Davidovi (32) objevili lékaři skrytou tuberkulózní infekci náhodou. Neměl žádné příznaky a nemoc ho nijak nelimitovala. Byl to pro něj životní šok, taková nemoc totiž dokáže i zabít. Ve svém těle ji odhadem nosí tisíce lidí. Plicní lékaři před infekcí varují.
Oteklé klouby, časté bolesti, omezený pohyb – na to vše je David, který dlouhé roky trpí revmatoidní artritidou, už zvyklý. Nemoc u něj pokročila do takového stadia, že se ve svých 32 letech pohybuje za pomoci dvou titanových kyčelních kloubů. Aby toho nebylo málo, vyslechl si nedávno další diagnózu – latentní tuberkulózní
Za rozvoj nemoci může paradoxně léčba, která mu pomáhá bojovat proti artritidě. „Přes dva roky mám biologickou léčbu a jsem za ni rád. Věděl jsem, že tu existuje nějaké plicní riziko,“ vysvětluje David s tím, že začal mít opravdu vážné problémy. Na gastroenterologii ho zavedl nepříjemný zánět střev. Krevní testy, které měly lékařům pomoci zjistit příčinu střevních obtíží, odhalily latentní tuberkulózní infekci. „Každý měsíc teď docházím na kontroly, dodržuji přísnou jaterní dietu, protože léky, které beru, by mohly například v kombinaci s alkoholem způsobit poškození jater. Co je ale nejhorší, musel jsem přerušit i biologickou léčbu,“ lituje David.
Kvůli několika měsíců bez biologických léků si u Davida vybralo daň v podobě otoků velkých kloubů a oteklých prstů. Přesto neztrácí optimismus a už teď spřádá plány na dobu, kdy bude v lepší zdravotní kondici.
Aktuální data v ČR k výskytu tuberkulózy
V České republice se každoročně v tomto období zveřejňují data o výskytu tuberkulózy. Je to právě kvůli blížícímu se dnu 24.3., kdy lékař Koch odhalil bacil způsobující tuberkulózu.
„Česká republika patří díky kvalitní práci plicních lékařů k zemím, které udržují výskyt tuberkulózy na velmi nízké úrovni. Nasvědčují tomu i letošní předběžná data z národního Registru TBC, která jasně ukazují, že se počet nemocných lidí výrazně nezvýšil – 442 v loňském roce versus 444 v roce 2018. Loni na tuberkulózu zemřelo 16 lidí.“ uvedl MUDr. Jiří Wallenfels, vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou.
Profesorka Martina Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti dodala, že se snaží dát na cestu naprostého vymýcení tuberkulózy. „Kontrola latentní infekce nám v dosažení cíle pomůže. Plánujeme založit registr latentní tuberkulózy, abychom zmapovali zcela všechny, kterých se nebezpečí vypuknutí nemoci v souvislosti s jinou léčbou může týkat,“ řekla.