Bizarní kauza okolo fotbalové brankářky íránského národního týmu nabírá na obrátkách. Zohreh Koudaeiová odmítá nařčení Jordánců, že je ve skutečnosti muž, a mluví o šikaně. Bránit se hodlá soudní cestou.
Koudaeiová v zářijovém utkání kvalifikace na ženské mistrovství Asie ve fotbale chytila v rozstřelu proti Jordánsku dvě penalty a poslal Írán poprvé v historii na závěrečný turnaj. Jenže Jordáncům se zdá vzhled íránské gólmanky podezřelý, a vyzvali proto Asijskou fotbalovou federaci, aby prošetřila, jestli Koudaeiová není náhodou muž.
K celé záležitosti se ve středu vyjádřila i samotná aktérka, která všechna obvinění rázně popírá. „Jsem žena. Tohle je od Jordánců šikana. Budu Jordánský fotbalový svaz žalovat,“ uvedla íránská brankářka pro turecký list Hurriyet.
Obvinění ze strany Jordánců odmítají i další íránští činovníci. Podle trenérky ženské fotbalové reprezentace byl jordánský tým favoritem a po nečekaném neúspěchu jen hledá výmluvy. „Lékařský tým pečlivě vyšetřil každou hráčku reprezentace z hlediska hormonů, abychom se v tomto ohledu vyhnuli veškerým problémům. Proto všem fanouškům říkám, že se nemusí bát,“ uvedla pro web Varzesh3 Maryam Irandoostová.
Změna pohlaví ano, předmanželský sex ne
Faktem ale je, že nejde o první podobné obvinění vůči íránským fotbalistkám. Například v roce 2015 mělo být v ženském národním týmu až osm mužů, kteří teprve procházeli změnou pohlaví, informuje web Daily Mail. Íránská fotbalová federace proto zavedla namátková lékařská vyšetření, jejichž cílem je kontrolovat pohlaví hráčů či hráček.
Změna pohlaví je v silně nábožensky založené zemi legální od poloviny 80. let, kdy Ájatolláh Rúholláh Chomejní vydal náboženské rozhodnutí k povolení těchto operací. Možnost změny pohlaví ale ostře kontrastuje s přísnými islámskými zákony, které v zemi platí. Zakázána a tvrdě postihována je například homosexualita nebo předmanželský sex. A přísná omezení se dotýkají fotbalu. Ač je tento sport mezi Íránkami enormně populární, nesmí ženy sledovat zápasy mužských týmů.