reklama

Vláda chystá nový postup v boji s pandemií. Plošná opatření nehrozí, ubezpečuje Vašáková

Nakažených koronavirem každý den přibývá a v nemocnicích končí hlavně lidé, kteří nejsou očkovaní. A to chce podle informací CNN Prima NEWS ministerstvo zdravotnictví změnit. Premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) ve středu řekl, že o dalším postupu vlády se rozhodne ve čtvrtek.

reklama

Ministerstvo zdravotnictví v reakci na premiérova slova ve středu ubezpečilo, že další plošné omezování se nechystá. „Nehodláme zavádět žádná plošná zpřísňující opatření. Nic takového nás rozhodně nečeká,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková.

Vůbec nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, kde je nejvyšší počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. A to více než 100 nově infikovaných. A zároveň je to kraj s jednou z nejnižších proočkovaností. „Malá proočkovanost se rovná riziko vysokého počtu infikovaných. Ukazuje se, že pokud nejste naočkováni, tak bohužel část z vás půjde do nemocnic a část z vás zaplatí životem,“ doplnila.

Roste také obsazenost lůžek na infekčních odděleních a jednotkách intenzivní péče. Vedení kraje proto plánuje ve třech nemocnicích navýšit počty lůžek pro covid pozitivní pacienty. „Bude to Frýdek-Místek, dále nemocnice v Třinci, a také v Opavě, kde se předpokládá 20 lůžek,“ popsal hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (hnutí ANO).

Lůžka navíc nejsou zatím potřeba

Například Slezská nemocnice v Opavě ale o žádném takovém plánu zatím neví a další covidová lůžka prý nepotřebuje. „K dnešnímu dni máme deset hospitalizovaných pacientů, z čehož dva vyžadují intenzivní péči. Máme kapacitu 55 lůžek na infekčním oddělení a v současné době jsme schopni rozšířit kapacitu pro covidové pacienty na 20 lůžek,“ uvedl ředitel této nemocnice Karel Siebert.

Ve čtvrtek Rada vlády pro zdravotní rizika rozhodne, jestli se Česko vydá také cestou negativní motivace nenaočkovaných lidí k tomu, aby se nechali vakcinovat. A to třeba tím, že by se zrušilo samotestování a nebo by se nenaočkovaným omezily některé vstupy.

Podle možného budoucího ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je podobný postup neefektivní. „Je potřeba se pořád bavit také o protilátkách. Je možné, že velká skupina lidí má jejich dostatečnou hladinu,“ řekl. V tuhle chvíli je proočkováno zhruba 80 % lidí starších 75 let a přibližně 75 % lidí nad 60 let věku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?
Politika

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama