reklama

Úředník? Jsem spíš sportovec, řekl u soudu Pelta a odmítl ovlivňování dotací

Pokračuje soud s bývalým předsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslavem Peltou. Ten nadále odmítá vinu v kauze sportovních dotací ministerstva školství. Zdůraznil, že jeho počínáním nevznikla nikomu žádná škoda. Ve výpovědi ale uznává, že ho štvaly úřední záležitosti v asociaci. Než jako úředník se cítil jako sportovec. Soudkyně ho také konfrontovala s úryvky některých odposlechů. Pelta však nesouhlasí s tím, že by odposlechy dokazovaly to, že by on někoho ovlivňoval. Bývalý předseda FAČR je obžalován ze čtyř různých trestných činů včetně podplácení a zneužití pravomoci. Hrozí mu až 12 let vězení.

reklama

Zdaleka ne na každou otázku měl Miroslav Pelta během soudního jednání odpověď. Soudkyni například zajímalo, proč ještě šest dní po zjištění informace o pokrácených dvaceti milionech v odposlechu děkuje tehdejší náměstkyni ministerstva školství Simoně Kratochvílové, že mu tu informaci sdělila. „To nevím. Nedává mi to logiku,“ řekl Pelta. „Mně to taky nedává logiku,“ odpověděla soudkyně. Obžalovaný se nakonec obhajoval tvrzením, že chtěl Kratochvílovou asi psychicky pozvednout a udržet ji v náladě.

Nikoho jsem neovlivňoval.

Později u soudu Pelta také líčil, jak ho štvala „úřední košilka“ v asociaci. Každý úředník měl jiné pravomoci něco podepisovat, což se obžalovanému nelíbilo. „Vy jste tedy úředník,“ poznamenala ironicky soudkyně. „Já jsem sportovec,“ odvětil Pelta.

Právo nevypovídat

Soudkyně Lenka Cihlářová se dále ptala na to, jestli Pelta řešil se Simonou Kratochvílovou investiční dotace. „Bavili jsme se. Paní Kratochvílová mi říkala, že tohle jí dala ministryně, tohle někdo, tamto zase někdo,“ reagoval Pelta. Na otázku, proč se mu s něčím takovým Kratochvílová vůbec svěřovala, odpověděl: „Měli jsme k sobě komunikačně nejblíž. Ale já byl bez možnosti jakkoli zasáhnout. Na žádné nahrávce není, že bych někomu z žadatelů volal nebo někoho ovlivňoval.“

„Kdybych měl tu vazbu, jak tady říkal pan státní zástupce, že jsem něco ovlivňoval, tak bych nedopadl tak, že jsem dostal míň, a ne víc,“ podotkl Pelta. Narážel tak na skutečnost, že expertní komise ministerstva původně pro FAČR schválila v únoru 2017 státní podporu 543 milionů. Obžaloba uvádí, že Pelta pak pro asociaci nezákonně vymohl o 19,8 milionu korun navíc, a to na základě toho, že od Kratochvílové neoprávněně zjistil výši schválené částky.

Má prohlášení jsou vytržená z kontextu.

Pelta tvrdí, že se částku dozvěděl nikoliv z telefonátu od Kratochvílové, ale už předtím na zasedání Národní rady pro sport. Soudkyně Cihlářová ho ale upozornila na přepis rozhovoru mezi ním a Kratochvílovou, který se uskutečnil až po radě. „Co vám sdělovala, když jste to měl vědět už z rady? Proč vám to volala potom a vy jste byl z čísel překvapený?“ ptala se soudkyně pražského městského soudu Lenka Cihlářová. Pelta uvedl, že přepis musí být vytržený z kontextu.

Nicméně po dalších otázkách Pelta vícekrát využil svého práva nevypovídat. Žádný z dalších obžalovaných neměl žádnou připomínku k výpovědi Miroslava Pelty, a tak jeho výslech ze strany soudu zatím skončil.

Po svém zadržení v květnu 2017 strávil Pelta měsíc ve vazbě. Soud ho propustil poté, co rezignoval na svou funkci šéfa FAČR. Hrozí mu až 12 let vězení. Kratochvílová zatím k soudu nechodí, je v nemocnici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc
Kariéra

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama