Nechtěl do vězení, dvacet kilometrů ujížděl policistům. Zastavili ho díky speciálnímu manévru

Pronásledování auta na Orlickoústecku

Bezmála dvacet kilometrů ujížděl policistům na Orlickoústecku řidič, který se vyhýbal nástupu do vězení. Při zběsilé jízdě se dopustil několika přestupků – předjížděl přes plnou čáru nebo vjel do jednosměrky. Přestože měl zákaz řídit, rychlost jeho vozidla dosahovala v některých chvílích až 160 km/h. Zastavit se ho podařilo díky takzvanému PIT manévru – nárazem do zadní části auta. „Řidič i jeho spolujezdkyně skončili na zemi s pouty na rukou,“ řekla policejní mluvčí Dita Holečková pro CNN Prima NEWS. Zatímco ženu policisté propustili, muž putoval rovnou za mříže.

Policisté se řidiče poprvé pokusili zastavit v ulicích Lanškrouna – chtěli ho podrobit silniční kontrole. „Řidič na to reagoval šlápnutím na plyn. Během jízdy nerespektoval snad žádný z předpisů. Zmizet se mu však nepodařilo, tak v ujíždění pokračoval dál,“ popsala incident Holečková.

ČTĚTE TAKÉ: K smrti znásilnil desítky psů včetně štěňat, těla házel krokodýlům. Krutý zoolog jde za mříže

Pronásledovaný muž zkoušel svou jízdou policisty zmást. V jednu chvíli se například zdálo, že se chystá odbočit doprava, ale na poslední chvíli stočil vozidlo doleva. Nepravidelně zpomaloval nebo zrychloval a několikrát málem vjel do cesty dalším autům.

„Jeho cesta byla dlouhá téměř dvacet kilometrů a trvala až do doby, než na křižovatce mezi městy Jablonné nad Orlicí a Žamberk přišla správná chvíle a policisté za pomoci PIT manévru ujíždějící vozidlo zastavili,“ informovala Holečková.

Řidiče policisté prohledali a zjistili, že se vyhýbá nástupu do vězení a má zákaz řízení. Dokonce u něj našli pytlík s bílým práškem, test na návykové látky muž nicméně odmítl. Z policejní služebny byl převezen rovnou do vězení.

PIT manévr (pursuit intervention technique) je složitý úkon, který se učí velmi zkušení policisté. Je při něm totiž potřeba dosáhnout vhodné rychlosti a správného načasování. Podle oficiálních stránek policie úkon spočívá v tom, že přední část policejního vozu vybavená kovovým rámem narazí do zadní části pronásledovaného vozu, který tím otočí a zastaví. PIT manévr lze provést nejen na rovné silnici, ale i v zatáčce.

NEPŘEHLÉDNĚTE: „Lovci pedofilů“ si počkali na policistu-predátora a zbili ho. Odborníci před postupem varují

Tagy:
policie Policie ČR CNN Prima NEWS věznice Pardubický kraj Lanškroun trestná činnost Žamberk Policie České republiky okres Ústí nad Orlicí Jablonné nad Orlicí PIT manévr trestná činnost, právo a spravedlnost vymáhání práva