reklama

Úředník? Jsem spíš sportovec, řekl u soudu Pelta a odmítl ovlivňování dotací

Pokračuje soud s bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou. Ten nadále odmítá vinu v kauze sportovních dotací ministerstva školství. Zdůraznil, že jeho počínáním nevznikla nikomu žádná škoda. Ve výpovědi ale uznává, že ho štvaly úřední záležitosti v asociaci. Než jako úředník se cítil jako sportovec. Soudkyně ho také konfrontovala s úryvky některých odposlechů. Pelta však nesouhlasí s tím, že by odposlechy dokazovaly to, že by on někoho ovlivňoval. Bývalý předseda FAČR je obžalován ze čtyř různých trestných činů včetně podplácení a zneužití pravomoci. Hrozí mu až 12 let vězení.

reklama

Zdaleka ne na každou otázku měl Miroslav Pelta během soudního jednání odpověď. Soudkyni například zajímalo, proč ještě šest dní po zjištění informace o pokrácených dvaceti milionech v odposlechu děkuje tehdejší náměstkyni ministerstva školství Simoně Kratochvílové, že mu tu informaci sdělila. „To nevím. Nedává mi to logiku,“ řekl Pelta. „Mně to taky nedává logiku,“ odpověděla soudkyně. Obžalovaný se nakonec obhajoval tvrzením, že chtěl Kratochvílovou asi psychicky pozvednout a udržet ji v náladě.

Nikoho jsem neovlivňoval.

Později u soudu Pelta také líčil, jak ho štvala „úřední košilka“ v asociaci. Každý úředník měl jiné pravomoci něco podepisovat, což se obžalovanému nelíbilo. „Vy jste tedy úředník,“ poznamenala ironicky soudkyně. „Já jsem sportovec,“ odvětil Pelta.

Právo nevypovídat

Soudkyně Lenka Cihlářová se dále ptala na to, jestli Pelta řešil se Simonou Kratochvílovou investiční dotace. „Bavili jsme se. Paní Kratochvílová mi říkala, že tohle jí dala ministryně, tohle někdo, tamto zase někdo,“ reagoval Pelta. Na otázku, proč se mu s něčím takovým Kratochvílová vůbec svěřovala, odpověděl: „Měli jsme k sobě komunikačně nejblíž. Ale já byl bez možnosti jakkoli zasáhnout. Na žádné nahrávce není, že bych někomu z žadatelů volal nebo někoho ovlivňoval.“

„Kdybych měl tu vazbu, jak tady říkal pan státní zástupce, že jsem něco ovlivňoval, tak bych nedopadl tak, že jsem dostal míň, a ne víc,“ podotkl Pelta. Narážel tak na skutečnost, že expertní komise ministerstva původně pro FAČR schválila v únoru 2017 státní podporu 543 milionů. Obžaloba uvádí, že Pelta pak pro asociaci nezákonně vymohl o 19,8 milionu korun navíc, a to na základě toho, že od Kratochvílové neoprávněně zjistil výši schválené částky.

Má prohlášení jsou vytržená z kontextu.

Pelta tvrdí, že se částku dozvěděl nikoliv z telefonátu od Kratochvílové, ale už předtím na zasedání Národní rady pro sport. Soudkyně Cihlářová ho ale upozornila na přepis rozhovoru mezi ním a Kratochvílovou, který se uskutečnil až po radě. „Co vám sdělovala, když jste to měl vědět už z rady? Proč vám to volala potom a vy jste byl z čísel překvapený?“ ptala se soudkyně pražského městského soudu Lenka Cihlářová. Pelta uvedl, že přepis musí být vytržený z kontextu.

Nicméně po dalších otázkách Pelta vícekrát využil svého práva nevypovídat. Žádný z dalších obžalovaných neměl žádnou připomínku k výpovědi Miroslava Pelty, a tak jeho výslech ze strany soudu zatím skončil.

Po svém zadržení v květnu 2017 strávil Pelta měsíc ve vazbě. Soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Hrozí mu až 12 let vězení. Kratochvílová zatím k soudu nechodí, je v nemocnici.

K tématu

Tagy: soud ministerstvo školství FAČR soudy Miroslav Pelta Simona Kratochvílová

Další hlavní zprávy

Reportáž

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Rusové jim vjeli s tankem do ložnice. Dnes v sovětských kasárnách žijí i Romové

Stotisícovou Olomouc okupovalo 13 tisíc sovětských vojáků a 7 tisíc rodinných příslušníků armádních oficírů. Bylo to traumatické soužití, které skončilo až s odchodem okupační armády z Československa 21. června 1991. „Rusáky jsem nesnášel. A pořád po nich v Olomouci zůstává strašně moc škod,“ rozhlíží se pedagog Miroslav Šnajdr (59) po někdejším „sovětském území“ v olomoucké čtvrti Černá cesta.

EURO 2021

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Nizozemští fanoušci dokonale ošálili sousedy. Ti se radovali z gólu, který nikdy nepadl

Současná doba přináší z hlediska sledování sportovních událostí řadu výhod. Nepotřebujete televizi, a pokud budete trochu snaživí, můžete odkudkoli zkouknout přes internetový stream třeba i nigerijskou fotbalovou ligu. A co se týče aktuálních událostí, můžete si zapnout pohodlně Euro třeba na zahradě u grilování. Vše má svoje plusy, ale zároveň minusy. A o tom se přesvědčila skupinka Nizozemců.

Doprava

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Havlíček: Dostavbě Pražského okruhu jsme nikdy nebyli blíž. V roce 2022 se snad začne

Česko podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nikdy nebylo tak blízko tomu, aby se konečně začal stavět klíčový úsek Pražského okruhu 511 mezi Běchovicemi a D1. Jde o důležitý úsek části okruhu, který měl být podle původních plánů ministerstva dopravy otevřen dokonce už letos, zatím se ale ani nezačalo. Podle Havlíčka by se mohlo „kopnout“ do země už v příštím roce.

Severní Korea trpí hladem, přiznal Kim. Ceny potravin v zemi závratně rostou
Nemohla jsem odklepnout cigaretu, popsala Jára začátek nemoci. Skončila na vozíčku
Kultura trpí. Zaorálek a spol. volají po stejných pravidlech kontrol, jako má gastronomie
Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo
Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
reklama
reklama
Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Volby 2021

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama