Pro mzdy jako v Německu uděláme všechno, slíbil Stanjura. Vysvětlil, proč to zatím nebylo možné
reforma
Výpis příspěvků ke štítku „reforma“
Lochman: Na důchodové reformě nezískáme body. Jsou to jen škrty, míní Maříková
Strany vládní koalice na důchodové reformě nezískají žádné politické body. Jde o nepopulární věc, která je však nutná. To jsou slova senátora Ondřeje Lochmana (STAN). Dodal, že nejvíce propíraná změna – zvýšení věku odchodu do důchodu na 67 let – se týká pouze lidí narozených po roce 1989. Opoziční poslankyně Karla Maříková (SPD) však namítala, že o žádnou důchodovou reformu nejde, prý jde jen o parametrické škrty.
Úleva pro věznice i změna pravidel pro konopí. Vláda schválila reformu trestního práva
Vláda ve středu schválila rozsáhlou reformu trestního práva, která klade důraz na alternativní tresty včetně peněžitého a částečně dekriminalizuje některé činy. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Součástí schválených změn je i částečné uvolnění pravidel pro pěstování a držení konopí.
Dvojí metr jako vyšitej, sebral Kupka hlášku Nacherovi. Pohádali se o důchodech
Poslanec Patrik Nacher (ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS kritizoval vládní reformu penzí. Vláda podle něj mění pravidla uprostřed běžících smluv. Poukázal na to, že kabinet Petra Fialy (ODS) podává pozměňovací návrhy sám na sebe, což je podle něj známkou toho, že s návrhem narazili i zevnitř. Jeho výroky ale zpochybňoval ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Podle něj jde o „dvojí metr jak vyšitý“, jelikož předchozí vláda hnutí ANO zrušila druhý pilíř, a teď po něčem takovém znovu volá v roli opozice.
Decroix: Nestačí mávat a plácat o reformě. ODS chce posílat lidi na dávky, opáčila Maláčová
Minulé vlády dokázaly slibovat a plácat. Abyste připravili reformu, nestačí jen mávat, prohlásila místopředsedkyně ODS Eva Decroix v Partii Terezie Tománkové k protahovanému schvalování důchodových změn. Zkritizovala také šéfku SOCDEM a bývalou ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, která penzijní reformu nedala do chodu, přestože o ní často mluvila. „Sociální demokracie myslí na lidi, my pro ně ale pracujeme. A to je ohromný rozdíl,“ dodala Decroix. Maláčová ve vysílání kroutila hlavou a opáčila, že řešením ODS je jen „posílat lidi na dávky“.
Skopeček ostře o Maláčové: Na reformu penzí neměla odvahu. Roky na resortu prospala
Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) za čtyři roky neudělala s reformou penzí nic a teď nás kritizuje. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Podle něj neměla Maláčová na prosazení reformy odvahu ani schopnosti. Reagoval tak na její slova, kdy změnu systému důchodů z pera vládní koalice označila za paskvil.
Vláda důchodovou reformou ožebračí lidi, míní Maláčová. Nerudová si přála politický konsensus
Vládní návrh důchodové reformy by měl být založen na širokém politickém konsensu, myslí si europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Jedině tak má v jejích očích reforma šanci napravit současný dlouhodobě neúnosný důchodový systém. Podle Jany Maláčové (SOCDEM) ale reforma poškodí a ožebračí pracující lidi. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS zároveň upozornila, že Češi nebudou schopni pracovat až do 67 let.
Zaorálek: Vláda nutí důchodce platit rozvrat financí. Nic nenabízíte, jen křik, říká Pospíšil
Místo toho, aby vláda napravila veřejné finance a řešila příjmy do státního rozpočtu, bere si peníze od důchodců. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Podle bývalého europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) vládní návrh není ideální, ale alespoň má kabinet Petra Fialy (ODS) odvahu problémy penzijního systému řešit, zatímco opozice nenabízí nic.
Důchodová reforma ve Sněmovně míří do finále: Opozice návrh hodiny cupovala
Poslanci ve středu začali schvalovat vládní důchodovou reformu. Koaliční tábor nechal svolat k závěrečnému čtení mimořádnou schůzi. Stejně jako v předchozích dvou čteních se očekávala dlouhá obstrukční vystoupení zástupců opozičních hnutí. Ta nakonec trvala 2,5 hodiny čistého času. Za návrh vládu kritizovali jak šéf hnutí ANO Andrej Babiš, tak předseda SPD Tomio Okamura. Poslanci brzy odpoledne schválili návrh schůze, další jednání bude pokračovat v pátek od 9:00.
Odchod Pirátů může vládě poprvé zavařit. Proti reformám se bouří i někteří koaliční poslanci
Vláda možná poprvé pocítí odchod Pirátů z kabinetu. Reforma důchodů se totiž ocitla ve slepé uličce. Může za to pozměňovací návrh, který zužuje okruh náročných profesí s nárokem na předčasnou penzi, aniž by se jim krátila. Proti návrhu se staví opozice, stejně jako proti celé reformě. Teď se přidali i Piráti a osekání počtu náročných profesí se nelíbí ani některým koaličním poslancům.
Pracovníci starší 65 let? Mají unikátní zkušenosti, firmy si je budou hýčkat, míní Nerudová
Česká společnost se učí zaměstnávat lidi starší 65 let, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS europoslankyně a ekonomka Danuše Nerudová (STAN). Reagovala tím na vládní návrh novely penzí, podle které by měli lidé narození po roce 1989 chodit do důchodu až v 67 letech. Podle ekonomky si budou zaměstnavatelé starší pracovníky hýčkat, protože mají hodně zkušeností.
Babiš: Žádná reforma. Vláda okrade důchodce a ti si připlatí na televizních poplatcích
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš tvrdě zkritizoval snahu vlády Petra Fialy (ODS) protlačit důchodovou reformu a vyšší televizní a rozhlasové poplatky přes mimořádnou schůzi. Řečnický pultík blokoval tři hodiny. Poté ho v dalších vystoupeních zastoupila Alena Schillerová (ANO) nebo Tomio Okamura (SPD). Očekává se, že mimořádná schůze bude plná obstrukcí a nejspíše se protáhne až do pátku.
Změny v penzijní reformě? Ve hře je zastropování věku, Vaňková naznačila i další úpravy
Vládní koalice na středeční mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny představí svůj návrh důchodové reformy. Podle poslankyně STAN Pavly Pivoňkové Vaňkové bude od roku 2030 každý ročník odcházet do penze o měsíc později než ten předchozí. Ve hře je podle ní také zastropování věku odchodu do důchodu. Podle místopředsedy Sněmovny Aleše Juchelky (ANO) jeho hnutí zastropování pro věk 65 let dlouhodobě podporuje.