Přestanou se Američané v čele se staronovým prezidentem Donaldem Trumpem zajímat o Pobaltí a stáhnou odtud své vojáky? To je obava, která podle The Financial Times trápí část evropských lídrů. A to navzdory varování, že se Rusko připravuje na rozsáhlejší konflikt právě se silami Severoatlantické aliance (NATO), které se nacházejí i právě v pobaltských státech. Zde působí mimo jiné i české síly.
„Putin chce dostat vojáky NATO pryč z celého území bývalého sovětského impéria. Evropští představitelé věří, že Trump by mohl souhlasit se stažením amerických vojáků z Pobaltí a možná i dál na západě, čímž by Evropskou unii zanechal zranitelnou vůči ruské armádě, před kterou vlády států NATO varují, že se připravuje na větší konflikt mimo Ukrajinu,“ uvádí deník The Financial Times.
ČTĚTE TAKÉ: Macron mluvil s Trumpem i Zelenským: Ukrajina potřebuje záruky, zdůraznil podmínky míru
Informace se objevila v momentě, kdy Trumpova administrativa jedná o konci války na Ukrajině právě s Ruskem. Šéf Bílého domu má za sebou telefonát s ruským autoritářským prezidentem Vladimirem Putinem a od úterý navíc v saúdskoarabském Rijádu jednají ministři zahraničí USA a Ruska, tedy Marco Rubio se Sergejem Lavrovem. Bez účasti válkou zdevastované Ukrajiny či Evropanů. O jednání více informujeme zde.
Dánská rozvědka varuje
Stažení vojáků by se případně konalo navzdory tomu, že Evropané varují před rozsáhlejšími ruskými ambicemi, které přesahují Ukrajinu.
„Rusko by mohlo použít svoji vojenskou sílu v regionální válce proti jednomu či vícero státům NATO, pokud by NATO jako celek vnímalo vojensky oslabené či politicky rozdělené,“ uvedla nedávno dánská vojenská rozvědka.
Podle dánských zpravodajců by se riziko ještě zvýšilo právě v případě, kdyby USA nemohly či nechtěly podporovat evropské státy v případném konfliktu s Ruskem. Dánové a další navíc hlásí, že Kreml mezitím připravuje a cvičí další síly, které by mohl využít v daleko větší válce, než v té na Ukrajině.
Silná posádka v Polsku, menší útvary v Pobaltí
Američané ve východní části Evropy mají poměrně rozsáhlé síly především v Polsku, kde vedou misi NATO. Podle amerického ministerstva zahraničí má být v rámci rotace v Polsku na 10 tisíc vojáků z USA. Další stovky jsou umístěny na základnách v Estonsku, Lotyšsku a Litvě.
V Lotyšsku a Litvě působí také čeští vojáci. V prvně jmenovaném státě se nachází v Camp Adazi, kde misi vedou Kanaďané, v Litvě jsou u městečka Rukla. Misi zde vedou pro změnu Němci.
PODÍVEJTE SE: O vyslání vojáků na Ukrajinu nyní nediskutujme. Zemi je ale nutné podporovat, říká Scholz