Zatímco lídři ANO i SOCDEM Andrej Babiš a Jana Maláčová na dotazy o společných jednáních odpovídají vyhýbavě nebo je dokonce popírají, místopředsedové stran jsou sdílnější a námluvy potvrzují. Karel Havlíček CNN Prima NEWS potvrdil, že neformální schůzky probíhají a řeší se, kdo bude kde kandidovat. Společná koalice v plánu není. Pokud by se ale nějaký úspěšný regionální politik ze strany takzvaně trhl, hnutí ANO zájem nepopírá. Jako již tradičně loví i známé osobnosti a podnikatele. SOCDEM by podle místopředsedy Jiřího Nedvěda chtěla mít jasno do měsíce. Kromě ANO jedná i s Přísahou Roberta Šlachty a Levicí.
„Oficiální jednání neprobíhají, ale komunikujeme s nimi, to ano. Bavíme se s nimi o tom, koho a kde chtějí nasadit, jakou mají, nebo nemají šanci. Komunikujeme ale i s dalšími opozičními stranami nad tím, jaké taktiky chystají, protože chceme, aby vláda prohrála,“ řekl CNN Prima NEWS místopředseda ANO Karel Havlíček.
ČTĚTE VÍCE: Prudké zdražení vodky mění ruské návyky. Lidé pijí méně, za cenou stojí i Putinův plán
Hovoří tak trochu jinak než jeho stranický šéf Andrej Babiš, který ve čtvrtek ráno v Novém dni na CNN Prima NEWS jednání popřel. „Řešíme jiné věci – s našimi hejtmany se dohadujeme, zda by měli kandidovat ve volbách do Sněmovny, nebo se věnovat své práci. S nikým nevyjednáváme,“ deklaroval Babiš.
ANO chybí schopní lidi
Nepřímo tím ale Andrej Babiš naznačil problém, o kterém se v politických kuloárech už dlouho diskutuje - hnutí ANO má málo lidí. Řada senátorů i poslanců zastává vysoké funkce hejtmanů nebo krajských či obecních politiků. Pokud bude chtít hnutí ANO skládat vládu, personálně bude muset posílit, a to možná i na úkor jiných stran.
„Máme lidí hodně, ale tím, jak jsme velcí, nezastírám to, že kvalitních lidí není nikdy dost. Není jiná strana v takovém laufu jako my, jsme úspěšní v Senátu, na krajích, chceme více poslanců a chceme skládat vládu. Jsou to další desítky lidí, které potřebujeme, a těch špičkových, kvalitních, kteří mají i dostatek času, není mnoho,“ řekl CNN Prima NEWS Havlíček.
„Díváme se, kdo všechno je na trhu zajímavý. Díváme se na politickém trhu i na výborné podnikatele nebo známé lékaře a snažíme se s nimi jednat. Kdyby někdo takový byl třeba i z jiné strany a měl zájem kandidovat, tak jsme otevření jednání, kandidaturu bychom zvážili,“ pokračuje Havlíček, a nepřímo tak slova o tom, že ANO nemá dostatek schopných lidí potvrzuje také.
Koalice nepřipadá v úvahu
Zároveň však jasně vyvrátil spekulace o případném vzniku koalice. „Určitě chceme postavit vlastní kandidátku, koalice s kýmkoliv je naprosto vyloučená,“ doplnil. Jedinou variantou tak zůstává účast politiků SOCDEM na kandidátkách hnutí ANO, což by pro sociální demokracii znamenalo, že nebude mít v Poslanecké sněmovně svůj klub a komplikace by byly i v otázce financování.
Redakce CNN Prima NEWS již dříve informovala o tom, že ve hře se objevují jména jako starosta Náchoda Jan Birke nebo bývalý poslanec Jan Chvojka či členové vedení SOCDEM Jana Maláčová, Lubomír Zaorálek nebo Jiří Nedvěd. Nikdo z nich ale aktuálně nechce situaci komentovat.
Konkrétní jména odmítl potvrzovat i Havlíček, nicméně řekl, že hnutí ANO má zájem o zkušené a známé osobnosti z regionů.
„Pokud se někdo z jejich lidí, který má blízko k našemu programu, utrhne a bude komunikovat s naším krajem, že by za nás kandidoval a byl přínosem, nebráníme se tomu,“ dodal Havlíček s tím, že není nutné, aby byl takový člověk nutně dlouholetým členem hnutí.
To, že jednání probíhají, potvrdil redakci i místopředseda SOCDEM Jiří Nedvěd. „Vedeme debaty nejen s hnutím ANO, ale i dalšími subjekty, které by připadaly v úvahu, ale zatím z toho nevykrystalizovalo nic konkrétního. Definitivní rozhodnutí, jestli sami nebo s kým, bychom rádi udělali zhruba do měsíce,“ řekl Nedvěd s tím, že nejdůležitější budou výsledky průzkumů a to, zda se strana dokáže přehoupnout přes potřebných pět procent.
„Potřebovali jsme především upevnit sociálnědemokratickou identitu, protože už vlastně nikdo nevěděl, co sociální demokracie chce. To se snad povedlo a teď se v první řadě snažíme pohnout s preferencemi, a podle toho vývoje budeme dělat další kroky. Pokud by se to podařilo nastartovat výrazně víc, tak je třeba i šance jít do toho sami, pokud by hrozilo, že propadnou 3-4 procenta, tak je to samozřejmě velký risk,“ doplnil Nedvěd.
Námluvy SOCDEM a Přísahy
Propadu cca pěti procent se obává hnutí ANO, které si je moc dobře vědomo, že je to právě SOCDEM, která by pro ně mohla mít velký koaliční potenciál, jelikož už jednou společnou vládu tvořili. Snaží se tak neoficiálně posouvat stranu ke spolupráci s Přísahou Roberta Šlachty, jehož strana se ve výzkumech také pohybuje kolem cca tří procent. Pokud by se tato dvě uskupení spojila a do Sněmovny se dostala, bylo by to právě hnutí ANO, které by z toho mohlo těžit.
„Po Fialově vládě se bude muset uklízet, a pokud bychom ve Sněmovně byli, tak pro hnutí ANO bychom mohli být logickým partnerem,“ uvědomuje si Nedvěd.
O tom, že jednání probíhají, mluví SOCDEM i Přísaha veřejně. „Cesta tam je a docela si rozumíme. Jednali jsme o programu i lidech. Vyříkáváme si některé věci, ale opravdu zatím není kam spěchat. Jako koalice bychom potřebovali osm procent, takže spíš by to byla podpora jednoho nebo druhého,“ potvrdil CNN Prima NEWS senátor a předseda Přísahy Robert Šlachta.
Politici z obou stran si podle něj rozumí lidsky, problém je ale podle něj v programech - odlišné názory mají obě strany třeba na otázky migrace nebo inkluze a obecně sociální oblast.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Elektrotanky s ženami a dvojnásobné oteplování Česka. Hladík a Turek v Partii mířili pod pás