V letošním roce výrazně vzrostl počet případů nákazy legionelózou, známou také jako legionářská nemoc. Toto onemocnění je způsobeno bakterií Legionella, zejména druhem Legionella pneumophila, která se vyskytuje ve vodním prostředí. Nepřenáší se z člověka na člověka, můžete se však nakazit vdechnutím infikovaného aerosolu. Pro mnoho lidí může být toto onemocnění smrtelné. Od letošního ledna onemocnělo nejméně 152 lidí, z nichž 23 zemřelo, sdělila CNN Prima NEWS mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.
Podle Čechové jde o zhruba dvojnásobný nárůst případů oproti loňsku či předloňsku za stejné období. „Lze říci, že jde také o zhruba dvojnásobný počet nahlášených infekcí než za stejná období let minulých,“ dodala.
ČTĚTE TAKÉ: Kloktáním proti rakovině žaludku? Převratný objev může pomoci včas odhalit zákeřnou nemoc
Důvodů pro zvýšený počet nakažených je podle ní více. „Jednak se zlepšuje diagnostika, což vede i k vyšší detekci případů, dále může být na vině nedostatečný ohřev vody kvůli šetření energiemi, malá cirkulace vody v potrubí a stojatá voda v potrubí,“ vysvětlila Čechová.
Jaké jsou symptomy?
Příznaky legionelózy jsou různé, onemocnění obvykle začíná horečkou, třesavkou, bolestí hlavy a svalovou bolestí. „Následuje suchý neproduktivní kašel, bolesti na hrudi a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. Asi 25 až 50 procent infikovaných má průjem a celkem 50 procent osob vykazuje zmatenost či blouznění,“ uvádí Státní zdravotní ústav na svém webu.
Inkubační doba, tedy doba mezi nakažením a projevem prvních příznaků, je obvykle dva až deset dní, v ojedinělých případech to může být až 20 dní.
Odhalit původce zdravotních potíží je důležité kvůli správné léčbě. Pneumophila je totiž rezistentní na penicilin. A v případě, že onemocnění přejde do závažné formy zápalu plic, může být i smrtelné. „Smrtnost u Legionelly je netradičně vysoká, u starších osob se pohybuje kolem 15 procent,“ upozornil dříve ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula.
VIDEO: Smrtelně nebezpečná legionella se vyskytuje i u nás. Chytit ji můžeme i z klimatizace, říká Prymula
Jak se bránit nákaze?
Nakazit se legionelózou můžete prakticky kdekoliv. „Člověk se infikuje dýcháním vzduchu obsahujícího legionely v drobných kapičkách vody, nazývaných aerosol. Ten se tvoří všude tam, kde teče nebo se míchá voda, nebo je generován různými mechanickými zařízeními, jako například sprchy, vířivky či fontány,“ uvedla Čechová.
Důležitá je proto pravidelná údržba, sanitace a dezinfekce rozvodů vody a dalších zařízení. Významnou roli hraje také teplota vody, protože bakterie se rychle množí při teplotách mezi 20 a 45 °C. „Pod 20 °C se bakterie ve vodě prakticky nerozmnožuje, ale stále přežívá. Teplota vody v jakémkoli typu zásobníku by se měla ideálně pohybovat kolem 50 až 60 °C, s možností přihřátí nad 70 °C, při které bakterie Legionella hynou,“ uvedla Čechová s tím, že není vhodné příliš snižovat teplotu vody v bojleru.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Při alergii nemusíte trpět. Základem je nepodcenit příznaky, uleví inhalace, radí odborník