Stovky tisíc izraelských občanů o víkendu vyrazily do ulic, aby vyjádřily svůj nesouhlas s vládou premiéra Benjamina Netanjahua a jejími plánovanými změnami v soudním systému. Podle některých odhadů jde o vůbec největší vlnu demonstrací v historii země. Jenom v Tel Avivu se sešlo téměř čtvrt milionu nespokojených lidí. Vláda by podle nich prosazením nové legislativy získala příliš velkou moc, což by významně ohrozilo demokratickou podobu státu. Masivní protesty Izraelem otřásají již několik týdnů.
Izraelské vlajky zaplavily ulice tamních měst. V několika z nich lidé protestují již desátý týden v kuse. Jenom v sobotu se podle organizátorů do ulic vydalo půl milionu demonstrantů, podle deníku Haaretz se tak jednalo o největší protestní akci v historii země. Nespokojení občané brojí proti zamýšlené legislativní změně kabinetu Netanjahua, jež má omezit práva soudů. Pokud projde, parlament by mohl přehlasovat rozhodnutí ústavního soudu prostou většinou. Vládě by zároveň poskytla větší pravomoci při výběru soudců, uvedla CNN.
K TÉMATU: Náhlá smrt zástupkyně velvyslance v Izraeli Stropnického. Studená působila v diplomacii 25 let
„Už nebudeme slušní. Pokud navrhované zákony projdou, Izrael přestane být demokracií,“ prohlásila Shikma Bresslerová, jedna z vůdčích postav protestů, kterou citovala CNN. S jejím názorem souzní i řada opozičních politiků. Před ohrožením demokratického systému v zemi varoval i bývalý generální prokurátor Izraele Avichai Mandelbit, napsal deník Times of Israel. Z řad kritiků reformy se mnohdy ozývají i varování před nastupující diktaturou.
Analýza CNN: Turecko blokuje rozšíření NATO a hraje Putinovi do not. O co Erdoganovi jde?
Jednání se Švédskem a Finskem o jejich vstupu do Severoatlantické aliance (NATO) stále není u konce. Turecko a Maďarsko mají pochyby o rozšíření společenství a snaží se zapojení severských zemí oddalovat. Případná blokace by se však mohla vymstít, ukazuje analýza CNN. Ruský prezident Vladimir Putin by „rozdělený Západ“ mohl využít v propagandě.
Proti je prezident i bývalý premiér
„Jediná věc, na které této vládě záleží, je zničení demokracie Izraele,“ rozčílil se bývalý premiér Ja'ir Lapid a připomněl palčivé problémy jako terorismus, ekonomický úpadek či nové zlepšení vztahů Íránu se Saudskou Arábií, jež podle něj naopak vláda ignoruje. Informoval o tom portál Haaretz.
Netanjahua vyzval ke stažení zamýšlených změn také prezident Jicchak Herzog, před jehož domem v Jeruzalémě se shromáždilo několik set protestujících. I podle něj jsou případné změny v soudnictví nepřijatelné a „podkopávají demokratické základy“ státu, informoval deník Jerusalem Post.
Podle kritiků legislativy se Netanjahu pokouší dostat ze soudních procesů, jimž čelí kvůli nařčení z korupce. Premiér naopak tvrdí, že změny jsou nutné kvůli překračování pravomocí některých soudců. Zároveň by podle něj měly znovu nastolit rovnováhu mezi jednotlivými složkami vlády, konstatovala stanice BBC.
Kritika zní i z Evropy
Protesty našly podporu i u veřejnosti v zahraničí. Zásah do debaty v Izraeli požadovali ve středu od vůdců Evropské unie demonstranti před budovou Europarlamentu v Bruselu, informoval portál Euronews. Několik stovek demonstrantů se sešlo i v Londýně či New Yorku, uvedl Times of Israel.
Znepokojení nad reformou soudnictví vyjádřily rovněž špičky západních zemí, proto se ve středu Netanjahu sejde s německým kancléřem Olafem Scholzem na pracovním obědě.
„Hodnoty, které nás vzájemně spojují, zahrnují i ochranu principů právního státu jako je nezávislost soudnictví,“ prohlásila spolková ministryně zahraničí Annalena Baerbockovápo po únorovém setkání s šéfem izraelské diplomacie Elim Kohenem. Ten dodal, že výsledkem soudní reformy bude posílení izraelské demokracie.