reklama

Návod pro vás, zodpovědného hrdinu, aneb adopce není legrace

Adopce živého tvora, ať už psa nebo kočky, není nic jednoduchého. Na co si dát pozor?
Zdroj: Pexels.com

Ale ano, je to pro vás! Hrdinu, který se rozhodl dát svoji lásku a nový domov původně nechtěnému chlupáčovi. Přečtěte si tyto rady, které vám i jemu pomohou co nejlehčeji překlenout první společné dny.

reklama

Na jaké otázky se ptát před samotnou adopcí

Předpokládáme, že jste adopci předem podrobně uvážili. Že si jste jisti, že u vás doma máte vhodné podmínky pro soužití s pejskem a že soužití s ním zvládnete. Máte pro něho vyhrazené klidné místo, kde bude mít svůj pelíšek, svoje útočiště. Rozvrhli jste si, jak se v rodině podělíte o venčení, protože nechat chlupáče 12 čí více hodin bez venčení může být pokládáno za týrání. A též jste zvážili své finanční možnosti. Náklady na psa nejsou jen o jeho krmení, ale i veterinární péči. V případě nemoci či úrazu se mohou vyšplhat do desítek tisíc.

Pes není hračka a jeho příchod do rodiny je nutné pořádně zvážit.
Pes není hračka a jeho příchod do rodiny je nutné pořádně zvážit.

V útulku se tedy ptejte:

  • Z jakých podmínek byl pejsek zachráněn?
  • Kolik je mu let?
  • Jakou má povahu? Má pejsek nějaké zvyklosti, zlozvyky, oblíbené činnosti, kterých si v útulku nebo v dočasné péči všimli?
  • Jak dlouho v útulku byl?
  • Má nějaká chronická onemocnění?
  • Je kastrovaný, čipovaný? (očkování a odčervení je v oficiálních útulcích či depozitech bráno jako samozřejmost)
  • Podstoupil nějaké operace či léčbu? Bere dosud léky?
  • Čím byl krmen? Požádejte o dávku krmiva cca na týden, abyste z něho mohli pozvolna přejít na krmivo vámi zvolené

Zvykání si na nový domov ve znamení trojek

K tématu

První 3 dny pes zažívá prvotní šok z velké změny. Může, ale nemusí být, z této změny nervózní, zmatený. Pokud na něm pozorujete známky stresu nebo úzkosti, můžete mu toto období ulehčit uklidňujícími přípravky na bázi éterických olejů nebo feromonu vylučovaného kojící fenou. Doporučujeme vám si na první dny vzít „psovskou“ dovolenou, abyste parťákovi byli na blízku. Pozvolna ho seznámíte s děním ve vaší rodině i v okolí bydliště. Zhruba 3 týdny může trvat „oťukávání se“ a přizpůsobování se novému domovu a jeho zvyklostem. V této době je dobré poptat se po „cvičáku“ ve vašem okolí, kde vám pomohou s výchovou a výcvikem. Není od věci poohlédnout se i po čtyřnohém kámošovi na venčení, se kterým si váš parťák sedne.

První dny může být pes zmatený, mějte trpělivost
První dny může být pes zmatený, mějte trpělivost

Co do misky?

Syrové, vařené, granule? Toť otázka! Jak jsme zmínili, jednou z věcí, na které se máte v útulku zeptat je – čím pejska krmili? Pokud se jednalo o průmyslové krmivo, zřejmě nebyl problém, aby vám s sebou domů dali dávku na několik dnů. A teď už je to na vás, co zvolíte. Pokud se rozhodnete krmit takzvanými granulemi, které se stále těší velké popularitě, určitě vám jde hlava kolem z jejich nabídky v obchodu s chovatelskými potřebami nebo na internetu. Krásné obaly, voňavé granulky, příznivá cena. Vy se ale zajímejte o zadní stranu obalů, o ta malá písmenka. Hledejte složení krmiva. Podle příslušných nařízení musí být na prvním místě uvedena složka, které je v krmivu nejvíce. A protože je pes masožravec, i když díky domestikaci s příklonem k všežravosti, mělo by být na prvním místě napsáno maso. Sušené nebo čerstvé.

K tématu

Výrobce by měl specifikovat, jestli je krmivo vyrobeno ze sušeného masa, masové moučky nebo masa čerstvého. U čerstvého masa je potřeba počítat s tím, že obsahuje zhruba 75–80 % vody. Sušené maso jen kolem 10 % vody. Při výběru krmiva se proto zajímejte o obsah masa v sušeném stavu. Granule by měly obsahovat 22–35 % masa v sušeném stavu a obsah bílkovin v nich by měl být v rozmezí 24–38 %. V posledních letech, kdy se my lidé znovu vracíme k přirozené stravě a lokálním surovinám, nabývá na významu i v krmení psů a koček  přirozený způsob krmení. Ať už syrovým masem s přílohami nebo v podobě přirozeného krmiva, ve kterém výrobce napodobuje psovi či kočce kořist ve formě fermentovaného mokrého krmiva nebo granulí lisovaných za studena.

K tématu

Takže jste se pejskovi postarali o kvalitní stravu, ale tím to nekončí. Pejskové z útulků mají dost často narušené zažívání. Jejich střevní mikroflóra neboli mikrobiom, o kterém se v posledních letech mluví jako o druhém mozku a sídlu imunity, bývá z různých důvodů narušen. Ať už nevhodným krmením, například zbytky od stolu, chlebem apod., hladověním, užíváním antibiotik, častým podáváním tablet na odčervení. Proto je potřeba zajistit, aby se zažívání takového pejska zregenerovalo. S funkčním zažíváním totiž souvisí i nálada a chování psa a jeho schopnost učit se. Osídlení střev co nejrozmanitějším mikrobiomem můžete u svého psa podpořit přidáváním fermentovaných (kvašených) potravin do krmné dávky nebo zakysaných mléčných výrobků s Lactobacily, které nazýváme probiotiky. Potravou pro mikrobiom je rozpustná vláknina inulin. Tu najdete v čekance, topinamburu, černém kořenu. Dalším probiotikem je pektin hojně se vyskytující v broskvích, jablcích a meruňkách. Dále také frukto a galakto-oligosachraidy obsažené ve fazolích, banánech nebo artyčocích. Dají se ale sehnat už i v předem připravených tabletách či prášku. Při chronických zažívacích potížích mohou pomoci specifické přírodní preparáty, které zajistí detox organismu a podpoří přirozenou obranyschopnost tím, že ve střevech vytvoří optimální prostředí pro rozvoj mikrobiomu. Tyto preparáty na bázi směsi účinných bylin najdete v sortimentu specializovaných firem.

Pokud si nebudete vědět rady co do misky svému „adopťáčkovi“, můžete kontaktovat odborníka.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Skvostný závěr Dakaru pro Macíka. Už potřetí vyhrál etapu, celkově skončí čtvrtý
Nevídaný omyl z říše fotbalu. Lazio podle výpisu poslalo 288 milionů špatnému klubu
Proti covidu se nechala očkovat i 117letá Řekyně. Chce zas obejmout své děti
reklama
reklama
Totální selhání: Volné termíny očkování pro seniory došly už hodinu po startu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Divadla, kina a koncerty pro očkované či testované? Neotevřeme, vzkazují pořadatelé
Fronty bez ohleduplnosti a rozestupů. Očkování vzali čeští senioři útokem
Distanční výuka: Odbornice čeká prudký nárůst psychických poruch u starších žáků
Další články
reklama
reklama