reklama

Nebeská svatba. Řekli si ANO na konci druhé světové války, letos slaví 75. výročí

Kolem doznívaly výstřely největšího světového konfliktu a dva mladí zamilovaní lidé se rozhodli navzdory všeobecné nejistotě spojit své životy. Marie a Bernard Frantovi se vzali 18. dubna 1945 v malé vesničce na Uherskohradišťsku. V neděli ráno si tento obřad zopakovali.

reklama

Kvůli koronaviru nemohli svou nebeskou neboli korunovační svatbu uspořádat přesně na den – 75 let po prvním svatebním obřadu – ale až nyní. Náladu jim to ale rozhodně nezkazilo.

Jedenáct dnů zbývalo v Boršicích do konce války, když se 18letá Marie a o čtyři roky starší Bernard rozhodli nečekat a předstoupit před faráře. Manželům se postupně narodilo devět dětí. Pět kluků a čtyři holky. „Každých pět roků. Vždycky jak už šel někdo do první třídy, takže aby mamince nebylo smutno, tak si zase pořídili dalšího sourozence a tak to šlo dál,“ uvedla pro CNN Prima NEWS jejich dcera Jana.

K tématu

Hlavně žádný diktát

Bernard, kterému je už 97 let, pracoval celý život jako uznávaný kožní lékař. V 50. letech mu komunisté dělali problémy kvůli jeho víře. Dnes už se ale na vše dívá s úsměvem. Sedmdesát pět let společného života s jedinou ženou bere s nadhledem. „Klíčem je tolerance a umět si porozumět, prostě žádný diktát. A být prospěšný společnosti,“ řekl Bernard.

„Jsou to borci, v dnešní době. Kdo to spolu vydrží 75 let?“ pronesl pro CNN Prima NEWS syn Josef. „Ta generace je prostě zocelená, asi tak bych to viděl. Máme tuhý moravský kořínek,“ doplnil.

Nebeskou svatbu v Česku zatím oslavilo jen několik málo manželských dvojic. Svatební obřad se konal v kostele v Hodoníně, kde manželé Frantovi posledních 60 let bydlí. Slavnostní mši sloužil jejich syn Petr. „Jako věřící člověk to chápu tak, že je to opravdu dar shůry,“ řekl Bernard.

Manželé Frantovi věří, že se za pět let všichni sejdou i při oslavě 80 let od první svatby. Říká se jí multiplatinová. V Česku ji údajně ještě nikdo neslavil.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Krimi

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko

Co se stalo v Dolních Chabrech? Záhada, která se udála před půlnocí v rodinném domě v klidné ulici, dostává základní obrysy. Další zdroj totiž potvrdil verzi, kterou redakce Krimi zpráv CNN Prima NEWS už zveřejnila, a navíc přidal podrobnosti. Co bylo na začátku a proč měl vzít teprve čtrnáctiletý hoch do ruky nůž, zatím není jasné. Záchranáři ale bojovali o život dvou lidí.

Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Hrozba z vesmíru: Experti odhadli místo dopadu čínské rakety. Kdo by se měl obávat?
Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Hamáčkova pomsta? Vicepremiér odvolal Netolického z dozorčí rady České pošty
Další články
reklama
reklama