Termíny zůstávají, daňové přiznání ale elektronicky nepodáte. Nefér, shodují se odborníci

Kdo chce a potřebuje podat daňové přiznání elektronicky, nemůže. Růžových papírových formulářů se jen tak nezbavíme. Jejich elektronická varianta měla být k dispozici od začátku roku, zatím ale není dostupná. A lidé se jí nedočkají ještě několik týdnů, finanční správa totiž elektronický formulář aktualizuje. Podle daňových poradců stát nejedná férově. Od některých lidí totiž vyžaduje pod hrozbou pokuty jen elektronickou komunikaci. Jedná se například o advokáty.

Na začátku roku potřebují podat daňové přiznání ti, kteří musí z nějakého důvodu prokázat svoji finanční způsobilost. Nejčastěji jsou to lidé žádající o hypotéky, úvěry nebo navýšení hypotéky. „Zvedly se ceny stavebních prací, řada lidí žádá o navýšení hypoték, o nové hypotéky, tak těchto lidí se nedostupnost elektronického formuláře dotýká nejvíce,“ vysvětluje Zuzana Ryvolová z Komory daňových poradců. A za pravdu jí dává také daňový poradce Jan Bonaventura.

Pořád je možnost podat daňové přiznání papírově a na webu finanční správy je dostupný formulář ve formátu PDF. „To je velice nepohodlné zvláště pro ty, kteří jsou zvyklí na elektronický formulář, který jim pomáhal vypočítávat jednotlivé položky. Je nepohodlné, že se do toho pdf formátu nedá ani psát a opravdu ho musíte otrocky vytisknout, vyplnit ručně a odevzdat na podatelnu finančního úřadu nebo oskenovat a poslat jako přílohu datovou schránkou,“ vysvětluje účetní Helena Kunertová.

Stát něco vyžaduje a sám to neplní

Daňové přiznání mají povinnost podávat elektronicky daňoví poradci, advokáti a lidé, kteří mají povinný audit. „Pro naše klienty je to velice nepříjemná situace, jsou zvyklí, že všechno připravíme a vyřídíme za ně. K výpočtu používáme své programy, ale už nemůžeme klientovi daňové přiznání odevzdat, protože se tím vystavujeme pokutě. A tak jim ho pouze vyplníme a buď s odevzdáním počkáme, nebo ho klient odevzdá sám. Je to nepříjemné,“ doplňuje Bonaventura.

Kdo má povinnost jednat s úřady elektronicky a použije papírový formulář, čeká ho pokuta až tisíc korun. „Jsem advokát a musím dodržovat termíny a komunikovat s úřady elektronicky, pokud bych teď odevzdal daňové přiznání papírově, hrozí mi sankce. Není to správné, pokud po nás stát něco vyžaduje a sám to neplní,“ říká advokát David Pytela.

„Pro nás je nepochopitelné, že ještě ten formulář není elektronicky k dispozici. My z legrace říkáme, že na to byl jenom rok. Je neuvěřitelné, že vlastně za rok mají mít všichni podnikatelé datové schránky a stát není schopen sám přijmout pár dat elektronicky,“ dodává Bonaventura.

Zanedbání od předchozí vlády

Finanční správa vysvětluje, že elektronický formulář se aktualizuje. „Na začátku loňského roku stát přijal řadu legislativních změn, které mají také dopad na český daňový systém. Všechny změny bylo nutné zapracovat do systému. Změnám jsme přiřadili priority. Daňové přiznání fyzických osob jsme zařadili až do druhé fáze, protože ho lze podávat do začátku května,“ omlouvá nefungující systém Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generální finanční správy.

„To, že se systém aktualizuje, mi přijde zvláštní a trochu málo zdůvodněné. Řada lidí už chce na těch formulářích pracovat, potřebuje je pro banky. A jestli státní správa chce po nás, abychom komunikovali a odevzdávali daňová přiznání elektronicky, tak by nám to prostředí měla poskytnout včas. To je neoddiskutovatelné,“ říká Zuzana Ryvolová z Komory daňových poradců.

„Zdědil jsem finanční správu po Aleně Schillerové, je to zanedbané, je to šlendrián, v tomto okamžiku probíhají intenzivní práce na tom, aby ti, kteří potřebují zaplatit daně, měli tu šanci,“ nebojí se kritiky své předchůdkyně ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Alena Schillerová to ale odmítá. „Pan ministr musí začít pracovat a ne říkat, že je to chyba bývalého vedení, protože to mu dlouho nevydrží. Projekt Moje daně jsme spustili se zpožděním, že se spustí další formulář opožděně, tak to jsem se dozvěděla z médií, že je to způsobeno velkou nemocností,“ tvrdí.

Tagy:
daně Alena Schillerová Finanční správa daňové přiznání Zbyněk Stanjura hypoteční úvěr Jan Bonaventura Komora daňových poradců České republiky Datová schránka