reklama

Kosmonauti se připravují na návrat: Nejsme nervózní, tohle přistání ale bude jiné

Dvojice amerických astronautů z NASA, kteří už přes dva týdny pobývají na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se pomalu připravují na návrat zpět na Zem. Robert Behnken a Douglas Hurley měli být ve vesmíru zhruba jeden až čtyři měsíce. NASA předpokládá, že se vrátí v srpnu. Reportérka CNN se kosmonautů mimo jiné ptala na to, jestli jsou z přistání nervózní a jak hodnotí svůj přílet k vesmírné stanici.

reklama

Kosmonauti už v minulosti letěli v raketoplánu, ale zážitek z letu v raketě vnímají oba velmi odlišně. „Největší překvapení pro nás asi bylo, jak rozdílné jsou pocity při letu v raketě oproti raketoplánu. Nějaké rozdíly jsme čekali, protože raketa lítá na tekuté palivo, zatímco raketoplán má pomocný vzletový stupeň na tuhé pohonné látky. Navíc váha trysek a hmotnost jsou rozdílné,“ popisují astronauti své prvotní dojmy z letu raketou Falcon 9.

Podle nich byl ale zážitek výjimečný. „Bylo to skvělé a vzrušující, jen to bylo něco úplně jiného, než s čím máme zkušenosti v raketoplánu. Zlatým hřebem pro nás samozřejmě bylo, že jsme se dostali na Mezinárodní vesmírnou stanici, a když jsme vylezli, usmívaly se na nás tři tváře. Byli rádi, že jsme přiletěli. Oživíme to tam a můžeme jim i podat pomocnou ruku,“ řekl Hurley.

Pořád ale před sebou mají ještě jeden náročný úkol – dostat se bezpečně zpět na Zem. Tentokrát totiž nebudou přistávat na ranveji, ale do oceánu. „Neřekl bych, že jsme z toho nervózní, viděli jsme testovací let Demo-1 a další. Navíc vesmírná loď podala skvělý výkon stejně jako v těch dalších testech,“ vysvětlil Hurley. Podle něj také firma SpaceX odvedla výbornou práci, protože je pomocí vlastní lodi dopravila až k vesmírné stanici. „Máme plnou důvěru, že vesmírná loď bude dělat přesně to, co má,“ dodal astronaut.

Hurley však přiznal, že návrat, který je teprve čeká, bude úplně jiný, než jaké doposud zažívali. „Přistaneme do vody pomocí padáků, takže to bude o dost dynamičtější vstup a bude tam mnohem větší přetížení. To je ta neznámá část. Na něco jsme se připravili, ale nejde se přichystat na všechno,“ objasnil Hurley.

Podle vedoucího činitele NASA pro mise lidí ve vesmíru Kennetha Bowersoxe termín návratu závisí na několika faktorech. Například na fungování lodi Crew Dragon, postupu práce obou astronautů na ISS a počasí v zónách plánovaného přistání v Atlantském oceánu a Mexickém zálivu. Dodal ale také, že by je rád dostal domů během jednoho nebo dvou měsíců.

Behnken a Hurley do vesmíru odcestovali v sobotu 30. května. Vynesla je tam loď Crew Dragon společnosti SpaceX Elona Muska. Hned druhý den se astronautům podařilo úspěšně zakotvit u vesmírné stanice ISS, kde se připojili ke stávající tříčlenné posádce. Sobotní start se tak ve Spojených státech stal historicky prvním letem do vesmíru, který byl v režii soukromé společnosti, a ne vládní vesmírné agentury NASA.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Velká politická debata se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Velká politická debata se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové zabývaly ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině sledujte velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nedělní Partie od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

reklama