reklama

S cenami potravin je něco špatně. SPD a Přísaha je v řetězcích chtějí regulovat

Regulace ceny potravin v řetězcích, jako je například v Maďarsku, je podle SPD i Přísahy cestou a s podobnou snahou by šly do Parlamentu. Shodli se na tom zástupci stran Radim Fiala (SPD) a Jan Vopravil (Přísaha) v pořadu Jak volí vaše peněženka televize CNN Prima NEWS.

reklama

„Ano, určitě s tím půjdeme do Parlamentu. A nejen my. Když se podíváme po Evropě, všechny evropské země hledají nějaký model, jak zajistit, aby potraviny z jejich trhu zůstaly v řetězcích v zemi a aby marže nebyly obrovské. Takže to není věc jen České republiky,“ konstatoval v pořadu Fiala z SPD.

Podobně mluvil i odborný garant hnutí Přísaha pro zemědělství, životní prostředí a lesnictví Jan Vopravil. „Hnutí Přísaha by s návrhem do Parlamentu šla určitě také,“ zdůraznil.

Fiala připomněl, že regulace potravin v řetězcích, tedy hranice, za niž řetězce nemohou jít a nemohou kupovat levnější potraviny, funguje kromě Maďarska například i ve Francii. „Francouzský parlament schválil, že řetězce mohou mít maximálně 25 procent marži na svých výrobcích. Aby marže nebyly stonásobné, dvěstěprocentní a podobně. Takže je to varianta,“ připustil.

Zároveň ale varoval, že se i ve Francii daří zákon obcházet. „Důležité je hledat nějakou cestu s řetězci tak, aby marže byly únosné, ceny potravin pro lidi přijatelné a aby přitom produkty zůstaly stejně kvalitní, jako jsou někde jinde,“ pravil s tím, že řetězce v Česku mají 85 procent trhu a jednání s nimi budou důležitá. „Musíme najít společnou cestu,“ konstatoval.

„Jen doplním, že pokud jde o nákup cizích potravin, jde hlavně o to, že když náš zemědělec vyprodukuje brambory za nějakou cenu a v obchodě jsou třikrát nebo čtyřikrát dražší, je něco špatně,“ dodal Vopravil. Podle něj může pomoct například osvěta nebo podpora farmářských trhů.

Ceny jarmarku SPD mohou zemědělce poškozovat

Politici se v pořadu Jak volí vaše peněženka vyjádřili i k potravinám dvojí kvality nebo jarmarku SPD. Tam lidé mohou koupit kilo mrkve za osm korun, brambory za 4,60, jablka za necelou desetikorunu nebo máslo za 26 korun.

Podle Fialy jsou ale ceny reálné. „To jsou ceny, které jsou očištěné od marže řetězců,“ argumentoval. Podle Vopravila se ale zemědělci na tyto ceny mohou dostávat jen těžko. „Samovýrobce to může trošku poškozovat,“ varoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama