reklama

NATO odmítlo ruskou žádost o nerozšiřování Aliance. Hrozí invaze na Ukrajinu?

NATO odmítlo ruský požadavek na nerozšiřování Severoatlantické aliance, kterým Moskva podmiňovala zmírnění napětí u hranic s Ukrajinou. Experti se tak hrozí možné eskalace napětí. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že rozpory v otázce Ukrajiny bude složité překonat. Aliance však podle něj nabídla Rusku další jednání.

reklama

Rusko po Alianci požadovalo, aby se zavázala, že do NATO nevstoupí Ukrajina, ale ani Finsko či Švédsko. To Stoltenberg odmítl. Šéf NATO po jednání novinářům řekl, že spojenci usilují o pokračování rozhovorů s Ruskem, Kreml už ale údajně příliš diskutovat nechce.

Volné rozšiřování NATO ve středu posvětila třicítka členských států. Aliance také odmítla ruský požadavek na stažení jednotek a zbraní ze zemí východního křídla bloku.

Jednání, o něž Aliance stojí, by podle Stoltenberga mohla vedle Ukrajiny zahrnovat širokou škálu témat včetně kontroly zbraní. „Jednání s Ruskem byla pouze začátkem dlouhodobějších rozhovorů,“ komentovala Wendy Shermanová, náměstkyně amerického ministra zahraničí.

Ke shodě na řešení tématu krize na Ukrajině nedošlo ani v pondělí. Tehdy jednali zástupci ruské a americké diplomacie ve švýcarské Ženevě. Také tam USA odmítly ruské požadavky.

Kreml drží u hranic s Ukrajinou tisíce vojáků. Deeskalaci napětí podmiňoval právě tím, že spojenci na požadavky Moskvy přistoupí. To se ale nestalo. Experti se domnívají, že Rusko od invaze na Ukrajinu odradí jen riziko enormních sankcí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama