Nejlepší chmel roste na Žatecku: Návštěvníci mohou zavítat do Chrámu chmele i do muzea

Žatec je město, které znají asi všichni milovníci piva. Ze Žatecka totiž pochází nejkvalitnější chmel ze všech – takzvaný žatecký červeňák. Právě z něj se vaří pivo po celém světě. Ve městě má chmelařství dlouhou historii a místní jsou na něj náležitě pyšní. Chmelu a pivu dokonce vytvořili vlastní chrám a největší chmelařské muzeum na světě.

„Myslíme jenom na to, že chmel je naše zlato. Jediné, co nám svato, je chmel a jenom chmel…“ Známá písnička ze Starců na chmelu není daleko od pravdy. Alespoň na Žatecku, kde je chmel opravdu považován na zlato. Pěstuje se tam ten nejkvalitnější a zároveň nejdražší chmel na planetě. A asi jako jediný na světě má také v Žatci svůj vlastní chrám.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Za zdmi areálu valdické věznice: Na výstavu mohou jen odsouzení nebo dozorci

„Vzniklo to díky dobrým lidem, kteří jsou členové spolku Chmelobrana. Již před rokem 2007 začaly myšlenky na to, jak tento krásný původní chmelařský sklad zachránit, ukázat ho veřejnosti, ukázat, jak v Žatci chmelařství vždy fungovalo a funguje,“ vypráví v pořadu Prima Česko Jaroslav Špička, ředitel Chrámu chmele a piva.

A to se nakonec podařilo a v bývalém chmelařském skladu vznikl unikátní zábavný prostor pro celou rodinu.

Vyrazte na cestu poznání žateckého chmele

Prohlídka začíná ve speciálním majáku s 3D projekcí. „Chmelový skřítek Hopík létá nad Žatcem, ukazuje krajinu žateckého chmele, výrobu piva, seznamuje s tím žateckým gró – chmelem, pivem,“ vykládá dále Jaroslav Špička.

Když si nakonec vychutnáte výhled na Žatec, přejdete do samotného Chrámu chmele a piva. Tam na vás hned na začátku čeká dobrodružná cesta za pokladem, která vede labyrintem z chmelových žoků.

Projít labyrintem trvá od pěti do padesáti minut. A není prý výjimkou, že se v něm někdo i ztratí. Postavený je z tří set kusů chmelových žoků. Překvapením v něm je poklad. „Jestliže jsme teď v chrámu, tak můžeme říct, že jsme v kapli chrámové. Jedná se o chmelovou hlávku v nadživotní velikosti. Je vyrobená z českého křišťálového skla,“ prozrazuje o pokladu ředitel chrámu.

Člověk chmelový

V chrámu najdete i takzvanou erbovní síň. V ní jsou vystavené erby všech obcí, kde se pěstoval žatecký chmel. Je jich tam na 300 kusů. Kromě erbů se v síni můžete seznámit i se speciálním lidským druhem Homolupulus.„My tady na Žatecku máme pouze jednoho předka a to je Homolupulus - člověk chmelový. Měl na starost chránit ta chmeloviště před nájezdy okolních žíznivých kmenů,“ říká Karel Havelka, chrámový manažer turismu.

Pokud vás zajímá historie chmelařství, můžete zajít do chmelařského muzea, které je dokonce největší na světě. „Nabízí sbírky, které dokumentují celý vývoj našeho chmelařství. Během té cesty se návštěvníci seznámí s celým chmelařským rokem od ledna až do sklizně a do zimy,“ zve návštěvníky ředitel Chmelařského muzea, Vladimír Valeš.

V muzeu najdete okolo devíti set exponátů, které v devadesátých letech, kdy se muzeum zakládalo, tehdejší zakladatelé sháněli, kde se dalo. „Oslovili se ti pěstitelé ve všech oblastech a ti pěstitelé zase oslovili předsedy těch různých výborů a městských úřadů a vytvořilo se dotazníkové šetření, aby se ty dotazníky dostaly k seniorům, kteří už dávno nikde nejsou, ale kteří mají řadu těch věcí schovaných někde na půdách a kůlnách. A vznikla unikátní sbírka, kterou nemají jinde na světě,“ vypráví dále ředitel muzea.

Jak Chrám chmele a piva tak i Chmelařské muzeum jsou otevřené každý den, kromě pondělí. Zatímco muzeum se přes zimu zavírá a otevře se zase až na začátku dubna, do Chrámu chmele a piva můžete i přes zimu, jen se tu nesvezete speciálním 3D výtahem, který se právě na zimu z provozních důvodů zavírá.

Tagy: