Ruská národní garda v noci na 1. června v Jekatěrinburgu provedla speciální operaci, během níž zabila muže, který ukradl z obchodu tapety. Gubernátor Sverdlovské oblasti se obrátil na Vyšetřovací výbor až po několika dnech na nátlak veřejnosti. Na ruských twitterových účtech se kvůli incidentu rozmohl hashtag #RussianLivesMatter (Na ruských životech záleží), který se inspiroval současným protestním sloganem v USA „Black Lives Matter“ (Na černošských životech záleží).
Podle zpráv místních médií v neděli 31. května ve večerních hodinách sedmadvacetiletý muž ukradl v obchodě čtyři role tapet. Jejich cena se odhaduje na zhruba osm tisíc rublů, tedy v přepočtu kolem dvou a půl tisíc korun. Zaměstnanci obchodu pachatele podle všeho pronásledovali, muži se jim ale podařilo uniknout a schoval se doma.
O něco později k domu dorazili policisté, ale lupič na výzvu, aby otevřel, nereagoval, jak uvádí web 66.ru. K budově byl přivezen jeho otec, kterého muž pustil dovnitř, ale odmítal se vzdát. Jednomu z policistů údajně stříkl do tváře plynový sprej. Otec byl nějakou dobu se synem v bytě sám. Když se schylovalo k půlnoci, zavolala policie speciální oddíl rychlé reakce (SOBR). Ten ihned vylomil vstupní dveře.
Informace o tom, zda byl lupič agresivní, se různí. Podle některých zpráv údajně zaútočil na policii nožem a předmětem, který vypadal jako kulomet. Podle jiných zdrojů muž držel nůž na řezání tapet, ale na nikoho nezaútočil. Nakonec byl muž členy speciálního oddílu zastřelen.
„Byl velmi, velmi rozrušený. Seděl se mnou vystresovaný. Bylo ticho. Pak začali bušit na dveře. Řekl jsem mu, ať sedí a nic nedělá. On vzal do rukou nůž na řezání tapet,“ uvedl otec muže. Syn svému otci údajně řekl, že v obchodě za tapetu zaplatil, ale pak ho pronásledovali „nějací banditi“.
V bytě policie zabavila dva nože, kuše, plynový sprej a předmět podobný kulometu. V obchodě zaměstnanci krádež tapet potvrdili. Ministerstvo vnitra v Sverdlovské oblasti se zatím k události nevyjádřilo.
Ruská národní garda uvedla, že zabitý muž se dopustil závažného zločinu, protože během krádeže ohrožoval své okolí nožem. Úřady zahájily trestní řízení ve věci ozbrojené loupeže.
„Po neúspěšných jednáních s otcem podezřelého, který vešel do bytu a dlouhou dobu nepodal žádné zprávy, což naznačovalo možnost dalšího zločinu, bylo rozhodnuto provést speciální operaci s cílem muže zadržet,“ uvedla Ruská národní garda ve svém prohlášení.
„U vchodu do bytu podezřelý držel v ruce předmět, který vypadal jako automatická zbraň, vyhrožoval členům SOBR a choval se agresivně. Výsledkem bylo, že v nastalé situaci, kdy byly jeho činy vyhodnoceny jako nebezpečné, se příslušníci národní gardy rozhodli zahájit palbu,“ uvádí se dále v prohlášení.
V úterý 2. června se Taťjána Merzlyakovová, komisařka pro lidská práva Sverdlovské oblasti, obrátila na Vyšetřovací výbor s žádostí o poskytnutí informací ohledně okolností úmrtí muže v Jekatěrinburgu během speciální operace. „Chtěla bych vědět – a chtěla bych, aby veřejnost věděla – proč speciální operace proběhla. Podle mého názoru byla nevyvážená. Nejedná se o žádný druh teroristické akce. Obecně je velmi těžké vyvolat jakoukoli činnost, která vyžaduje zásah speciálních jednotek,“ citovala ženu zpravodajská agentura Interfax.
Vášnivé diskuze na Twitteru
Na ruských twitterových účtech se za několik hodin po incidentu objevil první hashtag #RussianLivesMatter. Ten se inspiroval sloganem „Black Lives Matter“, pod nímž se od konce května v mnoha amerických městech konají masové protesty kvůli násilné smrti George Floyda. Ten zemřel krátce poté, co se jej snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se Afroameričan strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog. Na videu natočeném náhodným kolemjdoucím je vidět policista, který Floydovi klečí na krku, který se v tu chvíli už nesnažil bránit zatčení a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a přivolaní záchranáři naložili jeho bezvládné tělo na nosítka. Podle policie zemřel později v blízké nemocnici.
Ruští uživatelé se nyní ptají, proč bylo nutné zabít muže, který jen ukradl tapety. Kromě vraždy v Jekatěrinburgu si lidé navíc připomínají i další případy, kdy policie někoho zabila. Mnoho tweetů k tomuto případu je psáno nejen v ruštině, ale i v angličtině a hashtag poutá pozornost uživatelů ze zemí celého světa.
Mnoho přispěvatelů tvrdí, že policie by měla ve všech zemích obyvatele chránit bez ohledu na barvu kůže nebo politické preference. Podle nich se v tomto směru ruská policie proviňuje často.
„Obětí policejní brutality a nezákonného chování se může stát každý. Nejde o rasismus. Jde o přežití,“ tvrdí jeden z komentářů.