Ministerstvo zdravotnictví plánuje zavést plošné testování na COVID-19 také u pracovníků v sociálních službách, uvedl v sobotu mluvčí úřadu Jan Brodský. Vláda podle něj návrh projedná na nejbližším zasedání v pondělí. Ministerstvo v pátek vydalo mimořádné opatření nařizující pravidelné plošné testování klientů domovů pro seniory a dalších lůžkových a pobytových sociálních služeb. Platí od středy 4. listopadu.
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) minulý týden mluvil o tom, že by měly být testy na covid vyžadovány jak pro klienty, tak pro personál zařízení sociálních služeb. V opatření, které vydal v pátek 30. října Prymulův nástupce Jan Blatný (za ANO), je nařízeno jen testování klientů, ale mluvčí ministerstva v sobotu potvrdil, že s testováním personálu úřad počítá.
Hamáček: Babiš do opatření razantně vstupoval a rozhodoval, měla by to prošetřit komise
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by po odeznění druhé vlny epidemie koronaviru uvítal vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by zjišťovala, kde udělalo Česko v přípravách na podzim chybu. Řekl to v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Podotkl, že premiér Andrej Babiš (ANO) do určité doby do rozhodování o ochranných opatřeních proti šíření koronaviru razantně vstupoval.
„V současné době připravuje ministerstvo druhé mimořádné opatření, které by mělo být navrženo a projednáno na nejbližším jednání vlády a které bude počítat s testováním zaměstnanců. Tedy obě dvě skupiny – klienti i zaměstnanci – budou testovány, ale bude to ve dvou samostatných mimořádných opatřeních,“ uvedl Brodský.
Jak bude testování fungovat?
První testy klientů sociálních služeb se musejí uskutečnit do sedmi dnů od začátku platnosti již vydaného opatření a poté každý týden. Lidé s příznaky koronaviru, které test ukáže jako pozitivní, mají jít podle nařízení do izolace.
Používány budou tzv. antigenní testy, které jsou rychlé a levné, ale méně spolehlivé. U pozitivně testovaných bez příznaků nemoci tak bude výsledek ověřován spolehlivějším testem PCR, stejně jako u lidí s příznaky, které antigenní test ukáže jako negativní. Pozitivně testované musí zařízení hlásit hygienikům.
Plošné testování na koronavirus v sociálních službách je podle ministerstva nezbytné vzhledem k rychlému šíření nákazy, které se nevyhýbá ani domovům pro seniory a podobným zařízením. Senioři jsou podle odborníků nejvíce ohroženi vážným průběhem nemoci a tvoří naprostou většinu z těch, kteří nákaze podlehli.