Vědci u několika lidí evidovali takzvanou superimunitu, která se vyznačuje svou mimořádnou silou. Imunologové ji popisují rovněž jako „hybridní.“ Dosud se objevila u osob, které prodělaly covid a poté se nechaly očkovat.
„Lze předpokládat, že tito lidé budou poměrně dlouho dobře chráněni proti většině variant covidu, možná i všem, které se v dohledné době objeví,“ uvedl virolog Paul Bieniasz. Ve studii, kterou minulý měsíc s kolegy zveřejnil, zjistil, že protilátky u těchto osob neutralizovaly šest variant covidu – včetně mutace beta a delta, píše web NPR.
„Je to spekulativní, ale předpokládám, že tito lidé budou do určité míry chráněni i proti virům, které jsou covidu podobné, ale dosud člověka nenakazily,“ podotkl Bieniasz. Dosud se „hybridní“ imunita projevila jen u lidí, kteří byli v roce 2020 nakaženi covidem a letos se nechali očkovat. „Tito lidé mají úžasnou reakci na vakcínu,“ podotkla viroložka Theodora Hatziioannouová.
Prymula: Nejde dosáhnout kolektivní imunity, i očkovaní jsou infekční
Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS opět připomněl, že očkování je nejsilnější zbraní v boji proti koronaviru. Vakcinaci by doporučil především rizikovým skupinám. Dosažení často diskutované kolektivní imunity však podle něj možné není, protože virus přenášejí i očkovaní.
Jejich protilátky se dokázaly vypořádat i s extrémně odolným a uměle vytvořeným virem. Konkrétně obsahoval 20 mutací, u kterých je známé, že dokáží projít i skrze posílený imunitní systém. Naopak u lidí, kteří byli pouze očkovaní, nebo jen prodělali covid, protilátky selhaly.
Takové zjištění podle vědců dokazuje, jak silnou reakci může očkování u lidí, kteří covid prodělali, vyvolat. „V současné době se výzkumy zaměřují na nalezení takové vakcíny, která by lidi chránila vůči všem budoucím variantám covidu. Naše zjištění však říkají, že už ji máme,“ podotkla viroložka.
Pro vybudování takto účinné imunity je však nutné covid prodělat. „Po přirozeném prodělání nemoci se protilátky zřejmě vyvíjejí a stávají se nejen silnějšími, ale i komplexnějšími,“ uvedla.
Viroložka ani její kolegové však nevědí, zda každý, kdo covid prodělal a následně byl očkován, bude mít tak pozoruhodnou imunitní odpověď. „Tento jev jsme studovali jen u několika pacientů. To z toho důvodu, že je to velmi pracný a náročný výzkum,“ podotkla. Myslí si však, že se jedná o poměrně běžný jev. „U každého pacienta, kterého jsme studovali, jsme pozorovali totéž,“ doplnila k údajům o 14 pacientech.