Návrat k taškám z plastu?
Některé supermarkety se vrací k plastovým taškám. V poslední době se totiž objevuje názor, že papírové tašky nejsou zcela ekologické. Novinkou v některých obchodech jsou pak tašky z recyklovaných plastů vylovených z oceánů.
I když se plastová taška může zdát jako méně ekologická, podle odborníků je na tom ve srovnání s těmi papírovými podobně. Dívat se totiž musíme nejen na to, jak dlouho se v přírodě rozkládá, ale také jakou zátěž představuje její výroba. Uhlíková stopa papírových tašek je prý až šestkrát vyšší než u jednorázové plastové tašky.
Neberte si mikrotenový sáček na banány. Poslanci chtějí omezit plasty v obchodech
Každý Čech spotřebuje ročně v průměru až 400 mikrotenových sáčků. Poslanci by chtěli jejich používání omezit. Chtějí uzákonit, aby obchody povinně varovaly před tím, že sáčky škodí životnímu prostředí a lidé by je měli používat jen v nezbytných případech.
„Papír při výrobě obvykle spotřebovává velké množství energie. A taky se při papírové výrobě generuje velké množství odpadních vod. Z toho důvodu oba dva tyto materiály nejsou tak velkou výhrou,“ řekl CNN Prima NEWS Vladimír Kočí, děkan Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické.
Tašky z plastu před dvěma lety začaly supermarkety omezovat poté, co ze zákona musely přestat poskytovat igelitky k nákupu zdarma. Část lidí si pak začala nosit tašky vlastní.
K taškám z polyesteru se ale nyní přiklání stále více marketů. Aby zachovaly ekologičnost, vyrábí je třeba z plastů vylovených z oceánů.
Diskuze se i s ohledem na pandemii koronaviru, během které došlo celosvětově ke zvýšené spotřebě plastů, vede také kolem mikrotenových sáčků – obchody sice začaly nabízet znovu použitelné alternativy, je ale nutné dívat se po jejich původu. Používání sáčků by měla brzy projednávat Sněmovna. Po vzoru Švédska totiž český projekt Youth Speak Up chce, aby obchody měly povinnost informovat své zákazníky o škodlivosti jednorázových plastů.