reklama

Navštivte zámek Dobříš a užijte si jeho zimní kouzlo

Navštivte středočeský zámek Dobříš v zimě. Nebojte se, je otevřený právě pro milovníky nevšedních zážitků. Kromě tradiční expozice zámeckého zařízení zde naleznete i muzeum města Dobříše, část sbírek městského muzea i Muzeum hraček. V zimě budete moci navíc obdivovat zámecký park, sice skrytý pod sněhem, ale o to kouzelnější.

reklama

Na místě původního loveckého hrádku, který nechal vystavět Jan Lucemburský, a který roku 1720 vyhořel dnes nalezneme krásný honosný zámek. Současná podoba zámku pochází z let 1745–1765, kdy byla provedena přestavba původního barokního sídla poničeného požárem. Když roku 1780 knížetem Václavem Janem vymřel rod Mansfeldů po meči, dobříšského panství se ujala jeho sestra Marie Isabela. Ta se provdala roku 1771 za knížete Františka Gundakara Colloredo a stala se tak spoluzakladatelkou nynějšího rodu Colloredo-Mansfeldů. V držení rodu byl dobříšský zámek až do roku 1942, kdy jej vyvlastnili nacisté a usídlil se v něm říšský protektor. Po 2. světové válce byl zámek navrácen Československé republice.

Za zajímavost stojí, že v něm nějakou dobu pobývala naše prvorepubliková herečka Adina Mandlová po návratu z emigrace.

V současnosti je zámek opět majetkem rodu Colloredo-Mansfeld a současným majitelem zámku je Jerome Colloredo-Mansfeld (narozen v roce 1949), který žije střídavě na dobříšském zámku a střídavě na zámku Gstatt v Rakousku.

Původní barokní architektura byla rozsáhlou přestavbou přeměněna na rokokový styl, který na nás dýchne opravdu z každého koutu. V hlavní, severní bráně nalezneme nápadný štít s mytologickými sousošími a knížecím znakem.

Domácí kaple sv. Anny s obrazy českého malíře Františka X. Procházky je, stejně jako ostatní prostory volně přístupná.

K zámku přiléhá na jižní a východní straně rozsáhlý francouzský park, který byl zřízen z části po způsobu schönbrunnské zahrady. Četné vázy a mytologické sochy, jakož i nádherná fontána jsou dílem českého sochaře Ignáce Platzera. Jižní část parku s Huťským rybníkem byla upravena v anglickém stylu. Od roku 2019 je francouzský park veřejnosti nepřístupný z důvodů rozsáhlé rekonstrukce.

Dobříš je obklopena ze všech stran lesy a díky své poloze uprostřed pohoří Brd a Kozích hor je vyhledávaným místem zimní a letní rekreace. Lesnatá krajina s četnými rybníky nabízí množství turistických tras pro pěší turistiku a pro cyklisty jsou vyznačené nové cyklotrasy.

Během svého pobytu zde můžete navštívit Památník Karla Čapka ve Staré Huti, Hornické muzeum v Příbrami nebo Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami. Pro svou neopakovatelnou atmosféru a bohatý kulturní život se stává vyhledávaným cílem mnoha návštěvníků.

Dobříšský zámek byl v minulosti využíván filmaři, a to nejen českými, ale i zahraničními. Zahrál si zde např. Johny Depp ve filmu Jack Rozparovač, Jackie Chan a Owen Wilson coby Rytíři ze Šanghaje či Lorenzo Lamas jako Nesmrtelný.

Zámek Dobříš je otevřen celoročně následovně:

Pokladna a prohlídkové okruhy

září – červen út - ne 8:00 – 16:30
červenec – srpen út - ne 9:00 – 17:30

Anglický park

duben – říjen 7:00 – 21:00
listopad – březen 8:00 – 16:00

V zámku nalezneme kromě celoročních expozic i výstavu v Galerii JCM - Bělocvětov / Kotík / Janošek / Jarcovják.

Návštěvní centrum a galerie v provozu středa - sobota 8:00 - 16:30 hod.

Anglický park otevřen zdarma od 8:00-16:00

Zámecká restaurace

stálého menu, denního menu a speciálních akcí

Svatba na zámku

Pro svatební účely došlo k vybudování nového záchytného parkoviště (cca 50 m od zámku, cena 10 Kč/den), stavbu realizovalo město Dobříš. Proběhla také renovace klavírního křídla v Zrcadlovém sále a instalace nového velkoplošného koberce do Zrcadlového sálu.

Pokud uvažujete o upořádání svatby právě na zámku Dobříš, termíny svatebních obřadů naleznete na webových stránkách.

Došlo také k rozšíření nabídky o symbolické a církevní obřady.

Hotel**** zámek Dobříš se nachází v severním křídle zámecké budovy. Okouzlující místo v klidném prostředí malebného šlechtického sídla uspokojí i ty nejnáročnější zákazníky.

Zdroj: wikipedie

Tagy:

Hlavní zprávy

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Imunolog: Epidemie si řídí průběh sama. Další vlna přijít musela, protože nastala všude

Další vlna epidemie do Česka přijít musela, protože propukla i ve všech ostatních státech. V pořadu Partie PLUS televize CNN Prima NEWS to prohlásil imunolog a specialista v oboru buněčné analýzy Jiří Šinkora. Podle Aleksiho Šeda z Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ale vlna mohla být mírnější díky větší proočkovanosti a dodržování opatření.

Proč pařížský Messi zatím nepřipomíná toho barcelonského? Je mu zima, tvrdí Suárez

Lionel Messi si před týdnem přebral už sedmý Zlatý míč, tedy nejprestižnější individuální fotbalové ocenění. Korunovace argentinské hvězdy se nelíbila úplně každému. Sice letos dovedla svoji reprezentaci k vytouženému titulu z jihoamerického šampionátu Copa América, ale po letním přestupu z Barcelony do Paris Saint-Germain je jen stínem toho Messiho, který roky táhl Katalánce. Bývalý Messiho spoluhráč Luis Suárez naznačil, proč tomu tak může být.

Soud poslal svrženou vůdkyni Myanmaru za mříže. Při protestním pochodu zemřelo pět lidí

Myanmarský soud v pondělí uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest vězení za podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Agentuře AFP to sdělil mluvčí myanmarské vojenské junty. Čtyři roky vězení dostal také sesazený prezident Win Myin, informovala agentura Reuters. Padly tak první verdikty v procesu s nejvyššími představiteli myanmarské vlády, kterou letos v únoru svrhla armáda.

reklama

Domácí zpravodajství

Pandemie rozhodila i pohodáře. Expert radí, jak nejlépe čelit psychickým potížím

Od doby, kdy v Číně vypukla koronavirová pandemie, uběhly už dva roky a svět si s covidem stále neví rady. Kromě obětí spojených s nákazou či hrozby přeplněných nemocnic se lidé musí vyrovnávat také s psychickými problémy, které současná situace vyvolává. Jak tomu co nejlépe čelit, radil vedoucí psycholog Psychiatrické nemocnice Bohnice Daniel Krejcar v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Fialovu vládu možná nebudu moci brát vážně, rozčílil se Kalousek kvůli schůzkám se Zemanem

Proč všichni tak poslouchají prezidenta Miloše Zemana? Podivil se někdejší šéf státní kasy a možný kandidát na Hrad Miroslav Kalousek (TOP 09). Zkritizoval tím vznikající vládu Petra Fialy (ODS), protože adepti na ministry chodí na rozhovory s prezidentem. Žádná opora v ústavě ale neexistuje. I někteří právníci upozorňují, že Zeman si mohl s jmenováním vlády pospíšit, když je v Česku nouzový stav a jedna z největších krizí.

reklama