reklama

Kosmonauti se připravují na návrat: Nejsme nervózní, tohle přistání ale bude jiné

Dvojice amerických astronautů z NASA, kteří už přes dva týdny pobývají na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se pomalu připravují na návrat zpět na Zem. Robert Behnken a Douglas Hurley měli být ve vesmíru zhruba jeden až čtyři měsíce. NASA předpokládá, že se vrátí v srpnu. Reportérka CNN se kosmonautů mimo jiné ptala na to, jestli jsou z přistání nervózní a jak hodnotí svůj přílet k vesmírné stanici.

reklama

Kosmonauti už v minulosti letěli v raketoplánu, ale zážitek z letu v raketě vnímají oba velmi odlišně. „Největší překvapení pro nás asi bylo, jak rozdílné jsou pocity při letu v raketě oproti raketoplánu. Nějaké rozdíly jsme čekali, protože raketa lítá na tekuté palivo, zatímco raketoplán má pomocný vzletový stupeň na tuhé pohonné látky. Navíc váha trysek a hmotnost jsou rozdílné,“ popisují astronauti své prvotní dojmy z letu raketou Falcon 9.

Podle nich byl ale zážitek výjimečný. „Bylo to skvělé a vzrušující, jen to bylo něco úplně jiného, než s čím máme zkušenosti v raketoplánu. Zlatým hřebem pro nás samozřejmě bylo, že jsme se dostali na Mezinárodní vesmírnou stanici, a když jsme vylezli, usmívaly se na nás tři tváře. Byli rádi, že jsme přiletěli. Oživíme to tam a můžeme jim i podat pomocnou ruku,“ řekl Hurley.

Pořád ale před sebou mají ještě jeden náročný úkol – dostat se bezpečně zpět na Zem. Tentokrát totiž nebudou přistávat na ranveji, ale do oceánu. „Neřekl bych, že jsme z toho nervózní, viděli jsme testovací let Demo-1 a další. Navíc vesmírná loď podala skvělý výkon stejně jako v těch dalších testech,“ vysvětlil Hurley. Podle něj také firma SpaceX odvedla výbornou práci, protože je pomocí vlastní lodi dopravila až k vesmírné stanici. „Máme plnou důvěru, že vesmírná loď bude dělat přesně to, co má,“ dodal astronaut.

Hurley však přiznal, že návrat, který je teprve čeká, bude úplně jiný, než jaké doposud zažívali. „Přistaneme do vody pomocí padáků, takže to bude o dost dynamičtější vstup a bude tam mnohem větší přetížení. To je ta neznámá část. Na něco jsme se připravili, ale nejde se přichystat na všechno,“ objasnil Hurley.

K tématu

Podle vedoucího činitele NASA pro mise lidí ve vesmíru Kennetha Bowersoxe termín návratu závisí na několika faktorech. Například na fungování lodi Crew Dragon, postupu práce obou astronautů na ISS a počasí v zónách plánovaného přistání v Atlantském oceánu a Mexickém zálivu. Dodal ale také, že by je rád dostal domů během jednoho nebo dvou měsíců.

Behnken a Hurley do vesmíru odcestovali v sobotu 30. května. Vynesla je tam loď Crew Dragon společnosti SpaceX Elona Muska. Hned druhý den se astronautům podařilo úspěšně zakotvit u vesmírné stanice ISS, kde se připojili ke stávající tříčlenné posádce. Sobotní start se tak ve Spojených státech stal historicky prvním letem do vesmíru, který byl v režii soukromé společnosti, a ne vládní vesmírné agentury NASA.

Další hlavní zprávy

360°

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Meghan je hloupá husa, která poučovala Brity o feminismu, tvrdí publicista Tomský

Vévodkyni ze Sussexu nazval publicista Alexander Tomský ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové hloupou husou. „Nic neuměla a nic nevěděla. Mohla mluvit jen o multikulturní společnosti a komplexech rasismu, které jsou ale typicky americké. Navíc bych ji neustále nesrovnával s Dianou,“ upozorňuje Tomský. Zástupkyně šéfredaktora Expres.cz Barbora Koukalová by ale Meghan husou nenazývala: „Hloupá není. Jejím největším úspěchem však je, že si vzala bohatého muže.“

Přibližně deset procent zaměstnanců povinné testování odmítá. I přes hrozbu pokuty
Výrok o poplácaní ženy po zadku je hrubé nedorozumění, hájí se sexuolog Uzel
Blatný chce výměnu hlavní hygieničky Rážové. Babiš s ní není spokojený
reklama
reklama
Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Další články
reklama
reklama