Hon za nasazením v březnové baráži o fotbalové mistrovství světa v Kataru pro českou reprezentaci nedopadl šťastně. Sama v posledním zápase kvalifikace dala Estonsku jen dva góly, ale i kdyby jich vstřelila třeba dvacet, výsledky ostatních týmů by ji stejně odsunuly do nevýhodnější pozice. Koho tedy může skvadra Jaroslava Šilhavého v boji o světový šampionát potkat?
MS ve fotbale 2022
V nejhorším případě „Squadru azzurru“. Italy, kteří letos 11. července dotáhli jízdu mistrovstvím Evropy do konce a ve finále na penalty porazili Anglii v jejím londýnském fotbalovém chrámu Wembley. Je trochu zvláštní, že úřadující kontinentální králové si ve své kvalifikační skupině nezajistili přímý postup na turnaj v Kataru, ale závěr jim zkrátka nevyšel. Z posledních pěti zápasů vyhráli jediný, v ostatních remizovali. A to i s Bulharskem nebo Severním Irskem.
Hrůzu nahání i to, že v osudí bude rovněž Portugalsko s Cristianem Ronaldem. Mistry Evropy z roku 2016 dělilo od přímého postupu na světový šampionát jen pár chvil. Kdyby udrželi remízu 1:1 v závěrečném duelu se Srbskem, letenka do Kataru je jejich. Jenže v 90. minutě je rozmrzel útočník balkánského týmu Aleksandar Mitrovič.
Dne 26. listopadu, kdy se play-off losuje, si tak Patrik Schick, Tomáš Souček a další budou určitě přát jiné soupeře než Italy a Portugalce. Sice je hezké se na tom trávníku potkat s Ronaldem, ale ne ve chvíli, kdy hrajete o mistrovství světa, na kterém národní tým absentuje už od roku 2006.
Přijatelnější variantou by tak bylo dostat někoho ze zbývající čtveřice nasazených týmů – Skotsko, Rusko, Wales nebo Švédsko. Z této skupinky těžko vybrat nejideálnějšího soupeře pro Čechy. Přece jen ale nedávné Euro ukázalo, že si tým Jaroslava Šilhavého dokáže poradit se Skoty. Kdo by si nevzpomněl na fenomenální Schickovu trefu z poloviny hřiště, která vedla k výhře 2:0?
S Walesem má pak rovněž česká reprezentace zkušenosti z posledních měsíců, protože byl jedním z týmů v kvalifikační skupině. Ani v jednom ze dvou zápasů na něj ale nedokázala vyzrát – napřed v Cardiffu prohrála 0:1, v Praze pak remizovala 2:2.
Jak se hraje baráž?
Ze 12 týmů účinkujících v play-off příští rok v listopadu odcestují do Perského zálivu tři. Cesta na šampionát vede přes dvě kola, každé z nich se hraje na jediný zápas bez odvety.
Týmy v play-off o MS
Nasazené: Portugalsko, Skotsko, Itálie, Rusko, Wales, Švédsko
Nenasazené: Turecko, Polsko, Severní Makedonie, Ukrajina, Česko, Rakousko
V případě, že by česká reprezentace vyfasovala obávanou Itálii nebo obávané Portugalsko, je „bezodvetový“ formát více vyhovující. Tyto týmy totiž patří mezi soupeře, které Češi mohou eventuálně porazit (případně uhrát remízu vedoucí k prodloužení a penaltám), ale ne porážet.
Jisté je, že ať los dopadne jakkoliv, národní tým bude první kolo hrát venku. A to 24. nebo 25. března. Na „finálový“ duel v kalendáři připadá 28. a 29. březen.
Kromě prvního soupeře pak bude důležité, ke komu do „pavouka“ bude česká reprezentace nalosována. Hororovým scénářem by bylo, pokud by napřed schytala Italy a zároveň by věděla, že pokud přes ně senzačně postoupí, ve druhém kole mohou číhat Portugalci.
Nicméně český výběr může být rád, že se vůbec v baráži představí. V kvalifikační skupině skončil na třetím místě, které by dříve znamenalo, že šampionát je definitivně v „trapu“. Šanci ještě zabojovat o MS přineslo úspěšné počínaní v Lize národů.