NATO odmítlo ruské požadavky
NATO odmítlo ruský požadavek na nerozšiřování Severoatlantické aliance, kterým Moskva podmiňovala zmírnění napětí u hranic s Ukrajinou. Experti se tak hrozí možné eskalace napětí. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že rozpory v otázce Ukrajiny bude složité překonat. Aliance však podle něj nabídla Rusku další jednání.
Rusko po Alianci požadovalo, aby se zavázala, že do NATO nevstoupí Ukrajina, ale ani Finsko či Švédsko. To Stoltenberg odmítl. Šéf NATO po jednání novinářům řekl, že spojenci usilují o pokračování rozhovorů s Ruskem, Kreml už ale údajně příliš diskutovat nechce.
Putin Ukrajinu nedá. Je to Rubikon, který by Západ neměl překročit, varují ruští experti
Budou drtit ruské tanky Ukrajinu? Putinovi jde o víc, varují ruští experti. Rusku totiž došla trpělivost a chce si neúnosným tlakem vynutit na Západu respektování svých bezpečnostních zájmů. Situace je vážná a podle odborníků oslovených redakcí CNN Prima NEWS může skončit novou studenou válkou.
Volné rozšiřování NATO ve středu posvětila třicítka členských států. Aliance také odmítla ruský požadavek na stažení jednotek a zbraní ze zemí východního křídla bloku.
Jednání, o něž Aliance stojí, by podle Stoltenberga mohla vedle Ukrajiny zahrnovat širokou škálu témat včetně kontroly zbraní. „Jednání s Ruskem byla pouze začátkem dlouhodobějších rozhovorů,“ komentovala Wendy Shermanová, náměstkyně amerického ministra zahraničí.
Ke shodě na řešení tématu krize na Ukrajině nedošlo ani v pondělí. Tehdy jednali zástupci ruské a americké diplomacie ve švýcarské Ženevě. Také tam USA odmítly ruské požadavky.
Kreml drží u hranic s Ukrajinou tisíce vojáků. Deeskalaci napětí podmiňoval právě tím, že spojenci na požadavky Moskvy přistoupí. To se ale nestalo. Experti se domnívají, že Rusko od invaze na Ukrajinu odradí jen riziko enormních sankcí.