Trpím vážnými zdravotními problémy, tvrdí Alexej Navalnyj. Vězněný odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina si stěžuje, že mu úřady odpírají řádnou lékařskou péči a léky. Navíc ho měly údajně cíleně nakazit, jelikož do jeho cely umístily nemocného muže, který posloužil jako „biologická zbraň“. Stovky ruských lékařů již sepsaly na podporu Navalného petici. Ke stížnostem se přidala i německá vláda.
Navalnyj měl onemocnět na samotce, kam byl umístěn koncem roku a strávil tam nejméně dva týdny. Jeho právník Vadim Kobzev upřesnil, že opoziční lídr trpí zimnicí, horečkou a silným kašlem, píše BBC.
Navalného manželka Julija apelovala na vězeňské úřady, aby urychleně začaly situaci řešit. „Jste lidi? Máte rodiče a děti, kteří na vás čekají, když se vrátíte z práce. Co se vám honí hlavou? Máte radost z toho, že jste úmyslně nakazili člověka, neléčíte ho ani mu nedáváte žádné léky?“ cituje ji Sky News.
Téměř 500 ruských lékařů již podepsalo otevřený dopis Putinovi, v němž vyjádřili velké obavy o zdraví opozičního politika. Podle nich odpírání léků přímo ohrožuje jeho život, píše BBC.
K jejich výzvě se přidala i německá vláda. Mluvčí německé vlády Christiane Hoffmannová uvedla, že Navalnyj naléhavě potřebuje lékařskou pomoc. „Vyzýváme ruské úřady, aby mu bezodkladně poskytly léky,“ zdůraznila mluvčí. Berlín také vyzval, aby byl opoziční politik osvobozen, jelikož jeho uvěznění bylo založeno na politicky motivovaném verdiktu.
Také Spojené státy americké sdílejí obavy ruských lékařů, uvedl mluvčí americké Národní bezpečnostní rady John Kirby. Podle něj by měl být Navalnyj okamžitě propuštěn.
Navalnyj byl v Rusku v minulosti několikrát odsouzen. Poprvé ho v červnu roku 2013 poslal soud za mříže na pět let za podvod. V říjnu téhož roku byl trest změněn na podmínku. V roce 2020 muselo kvůli zdravotnímu stavu Navalného v Omsku nouzově přistát letadlo, kterým cestoval do Moskvy. Podle svých slov byl tehdy otráven. V bezvědomí byl převezen na jednotku intenzivní péče v Omsku a následně byl na popud německé vlády hospitalizován v Berlíně.
Dne 17. ledna 2021 se Navalnyj dobrovolně vrátil z Berlína do Moskvy, kde byl během pasové kontroly zadržen a následně uvězněn. V roce 2021 ho odsoudil moskevský tribunál ke 3,5 letům odnětí svobody. Trest si odpykává ve vězeňské kolonii ve městě Pokrov, asi 100 kilometrů východně od Moskvy.