Největší objem přímé státní pomoci na podporu lidí a firem v koronavirové krizi se týká kompenzačního bonusu pro OSVČ a společníky malých s. r. o. Z veřejných rozpočtů na tento bonus zamířilo k červenci 2020 21,6 miliard korun.
Finanční správa do data 3. srpna přijala 917 tisíc žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a 79 tisíc žádostí o vyplacení příspěvku společníkům malých společností s ručením omezeným, kteří byli postiženi dopady pandemie koronaviru. Valnou většinu žádostí, přes 99 procent, finanční správa už vyřídila, informoval berní úřad na svém Twitteru.
Žádosti o kompenzační bonus za druhé bonusové období bude možné podat nejpozději do 7. srpna 2020.
ANALÝZA: Každý desátý Čech je živnostník. Proč je v Česku tolik OSVČ?
Vládní koalice ANO a ČSSD v pondělí kývla na zavedení paušální daně pro OSVČ s příjmem do 800 tisíc korun, a to od příštího roku. Těm, kteří se pro paušální daň rozhodnou, by odpadlo odevzdávání daňových přiznání i přehledů zdravotním pojišťovnám a sociální správě. Zatím ale není jasné, zda to způsobí, že počet OSVČ v Česku vzroste. Už dnes je jich více než milion. Proč tolik?
Dalšími značně objemnými produkty státní pomoci jsou prominutí červnové zálohy na daň z příjmu právnických osob (resort financí odhaduje, že šlo o 20 miliard) a program Antivirus, respektive jeho první dva režimy A a B. Z veřejných rozpočtů na ně zamířilo 15,7 miliard.
Menší položky z hlediska vyčerpaných peněz z veřejných rozpočtů představují například programy COVID-Sport (dva miliony korun) či COVID-Nájemné (300 milionů).
Mezi větší položky přímých opatření na podporu lidí a firem patří ještě ošetřovné pro zaměstnance, z veřejných rozpočtů na ně bylo vynaloženo 8,5 miliard korun. Celkem šlo podle údajů ministerstva financí na přímá opatření z veřejných rozpočtů 109,9 miliard korun.
Čísla pochází z ministerstva financí a z jeho zprávy o plnění státního rozpočtu České republiky za období leden až červenec 2020.
Kritická NERV
Revizi aktuální pomoci státu se věnovala i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Z jejího dokumentu z 22. července 2020 vyplývá, že poskytnutá pomoc se rovná průměru ostatních zemí EU.
„Česká republika má jednu z nejpříznivějších epidemiologických trajektorií v Evropě, z ekonomického pohledu je avšak doposud vyčerpaná pomoc nízká,” uvedla NERV v dokumentu. „Řadíme se k zemím se zvládnutou epidemií, ale nižší efektivitou ekonomických opatření,” uvedla dále NERV.