Nejasnosti v pravidlech karantén kvůli omikronu. Co od pondělí platí? Odpovídá Válek

Pravidla kolem izolace a karantény se v Česku mění tak často, že se lidé začínají ztrácet v tom, co vlastně platí. Mají očkovaní z karantény výjimku? Na jak dlouho musíte v současnosti po pozitivním testu zůstat v izolaci? A kdy potřebujete k ukončení karantény negativní test? Na to, jak se ve zmatku kolem karantén vyznat, jsme se ptali přímo ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) a přinášíme odpovědi na vaše nejčastější otázky.

Máte pozitivní test na COVID-19. Tak přesně tato informace v posledním týdnu chodí čím dál více Čechům, protože omikron začal v zemi pořádně řádit. Vláda očekává, že do konce února prolétne nová varianta celou populací.

První, co každého, komu taková zpráva dorazí, napadne, je, jak dlouho trvá izolace a kdo z jeho blízkých musí do karantény. Nová vláda ale na tyto otázky často na tiskových konferencích jasné, stručné a jednoduché odpovědi nedává a zmatky jsou i v informacích na různých vládních portálech.

Od úterý totiž vláda pravidla kolem karantén a izolací měnila. Hlavním důvodem bylo podle politiků to, aby se masivně a hlavně rychle nerozšířila varianta omikron a zároveň nedošlo k ochromení pracovního provozu. Navíc od pondělí přibudou nové podmínky v souvislosti s rozjezdem testování ve firmách. Na to, co tedy vlastně platí, jsme se ptali přímo ministra zdravotnictví.

Jaká jsou pravidla pro izolaci a karanténu?

1. Izolace

 • Do té nastoupí každý, komu byl potvrzen pozitivní PCR test.
 • Dále každý, kdo má pozitivní antigenní test provedený zdravotníkem. V takovém případě musíte i na potvrzovací PCR test. Doba izolace se ale počítá od provedení antigenního testu.
 • V izolaci zůstane člověk nejméně 5 dnů od pozitivního testu. Izolaci vám poté ukončí lékař v případě, že jste poslední dva dny neměli žádné příznaky. Na žádný test už nemusíte.

2. Karanténa

 • Do karantény jde ten, kdo se setkal s člověkem pozitivně testovaným metodou PCR a koho zároveň vytrasovala hygiena. Kontaktem se myslí společný delší čas na jednom místě bez respirátoru a bez rozestupu 1,5 metru.
 • Hygiena vás ale vytrasovat nemusí. Pokud je to jen trochu možné, doporučuje ministr zdravotnictví v případě pochybností zavolat lékaři a nechat se poslat na PCR test s žádankou, abyste měli nárok na případnou nemocenskou.
 • Do karantény jde i ten, kdo má pozitivní antigenní test prováděný v práci, tzn. samotest.
 • Pokud můžete pracovat z home office, dojděte si na test sami a zůstaňte v preventivní karanténě.
 • Karanténa trvá pět dnů. Následně by měl dotyčný dalších pět dnů nosit respirátor FFP2.
 • Pokud během následujících 14 dnů od skončení karantény nemáte příznaky, na test nemusíte a po uplynutí doby jste považování za zdravé.

Udělal jsem si antigenní (samotest) doma a je pozitivní. Co mám dělat?

 • Kontaktujte svého lékaře, který by vás měl poslat na PCR test.
 • Případně vyplňte on-line formulář a zajděte si na PCR test sami.
 • V případě, že test bude pozitivní, nastupujete do pětidenní izolace, která je placená jako nemocenská.
 • Do doby výsledku v karanténě ani izolaci nejste.

Udělal jsem si antigenní test v práci a je pozitivní. Musím na PCR test?

 • Ne, v takovém případě zůstanete pouze pět dnů v domácí karanténě, a pokud nemáte příznaky, můžete se vrátit do práce.
 • Pokud máte příznaky, jděte na PCR test. Pokud je pozitivní, nastupujete do izolace.

Udělal jsem si antigenní test v práci a je pozitivní. Musím do karantény, i když jsem očkovaný?

 • Ano. Od pondělí všichni zaměstnanci, kteří mají pozitivní antigenní test, nastupují do povinné pětidenní karantény bez ohledu na to, jestli jsou očkovaní.
 • V případě, že nemáte po pěti dnech žádné příznaky, vracíte se do práce, kde hned absolvujete další antigenní test.

Setkal jsem s někým, kdo má pozitivní antigenní test. Musím do karantény?

 • Ne. Jste považován za zdravého člověka.

Setkal jsem se s někým, kdo má pozitivní PCR test. Musím do karantény?

 • Zde záleží na tom, jestli vás vytrasuje hygiena. Pokud se tak stane, je vám nařízena povinná pětidenní karanténa. Pokud nemáte žádné příznaky, můžete ji po uplynutí doby opustit.
 • Je ale také možné, že se tak nestane. V případě pochybností nebo příznaků zavolejte lékaři a nechte se poslat na PCR test s žádankou, abyste měli nárok na případnou nemocenskou.
 • Karanténu by měl ukončit lékař nebo hygiena – opět je to důležité především s ohledem na nemocenskou.

Kolik PCR testů mám zdarma?

 • Nově má každý očkovaný nárok až na pět PCR testů měsíčně zdarma. Nezapomeňte si před každým testem vyplnit on-line žádanku, nemuseli by vás bez ní vzít.
 • Stejný počet PCR testů je hrazen ze zdravotního pojištění i lidem s kontraindikací nebo zahájeným očkováním.

Mé dítě má pozitivní antigenní test ve škole. Co dál?

 • Na rozdíl od zaměstnanců, děti se musí povinně nechat přetestovat PCR testem. Škola může nově vystavit rodičům potvrzení, které mohou pro PCR test dítěte použít místo eŽádanky.
 • Do doby výsledku testu je dítě v domácí karanténě.

Jsem očkovaný a setkal jsem se s pozitivně PCR testovaným člověkem. Musím do karantény?

 • Počkejte, zda vás vytrasuje hygiena – pokud vás dotyčný nahlásil a hygiena vás nevytrasuje a nemáte žádné příznaky, jste považován za zdravého člověka.
 • Pokud příznaky máte, zavolejte lékaři nebo si sami dojděte na PCR test.
 • Pokud vás hygiena vytrasuje, pošle vás na PCR test. Nejdříve však pět dnů od setkání s rizikovým kontaktem. Po tuto dobu v karanténě být nemusíte.

Jsem očkovaný. Týká se mě také karanténa?

 • Ano, karanténa se týká všech bez rozdílu.

Prodělal jsem covid v posledních 180 dnech. Týká se mě také karanténa?

 • Ano, karanténa se týká všech bez rozdílu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy
Školství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
08:54

Ruské síly útočily na Severodoněck

08:44

Ve válce na Ukrajině zemřelo 232 dětí

08:33

Pražské centrum pro uprchlíky za sobotu odbavilo 177 Ukrajinců

08:16

Polský prezident navštívil Ukrajinu

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Živě
ON-LINE: Ukrajina zahájí rozsáhlý protiútok, tvrdí vyšetřovatelé. Začít by měla z Donbasu

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Moskva zakázala vstup do Ruska téměř tisícovce občanů Spojených států. Na seznamu figurují i tři američtí politici, kteří jsou již po smrti. Podle týmu nezávislých vyšetřovatelů Conflict Intelligence Team (CIT) by měla Ukrajina za jeden a půl až dva měsíce zahájit rozsáhlou protiofenzivu.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Švýcarsko a Izrael mají první případy opičích neštovic, v Německu jsou další dva

Ve Švýcarsku byl potvrzen první případ opičích neštovic. Německo pak hlásí nejméně dva nové pacienty v Berlíně, uvedla agentura Reuters. Svůj první případ ohlásil také Izrael, kde kvůli němu svolalo ministerstvo zdravotnictví mimořádné jednání. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle však s mírnějšími projevy.

Čestný prezident, který není na hokejovém MS vítán. Fasel si proruským postojem zavařil

O jeho proruském postoji se ví delší dobu. Ale bývalý šéf IIHF René Fasel svoji náklonnost k režimu Vladimira Putina i prezidentovi samotnému ještě posunul na další úroveň, když se krátce po začátku války na Ukrajině stal poradcem soutěže KHL. A i proto si Finové nyní nedovedou představit, že by stále čestný prezident nejvyššího hokejového orgánu měl navštívit probíhající šampionát v zemi tisíců jezer.

Německo přitápí pod inflačním kotlem. Výrobní ceny vylétly nejvíce od druhé světové války

Ceny průmyslových výrobců v Německu stouply v dubnu v meziročním srovnání o 33,5 %. Inflace cen v produkčním řetězci tak oproti březnu dále zrychlila. Nejvíce k ní přispívají ceny energií, které byly vyšší o více než 87 % než před rokem. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu. Německá spotřebitelská inflace se zatím drží relativně nízko. Vývoj průmyslových cen ale věští, že zboží v obchodech bude zdražovat rychleji.

Domácí zpravodajství

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.