reklama

Úředník? Jsem spíš sportovec, řekl u soudu Pelta a odmítl ovlivňování dotací

Pokračuje soud s bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou. Ten nadále odmítá vinu v kauze sportovních dotací ministerstva školství. Zdůraznil, že jeho počínáním nevznikla nikomu žádná škoda. Ve výpovědi ale uznává, že ho štvaly úřední záležitosti v asociaci. Než jako úředník se cítil jako sportovec. Soudkyně ho také konfrontovala s úryvky některých odposlechů. Pelta však nesouhlasí s tím, že by odposlechy dokazovaly to, že by on někoho ovlivňoval. Bývalý předseda FAČR je obžalován ze čtyř různých trestných činů včetně podplácení a zneužití pravomoci. Hrozí mu až 12 let vězení.

reklama

Zdaleka ne na každou otázku měl Miroslav Pelta během soudního jednání odpověď. Soudkyni například zajímalo, proč ještě šest dní po zjištění informace o pokrácených dvaceti milionech v odposlechu děkuje tehdejší náměstkyni ministerstva školství Simoně Kratochvílové, že mu tu informaci sdělila. „To nevím. Nedává mi to logiku,“ řekl Pelta. „Mně to taky nedává logiku,“ odpověděla soudkyně. Obžalovaný se nakonec obhajoval tvrzením, že chtěl Kratochvílovou asi psychicky pozvednout a udržet ji v náladě.

Nikoho jsem neovlivňoval.

Později u soudu Pelta také líčil, jak ho štvala „úřední košilka“ v asociaci. Každý úředník měl jiné pravomoci něco podepisovat, což se obžalovanému nelíbilo. „Vy jste tedy úředník,“ poznamenala ironicky soudkyně. „Já jsem sportovec,“ odvětil Pelta.

Právo nevypovídat

Soudkyně Lenka Cihlářová se dále ptala na to, jestli Pelta řešil se Simonou Kratochvílovou investiční dotace. „Bavili jsme se. Paní Kratochvílová mi říkala, že tohle jí dala ministryně, tohle někdo, tamto zase někdo,“ reagoval Pelta. Na otázku, proč se mu s něčím takovým Kratochvílová vůbec svěřovala, odpověděl: „Měli jsme k sobě komunikačně nejblíž. Ale já byl bez možnosti jakkoli zasáhnout. Na žádné nahrávce není, že bych někomu z žadatelů volal nebo někoho ovlivňoval.“

„Kdybych měl tu vazbu, jak tady říkal pan státní zástupce, že jsem něco ovlivňoval, tak bych nedopadl tak, že jsem dostal míň, a ne víc,“ podotkl Pelta. Narážel tak na skutečnost, že expertní komise ministerstva původně pro FAČR schválila v únoru 2017 státní podporu 543 milionů. Obžaloba uvádí, že Pelta pak pro asociaci nezákonně vymohl o 19,8 milionu korun navíc, a to na základě toho, že od Kratochvílové neoprávněně zjistil výši schválené částky.

Má prohlášení jsou vytržená z kontextu.

Pelta tvrdí, že se částku dozvěděl nikoliv z telefonátu od Kratochvílové, ale už předtím na zasedání Národní rady pro sport. Soudkyně Cihlářová ho ale upozornila na přepis rozhovoru mezi ním a Kratochvílovou, který se uskutečnil až po radě. „Co vám sdělovala, když jste to měl vědět už z rady? Proč vám to volala potom a vy jste byl z čísel překvapený?“ ptala se soudkyně pražského městského soudu Lenka Cihlářová. Pelta uvedl, že přepis musí být vytržený z kontextu.

Nicméně po dalších otázkách Pelta vícekrát využil svého práva nevypovídat. Žádný z dalších obžalovaných neměl žádnou připomínku k výpovědi Miroslava Pelty, a tak jeho výslech ze strany soudu zatím skončil.

Po svém zadržení v květnu 2017 strávil Pelta měsíc ve vazbě. Soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Hrozí mu až 12 let vězení. Kratochvílová zatím k soudu nechodí, je v nemocnici.

K tématu

Tagy: soud ministerstvo školství FAČR soudy Miroslav Pelta Simona Kratochvílová

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Rozhovor

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Vláda použila sílu, aby zabránila kritice. Najdeme jiné cesty, řekl moderátor protestu

Nebyl důvod demonstraci ukončit, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS moderátor nedělní demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí a předseda Svobodných Libor Vondráček. Podle něj vláda použila sílu, aby zabránila kritice, a měla by podat demisi. Vondráček také uvedl, že shromažďovací právo nemůže být omezené krizovým zákonem a demonstrace nemají vliv na šíření koronaviru.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama