Hlasování mezi polévkou a rizotem či čtení pejska a kočičky. Co padlo v nedělní Partii

Hlasování o důvěře vlády mezi polévkou a rizotem či ministři, kteří si nemohli ani odskočit na toaletu. Jaké nejlepší hlášky zazněly v nedělní Partii Terezie Tománkové? V první části debaty se střetl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) s předsedou ČSSD Michalem Šmardou. Ve druhé části zase diskutovali místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN), bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. A kritikou či ostrými slovy nešetřili.

  • Jurečka o Farského cestě do USA: „Pokud jde o otázku kolegy Farského, tak si myslím, že politik, který kandiduje, do toho musí jít naplno. Může to přinést pro stranu i pro něj zkušenosti, ale já bych se touto cestou nevydal. S těmi, kteří to vnímají kriticky, souhlasím.“

  • Šmarda proč nebyl ve vládě: „Babiš říkal, že mě ve vládě nechce, protože bych mu ji rozložil zevnitř. Měl pravdu. Nesnese osobnost s vlastním názorem, Hamáček (bývalý šéf ČSSD a vicepremiér) měl také problém. Pokud si člověk chce zachovat důstojnost a názor a chce ho vyjadřovat, nejde to v Babišově vládě.“
  • Šmarda o zmrazení platů: „Nejedná se o státní úředníky, ale o kuchařky ve školách, o školníky, těch se týká zmrazení platů. Budou mít šestnáct tisíc a brutálně jim vyrostou náklady. Zmrazíte platy těm, kteří jsou placeni nejhůře, to je špatně. Podporuji, abyste šetřili zefektivněním. Jsme ochotni vám v tom i poradit a pomoci.
  • Jurečka o důchodech: „Babiš mluvil o důchodech. Naprosto neférově straší naše seniory. Proběhla ale valorizace důchodů, kterou schválila minulá vláda. Mimořádná valorizace bude provedena v červnu. Senioři své peníze dostanou.“
  • Šmarda ke komunikaci o covidu: „Bylo by dobré, kdybyste ministrovi zdravotnictví Válkovi najali mluvčího, protože mu lidé vážně nerozumí. Pokračuje Babišův chaos. Bylo by dobré, aby v tom bylo jasno.

Emotivní hlasování o důvěře vlády

  • Vondráček k hlasování o důvěře: „Hlasoval jsem mezi polévkou a rizotem, stihl jsem to z jídelny. Koaliční poslanci v pátek nepřišli ani do práce.

  • Kovářová o průběhu jednání: „Nevěřím svým uším, protože především Alena Schillerová slibovala, že to bude přísná, ale konstruktivní opozice. Já si nepředstavuji konstruktivní opozici, že se jedná o důvěře 23 hodin. Ve dne v noci. Nutí ministry k tomu, že nesmí opustit sál bez ohledu na hygienické potřeby. Tam, kam chodí i císařpán sám, se musí nahlásit.

Kritika vládní koalice

  • Fiala k jednání o důvěře: „Kdybych měl korunu za každou hodinu, kdy byla přestávka, tak je to moc pěkný večírek.
  • Vondráček k financování STAN: „Dozvěděli jsme se, že Rakušan četl pejska a kočičku. Pak tu zaznělo, že je vše podle zákona. Bylo by to hezké, kdybychom od vás opakovaně neslyšeli, že zákon není vše a že chcete zlepšit kulturu.“
  • Jakob ke kritice Markéty Pekarové Adamové: „Otevřela tím zásadní téma. Že to říkáte právě vy, že se musí podle své role chovat. Zamyslete se nad svým jednáním. Třeba ta party v jednacím sále.

Tagy:
Marian Jurečka Partie Partie Terezie Tománkové Michal Šmarda Radek Vondráček Věra Kovářová Radim Fiala Jan Jakob

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:01

Poradce ukrajinského prezidenta vyloučil příměří nebo ústupky Rusku

09:43

Ruské jednotky ostřelují raketami Dněpropetrovskou oblast, hlásí gubernátor

09:28

V pondělí se očekává vynesení rozsudku v prvním ukrajinském procesu s válečnými zločinci

09:11

Šéfka Mezinárodního měnového fondu kvůli Ukrajině varuje před roztříštěností globální ekonomiky

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

Slovensko pod tíhou dezinformací. Zhrozili se i kongresmani USA, apelují na Zuckerberga

Dezinformace jsou hojně šířené a v době války na Ukrajině či pandemie koronaviru to platí ještě více. Mocně se objevují například u nás a také na Slovensku. Situace u našich východních sousedů je natolik závažná, že si jí všimli i američtí kongresmani. Ti nyní apelují na internetovou společnost Meta, provozovatele sociální sítě Facebook či Instagram, aby s dezinformacemi na svých platformách na Slovensku něco dělala.

Největší žoldák všech dob? Mbappé otočil a pobouřil, zklamaná La Liga chystá stížnosti

V sobotu odpoledne osobně zavolal šéfovi Realu Madrid Florentinu Pérezovi, aby mu sdělil, že zůstává tam, kde byl posledních několik let. Francouzská fotbalová hvězda Kylian Mbappé navzdory dlouhodobým dohadům o odchodu do Španělska setrvává v ráji jménem Paris Saint-Germain. A bude ještě více hýčkaná než doposud. Její rozhodnutí a velkorysost Pařížanů naráží na těžké nepochopení nejen u veřejnosti, mluví se o ryzím žoldáctví.

Domácí zpravodajství

Ukrajinské vědkyně v Česku řeší bioodpady i dopady covidu, říká profesor Konvalinka

Do České republiky od začátku ruské agrese na Ukrajině přišlo již více než 300 tisíc utečenců a řada z nich již dostala příležitost si v Česku nalézt zajímavou práci. Například ukrajinské vědkyně se zapojily do řady výzkumných projektů především v oboru vodohospodářství či v energetice. O podpoře 14 milionů korun na zapojení ukrajinských vědců, kterou nabídla Technologická agentura ČR, se pro CNN Prima NEWS rozhovořil její předseda Petr Konvalinka.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.