Pandemie koronaviru ještě zdaleka není u konce. Podle uznávaného amerického epidemiologa Larryho Brillianta je svět naopak blíže začátku další pandemie. Obává se především delta mutace, která se nyní velmi rychle šíří v USA, Číně, Indii i Evropě. „Delta je možná nejnakažlivějším virem vůbec,“ zdůrazňuje epidemiolog.
Brilliant je členem týmu Světové zdravotnické organizace (WHO), který se podílel na vymýcení pravých neštovic. V rozhovoru pro televizi CNBC nyní uznávaný odborník vyjádřil obavy z další pandemie, především kvůli mutaci delta. „Pandemie v dohledné době neskončí. Důvodem je i to, že se proti nemoci COVID-19 nechala očkovat jen malá část světové populace,“ uvedl Brilliant.
Právě nízká proočkovanost, která se pohybuje pouze kolem 15 procent celkové populace, přispívá k rychlému šíření mutace delta. Aktuálně se s ní potýkají nejen Spojené státy americké, Indie a Čína, ale i další země v Evropě a Africe. „Je možné, že delta je nejnakažlivějším virem vůbec,“ poznamenal Brilliant. Doplnil, že více než sto zemí dosud naočkovalo méně než pět procent svých obyvatel.
Covid bude věčný
„Myslím, že jsme blíže začátku než konci pandemie. A není to jen kvůli deltě,“ podotkl epidemiolog s tím, že pokud se neproočkuje více než 200 zemí světa, budou se neustále objevovat nové varianty. Dobrou zprávou podle něj je, že především očkovací látky, které využívají mRNA spolu s vakcínou společnosti Johnson & Johnson, umí proti variantě delta bojovat.
Přesto Brilliant podotkl, že se koronavirus pravděpodobně stane „věčným virem“, podobně jako chřipka. Sestavil proto modely epidemie koronaviru v San Francisku a New Yorku. Předpovídá, že epidemiologické křivka bude mít tvar obráceného V – tedy, že infekcí bude časem velmi rychle ubývat, ale stejně tak přibývat.
„Pokud se tato předpověď ukáže jako pravdivá, znamenalo by to, že se delta šíří tak rychle, že jí v podstatě dojdou kandidáti, které by mohla infikovat,“ podotkl Brilliant. Stejný vzorec podle všeho existuje i ve Velké Británii a Indii, kde šíření této mutace po nedávných maximech rapidně zpomalilo. Na britských ostrovech například poklesl počet případů ze 47 700 na 26 000. Stejně tak se od konce června drží počet nakažených pod 50 tisíci i v Indii. Při maximech tam přitom evidovaly i 390 tisíc případů denně.
„Upozorňuji však, že se jedná o variantu delta a řecká písmena nám ještě nedošla. Může jich být stále více,“ pokračoval. Stejně tak podle epidemiologa existuje malá pravděpodobnost, že se objeví nějaká „super varianta“. Proti té by pak vakcíny nefungovaly vůbec. „Je těžké tyto věci předvídat, to však neznamená, že je lze vyloučit. Pokud by k ní ale došlo, jednalo by se o katastrofu,“ popsal Brilliant.
Aby k této situaci nedošlo, musí svět udělat vše proto, aby tomu zabránil. „To znamená, nechat očkovat každého – nejen ve svém okolí, ve své rodině, zemi, ale i na celém světě,“ dodal Brilliant.