Navrátilová vyhrála, ale rakovina změnila plány: Na adopci nedojde, chybí energie

Začátkem roku oznámila tenisová legenda Martina Navrátilová závažnou zprávu. Znovu bojovala s rakovinou, sama to nazvala jako dvojí pohromu, protože zasažen byl hrtan i prs. Naštěstí za dva měsíce mohla majitelka 59 grandslamových titulů přinést zprávu o velkém vítězství. Nemoc však u české rodačky zpřetrhala plány na adopci.

V Miami usedla na židli naproti známému moderátorovi Piersi Morganovi a v hodinovém rozhovoru mluvila především o tom, co poslední týdny zažívala. Výsledek boje Navrátilové s rakovinou – která se stala jejím nepřítelem už podruhé – byl nejlepší možný.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Navrátilová už měla plán, co stihnout před smrtí. Teď oznámila, že překonala rakovinu

Avšak kvůli nemoci musela přehodnotit společné plány s manželkou Julií Lemigovou, bývalou modelkou a také herečkou. Chtěly adoptovat dítě. Priority se však kvůli vážné diagnóze změnily. „Když adoptujete dítě, musí se kolem něj točit všechno. A právě teď je všechno o Martině a o tom, aby byla zdravá. Adopci odsunujeme na vedlejší kolej,“ uvedla nedávno Lemigová.

Ve chvíli, kdy Navrátilová vyhrála životní zápas s rakovinou prsu a hrtanu, je odhodlání značně utlumeno. Onemocnění 66leté bývalé hvězdě tenisových kurtů otevřelo oči. „Myslím si, že adopce byla na chvíli hezká myšlenka, ale kvůli tomu všemu, co se teď stalo, jsem na záležitost začala pohlížet v širším kontextu – víte, už nejsem nejmladší a nechci být jedinou babičkou na dětském hřišti,“ řekla Morganovi v pořadu Uncensored na stanici Talk TV.

„Teď se to rozhodně odkládá a nemyslím si, že se to někdy stane. Bylo by to příliš komplikované a vyžadovalo spoustu energie. A teď toho mám tak akorát,“ dodala k tomu, jak vyčerpávající byla chemoterapie.

Rodačka z Prahy – která do Spojených států emigrovala po US Open v roce 1975 – měla štěstí, že nemoc byla diagnostikována včas, v prvním stadiu. „Potřebuji se ještě kompletně vypořádat s prsem, mám naplánovaná další ozařování, ale to zabere jen několik týdnů. Ani se to nepočítá, jde o preventivní věc. Mělo by být vše dobré, na 99 procent řešitelné. Rozhodně nevynechám žádnou kontrolu, prognóza je vynikající,“ uvedla Navrátilová.

Během velmi dlouhé kariéry získala na kurtech 59 grandslamových titulů, z toho 31 v ženské čtyřhře a 10 ve smíšené čtyřhře. Naposledy vyhrála ještě v roce 2006 na US Open, tehdy ovládla smíšenou čtyřhru s Bobem Bryanem pouhý měsíc před padesátými narozeninami.

Tagy: