Devět lidí dosud požádalo o odškodné za komplikace způsobené očkováním proti covidu. Tři z nich chtějí shodně 100 milionů korun, ze zbylých šesti byl nejvyšší požadavek 950 tisíc korun. Ministerstvo zdravotnictví už čtyři žádosti zamítlo, pět jich vyřizuje. Lidé, kteří se svou žádostí neuspějí, se mohou obrátit na soud. Podle ministerstva to ale zatím nikdo neudělal, píše web Seznam Zprávy.
Při žádosti o odškodné je potřeba dokázat, že komplikace opravdu způsobilo očkování proti covidu. „Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Mohou být také nahlášeny nežádoucí účinky, které nejsou správně pojmenovány,“ uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ministerstvo se řídí jeho výkladem.
Po očkování Olze ochrnul obličej, úředníky to mrzí. Odškodnění ale nedostane, nemá nárok
Rok a půl platí zákon, na jehož základě mohou lidé žádat o odškodné za újmu způsobenou očkováním. Dosud však nikdo z žadatelů neuspěl. Ani paní Olga, která po očkování trpí obrnou lícního nervu. Ministerstvo zdravotnictví vzkázalo, že ho situace sice mrzí, ale že na odškodnění stejně nárok nemá.
Proti covidu se v Česku očkuje od konce prosince. Zdravotníci dosud aplikovali téměř 11,9 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má v zemi přibližně šest milionů lidí.
Nežádoucí účinky zatím nahlásilo 8 400 lidí. Nejčastěji to byly dočasné problémy jako bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, horečka a zimnice nebo bolest svalů a kloubů. Druhou největší kategorii problémů tvoří neurologické potíže typu cévní mozkové příhody, ochrnutí končetiny a obličeje, celkových křečí nebo velice vzácného syndromu Guillain-Barré.
Očkování proti covidu je jedinou nepovinnou vakcinací, u níž je možné po státu požadovat náhradu újmy. Vztahuje se na něj zákon č. 116.