reklama

Nejsilnější spoty, které varují před dopravními nehodami: Fatální chyby i zbytečné pokuty

Přicházející Vánoce jsou tradičně nazývány svátky klidu a pohody. Všeobecné rodinné veselí a duchovní rozjímání může ale brutálně narušit událost, která na datum nehledí – dopravní nehoda. Úspěšná domácí kampaň „Nemyslíš, zaplatíš“ měla předobraz v neméně drastických videích ze světa.

reklama

Bezpečnost na silnicích je věčně aktuálním tématem, vždyť při dopravních nehodách umírají stejné počty lidí jako při válečných konfliktech. Drsnými kampaněmi se proslavili i čeští tvůrci. Například #nepozornostzabiji a obzvlášť šokující Nemyslíš – zaplatíš rozhodně stopu zanechaly. Tvůrci těchto krátkých spotů využili potenciál mediálního prostoru úplně a připravili videa, která asi žádného citově normálně založeného člověka nenechají chladným. Cílem takové osvěty je upozornit veřejnost na to, že v bezpečnosti na cestách bychom neměli dělat kompromisy, a to speciálně v době, kdy se řada řidičů během jízdy zabývá svým mobilním telefonem nebo manipulací s dotykovým infotainmentem automobilu.

Chyby dělá každý

V roce 2014 si vláda Nového Zélandu objednala tvorbu reklamních spotů, jejichž cílem bylo zvýšit bezpečnost na silnicích. Tvůrcům se podařilo vytvořit minutová videa, která jsou nanejvýš aktuální dodnes.

Jeden z nepochybně nejsilnějších spotů nese název „Mistakes“, tedy „Chyby“. Na rozdíl od těch, které před lety vznikly v Česku, reklama z Nového Zélandu staví na jiných základech. Namísto brutality a šokování diváka nutí k zamyšlení a vzbuzuje empatii. Právě v tom spočívá její síla – video totiž upozorňuje na to, že všichni jsme lidé, kteří dělají chyby, a ten druhý řidič nemusí způsobit dopravní nehodu proto, že byl arogantní. Většina dopravních nehod se stane z obyčejné nepozornosti a proto, že některý řidič jednoduše správně neodhadne situaci.

V případě tohoto videa jde o chybu obou řidičů – prvního, který jezdil zbytečně rychle, a druhého, který neodhadl rychlost prvního vozidla a vjel do křižovatky. Ve chvíli, kdy už není možné havárii zvrátit, se zastavuje čas a oba řidiči vystupují z vozidla. Jeden tvrdí, že už nestíhá zabrzdit, druhý už ví, že výjezdem na hlavní silnici udělal chybu také a teď ho čeká nehoda i se synem v autě. I když jsou oba řidiči ze situace zoufalí, nemají jak srážce zabránit, tak nastupují do aut, čas se rozjede a video končí v okamžiku nárazu.

Pointou tohoto krátkého příběhu je, že i dobří řidiči dělají chyby, ale mnohé pramení z nedbalosti. V této konkrétní situaci má jít o kombinaci vysoké rychlosti a nesprávného odhadu, přičemž nebýt vysoké rychlosti, nehoda by se nemusela stát. Nedozvíme se, jak nakonec dopadli oba řidiči a chlapec na zadním sedadle, to ale ani není důležité.

Pokuta není nástrojem prevence

Podobně silnou reklamou na zvýšení bezpečnosti je i ta od RSA Ireland (Road Safety Authority) s názvem „Don't look back“ (Neohlížej se). Opět zde není krev ani šokující záběry na mrtvé lidi, ale jde o upozornění na potřebu věnování plné pozornosti řízení. Krátké video obsahuje několik záběrů na stejnou ženu, jak se ohlíží a každým novým záběrem mládne. Už někde v polovině je divákovi zřejmé, že se v jejím mládí odehrálo něco, co poznamenalo celý její život.

Blíží se Vánoce a oslavy nového roku. Je naivní myslet si, že si lidé konečně uvědomí, že s používáním auta přichází potřeba velké zodpovědnosti. A víme, že policie bude opět na Facebooku zveřejňovat statistiky o tom, kolik Čechů zase odhalila pod vlivem alkoholu za volantem.

A to všichni vědí, že drtivá většina z nich policii stejně unikne, protože kontrolovat každého řidiče v zemi není možné. Téměř určitě budeme číst o fatální dopravní nehodě, která by se vůbec nemusela stát, protože její příčinou bude nepozornost, přecenění schopností nebo právě alkohol. I když už je hříšník nakrásně přichycen, dostane pokutu a maximálně přijde o řidičák.

Strašákem však nemá být pokuta nebo napomenutí, ale riziko smrti a trvalých zdravotních následků po nehodě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama