Mají roušky ve vnitřních prostorech smysl, nebo jsou zbytečné?
Lékařka z Rokycan odmítla vyšetřit muže, který si do ordinace nevzal roušku. Ten zveřejnil případ, který vyvolal mnoho bouřlivých reakcí, na svých sociálních sítích. Pacient uvádí, že při první vlně roušku poctivě nosil, ovšem nedělala mu dobře a nyní si již nehodlá ničit zdraví.
Na sociálních sítích se objevil příspěvek muže, který zveřejnil svůj příběh z nemocnice v Rokycanech. Své sdělení začal slovy, že lékařka nedodržela Hippokratovu přísahu. Muž uvádí, že má astma a šel tedy na vyšetření na spirometru. Protože však neměl roušku, lékařka ho odmítla ošetřit, což pisatel doložil i potvrzením. „Já si roušku vyzkoušel při první vlně, to jsem ji nosil zodpovědně a rozhodně mi nedělala dobře. Ale teď si už zdraví dobrovolně ničit nenechám,“ napsal ve své zpovědi. Pokračoval, že „sám Babiš prohlásil, že nošení roušek nikdo nikomu nenařizuje, jen doporučuje“. Příspěvek zakončuje vyjádřením, že by ho lékařka nechala „chcípnout na poli“.
Zpověď muže, kterého odmítla lékařka vyšetřit. Zdroj: Facebook.com
Pacient porušil nařízení
Web Krimi-Plzeň.cz zveřejnil vyjádření lékaře Fakultní nemocnice v Plzni, který s postupem lékařky souhlasí. „Jednak pacient porušil vnitřní řád nemocnice i nařízení ministerstva zdravotnictví, zadruhé nešlo o neodkladnou péči a nebyl ohrožen pacientův život. Lékař tedy měl plné právo vyšetření odložit.“
Dodává, že ho mrzí bezohlednost některých lidí. „Když mluvíte či dýcháte, vyletují z vás kapénky, pokud jste nakažený, tak jsou infikované. Větší kapénky klesají k zemi a kontaminují povrch, pokud jsou menší, zůstávají ve vzduchu a právě tomuto rouška velmi účinně zabraňuje. Jenže bojovní jedinci holedbající se svými údajnými právy si roušku prostě nevezmou a riskují tak zbytečné nakažení lékařky, její rodiny i jejích pacientů. Je to trapné pozérství, vždyť toho muže nikdo nenutil se v roušce dusit celý den, mohl si ji pouze nasadit před vstupem do nemocnice. Tohle prostě nikdy nepochopím.“
Oslovení právníci tvrdí, že lékařka na daný postup „bez jakékoli diskuze“ právo měla. Podle nich ministerstvo zdravotnictví nemá ani podle novelizovaného zákona o ochraně veřejného zdraví dostatečně silné zákonné zmocnění takové nařízení vydat, nicméně pokud nařízení nezruší soud, musí se jím občané řídit.