Ruští hackeři napojení na tamní tajné služby se snaží ukrást informace výzkumníků, kteří pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru. V prohlášení sestaveném společně s USA a Kanadou to ve čtvrtek uvedlo britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC), píše agentura AP.
Podle třech západních států skupina počítačových hackerů označovaná APT29, či také Cozy Bear, útočí na akademické a farmaceutické výzkumné instituce, které se podílejí na vývoji některých vakcín. Podle vytrvalosti útoků zpravodajci ze třech zemí soudí, že se jedná o pokusy o krádež duševního vlastnictví, a ne jen o narušení bádání vědců.
Je naprosto nepřijatelné, že ruské zpravodajské služby cílí na ty, kteří bojují s pandemií koronaviru
V tuto chvíli není jasné, zda se hackerům skutečně podařilo ukrást nějaká data, NCSC však uvedlo, že se útočníci zatím nenabourali do citlivých informací jednotlivců v napadených organizacích.
FBI varuje americké vědce vyvíjející vakcínu před hackery, za kterými je čínská vláda
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a Americká agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) varují americké vědce pracující na vývoji vakcíny proti koronaviru, aby si dali pozor na hackery, za kterými stojí čínská vláda. Mohou se podle nich pokusit zmařit jejich práci a ukrást jim výsledky. Informovala o tom agentura AP.
„Je naprosto nepřijatelné, že ruské zpravodajské služby cílí na ty, kteří bojují s pandemií koronaviru,“ uvedl ve vyjádření britský ministr zahraničí Dominic Raab a doplnil: „Zatímco ostatní sledují své sobecké zájmy svým lehkomyslným chováním, Spojené království a jeho spojenci pokračují v těžkém úkolu nalézt vakcínu a chránit světové zdraví.“
Cozy Bear byla jedna ze dvou hackerských skupin, která se podle Washingtonu nabourala před americkými prezidentskými volbami v roce 2016 do sítě Demokratické strany a ukradla z jejích serverů e-maily, které následně zveřejnil server WikiLeaks. Druhá z těchto skupin je známá pod názvem Fancy Bear.
Podle agentury AP ze sdělení tajných služeb není jasné, zda o pokusech o krádež vědeckých poznatků souvisejících s vývojem vakcíny proti koronaviru ví ruský prezident Vladimir Putin. Britští činitelé se však domnívají, že jsou podobné informace velmi žádané a ceněné.
Kdo jsou Cozy Bear či APT 29
Cozy Bear (známá také jako Office Monkeys, CozyCar, The Dukes, CozyDuke) a ve zpravodajské komunitě označovaná APT 29 (Advanced persistent threat) je ruská hackerská skupina, která je pravděpodobně napojena na ruskou rozvědku. Nizozemská Generální zpravodajská a bezpečnostní služba (AIVD) vyvodila ze záznamů bezpečnostních kamer, že je skupina řízena ruskou zahraniční zpravodajskou službou (SVR).
Dvojí naděje v boji s koronavirem. V USA a Británii už vakcíny testují. S úspěchem
Snaha přijít jako první s účinnou vakcínou proti novému koronaviru zaměstnává světové laboratoře naplno již od začátku pandemie. Prvenství v „závodě“ bude významné nejen z hlediska jeho dopadu na světovou populaci, ale zároveň bude pro vítěze i velice lukrativní.
Americké úřady v poslední době vznesly podobná obvinění z hackerských útoků i vůči Číně. „Právě v tuto chvíli se Čína snaží nabourat do amerických zdravotnických organizací, farmaceutických společností a akademických institucí, které provádí zásadní výzkum nemoci COVID-19,“ řekl minulý týden šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray.
Nalezení účinné a bezpečné očkovací látky proti koronaviru je podle řady odborníků jednou z cest, jak v nejhůře zasažených zemích vrátit život tamních obyvatel zpět do normálních kolejí. V současné chvíli na vývoji podobných látek pracuje přes 100 laboratoří po celém světě, některé z těchto vakcín přitom v příštích týdnech již zřejmě vstoupí do třetí a rozhodující fáze testování, která by měla trvat asi půl roku.