reklama

Nebeská svatba. Řekli si ANO na konci druhé světové války, letos slaví 75. výročí

Kolem doznívaly výstřely největšího světového konfliktu a dva mladí zamilovaní lidé se rozhodli navzdory všeobecné nejistotě spojit své životy. Marie a Bernard Frantovi se vzali 18. dubna 1945 v malé vesničce na Uherskohradišťsku. V neděli ráno si tento obřad zopakovali.

reklama

Kvůli koronaviru nemohli svou nebeskou neboli korunovační svatbu uspořádat přesně na den – 75 let po prvním svatebním obřadu – ale až nyní. Náladu jim to ale rozhodně nezkazilo.

Jedenáct dnů zbývalo v Boršicích do konce války, když se 18letá Marie a o čtyři roky starší Bernard rozhodli nečekat a předstoupit před faráře. Manželům se postupně narodilo devět dětí. Pět kluků a čtyři holky. „Každých pět roků. Vždycky jak už šel někdo do první třídy, takže aby mamince nebylo smutno, tak si zase pořídili dalšího sourozence a tak to šlo dál,“ uvedla pro CNN Prima NEWS jejich dcera Jana.

K tématu

Hlavně žádný diktát

Bernard, kterému je už 97 let, pracoval celý život jako uznávaný kožní lékař. V 50. letech mu komunisté dělali problémy kvůli jeho víře. Dnes už se ale na vše dívá s úsměvem. Sedmdesát pět let společného života s jedinou ženou bere s nadhledem. „Klíčem je tolerance a umět si porozumět, prostě žádný diktát. A být prospěšný společnosti,“ řekl Bernard.

„Jsou to borci, v dnešní době. Kdo to spolu vydrží 75 let?“ pronesl pro CNN Prima NEWS syn Josef. „Ta generace je prostě zocelená, asi tak bych to viděl. Máme tuhý moravský kořínek,“ doplnil.

Nebeskou svatbu v Česku zatím oslavilo jen několik málo manželských dvojic. Svatební obřad se konal v kostele v Hodoníně, kde manželé Frantovi posledních 60 let bydlí. Slavnostní mši sloužil jejich syn Petr. „Jako věřící člověk to chápu tak, že je to opravdu dar shůry,“ řekl Bernard.

Manželé Frantovi věří, že se za pět let všichni sejdou i při oslavě 80 let od první svatby. Říká se jí multiplatinová. V Česku ji údajně ještě nikdo neslavil.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V pátek v Česku přibylo 323 nových případů nákazy. Nejvíce od 3. dubna

V Česku v pátek přibylo 323 potvrzených případů koronaviru, nejvíce od 3. dubna. Denní přírůstek vyšší než 300 zaznamenaly laboratoře od začátku března, kdy epidemie v zemi vypukla, popáté, naposledy to bylo 28. června. Onemocnění covid-19 se od začátku epidemie potvrdilo u 18 060 lidí, z nich 12 749 se z nemoci vyléčilo a 389 zemřelo. Aktuálně se tak s nemocí potýká 4922 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama
Vyhazov? Prasárna, na kterou nezapomenu, říká motocyklista Abraham. Teď bude fandit Rossimu
D-manóza: účinná péče o močové cesty a prevence infekcí
Babičku lidé kupují dodnes. Číst by ji měli až v dospělosti, říká kastelán z Ratibořic
reklama
reklama
Na sever Čech přivezli lidé koronavirus z Chorvatska i Slovenska

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Progresivní daně? Schizofrenie i trestání schopných, hodnotí návrh odborníci a opozice
Další články
reklama
reklama