Nejdražší sestava v historii. Ale ani tým za 16,4 miliardy City v prvním kole nestačil

Říká se, že za peníze si štěstí nekoupíte. Velkou fotbalovou kvalitu však ano. Manchester City napojený na ropovod ze Spojených arabských emirátů poslední roky investuje do posil opravdu obrovské finance, a tak se stalo, že základní jedenáctka měla v úvodním kole proti Tottenhamu Hotspur přibližnou hodnotu 550 milionů liber, tedy přibližně 16,4 miliardy korun.

Podle twitterové stránky FutbolBible, která často přichází s různými zajímavostmi ze světa fotbalu, představovala nedělní základní sestava nejdražší tým v historii. V průměru jeden hráč na straně Citizens stál 50 milionů liber (1,5 miliardy korun).

Jaké poklady trenér Manchesteru City Pep Guardiola do duelu s Tottenhamem od začátku poslal? Ederson – João Cancelo, Rúben Cancelo, Rúben Dias, Nathan Aké, Benjamin Mendy – Ilkay Gündogan, Fernandinho, Jack Grealish – Riyad Mahrez, Ferran Torres, Raheem Sterling. A to na lavičce sedělo dalších zhruba 380 milionů liber, tedy 11,3 miliardy korun.

Zajímavé je, že v této jedenáctce není ani jeden odchovanec klubu. Vůbec nejčerstvější posilu z uvedených jmen představuje Jack Grealish. Tento kreativní záložník přišel předminulý týden z Aston Villy za 100 milionů liber, čímž překonal rekord Premier League a výrazně navýšil hodnotu už tak nesmírně drahého kádru.

Není divu, že experti tipují právě Manchester City na vítěze anglické ligy. Tedy že obhájí titul z poslední sezony. Ale tento ročník nevykopla Guardiolova parta nejlépe. Tottenham doma v Londýně předvedl takřka bezchybný výkon a po přesné trefě Son Hung-mina z 55. minuty oloupil Citizens o všechny body. Spurs hráli bez své největší hvězdy posledních let Harryho Kanea, který už je prakticky na odchodu.

Kam by měl útočník nejpravděpodobněji zamířit? Právě k City, které je připraveno zaplatit 120 milionů liber a během jednoho přestupového období tak znovu překonat rekord Premier League. Klub nijak nešetří od roku 2008, kdy ho koupila společnost Abu Dhabi United Group.

Investice jsou tak velké, že se vytrvale mluví o tom, že Manchester porušuje finanční fair play. City bylo kvůli údajnému nadhodnocení příjmů od sponzorů minulý rok v únoru vyloučeno na dva roky z evropských pohárů. Šestinásobný anglický mistr poté ale uspěl s odvoláním u soudu ve švýcarském Lausanne a nakonec musel „jen“ zaplatit pokutu v přepočtu 250 milionů korun.

Že City teď opět hraje proti pravidlům, Guardiola odmítá. „Kvůli pravidlům máme omezení a jsme na tom stejně jako všichni ostatní. A pak už je to jen o tom, jakým směrem se vydáte. Někteří majitelé chtějí vydělávat, ostatní samozřejmě nechtějí prodělávat, ale když můžou utratit za posily, tak to udělají,“ řekl trenér, který do Anglie přišel v roce 2016.

„Každý rok jsme prošli kontrolou, kterou musí absolvovat každý. Jestli děláme něco špatně, tak ať nám to dokážou. Navíc nákupy nejsou zárukou úspěchu,“ dodal 50letý Guardiola. Doufá však, že v jeho v případě tomu tak bude.

Tagy: