V Austrálii končí více než sto dní trvající lockdown. Ten byl vyhlášený, když se v zemi začala objevovat koronavirová mutace delta. Tamní experti se ale domnívají, že virus může dál mutovat až do formy, proti které nebudou současné vakcíny účinné. Na nebezpečí mutace upozorňuje i slovenský matematik Richard Kollár.
Nová zpráva kampaně End COVID For All uvádí, že dvě třetiny ze 77 epidemiologů z 28 rozvojových zemí věří, že pokud se nezačne jednat hned, virus do jednoho roku zmutuje, uvádí web Daily Mail.
Při současném tempu očkování nedosáhne 70% proočkovanosti do roku 2030 více než 19 rozvojových zemí. I z toho důvodu je kabinet australského premiéra Scotta Morrisona vyzýván, aby se zavázal k dalším krokům v boji proti koronaviru v chudých zemích. A to dříve než virus zmutuje a vakcíny nebudou účinné. Lockdown v Sydney skončil 11. října, následovat má 15. října rozvolnění v hlavním městě Canberra a v dalších týdnech i ve státě Victoria.
Austrálie poprvé od začátku pandemie otevře hranice. Rozdělené rodiny se shledají
Australská vláda oznámila, že v listopadu otevře hranice země. Skončí tak více než rok a půl dlouhé období, kdy nesměli Australané opustit kvůli pandemii stát. Premiér Scott Morrison podmínil otevření hranic 80procentní proočkovaností.
„Čím déle necháváme rozvojové země zaostávat v míře očkování, tím více času dáváme viru na mutaci a šíření,“ apeluje na nejrozvinutější státy včetně Austrálie Tim Costello, mluvčí kampaně End COVID For All. Podle něj je důležité, aby australská vláda poskytla finanční podporu 5,4 miliardy korun pro rozvojové země a také darovala 20 milionů dávek vakcíny. „Nemůžeme dovolit, aby v zámoří koronavirus dál mutoval,“ dodal.
Na nebezpečí varianty delta upozornil i slovenský matematik Richard Kollár. Ten se zabýval hlavně rozdíly v průběhu onemocnění oproti jiným mutacím. „Období mezi detekcí a hospitalizací se prodloužilo, a tak je pravděpodobné, že více lidí, kteří jsou dnes doma s mírnými příznaky, vyhledá za pár dní lékaře kvůli zhoršení stavu,“ uvedl Kollár pro web topky.sk. Doba, po kterou je člověk hospitalizovaný, se podle něj prodloužila z osmi na dvanáct dnů.
Podle Kollára se dá očekávat, že do dvou týdnů bude ve slovenských nemocnicích zhruba 1 100 hospitalizovaných lidí s koronavirem. Nyní je v zemi 858 hospitalizovaných, z toho 91 na JIP a 75 na plicní ventilaci.
Pro porovnání – v Česku je situace následující: 373 hospitalizovaných, v těžkém stavu je 68 z nich.