
Nejlépe placení zaměstnanci státu? Žebříček vede šéf ČNB, prezident se v TOP 10 neumístil
Evropská unie nakonec nebude vyžadovat zdravotní prohlídky pro řidiče v pokročilejším věku, zato zavede mezinárodní tresty. České ministerstvo dopravy nám vysvětlilo, jak to bude vypadat v praxi a co se bude postihovat.
Zpravodajské služby v Česku se i přes řadu historických otřesů staly plnohodnotnou součástí západního zpravodajského světa, zaznělo na semináři Poslanecké sněmovny. „Vzhledem k rizikům, kterým čelíme, musíme najít odvahu zajistit, aby mohly bezpečnostní služby odpovídat na hrozby přímo a aby jimi získané informace mohl využívat přímo soud,“ uvedl na semináři ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.
Více než polovina Čechů považuje reformu zdravotnictví za nutnou, přičemž čtvrtina ji vnímá jako nevyhnutelnou, ukázal průzkum agentury Ipsos. Největší problémy vidí lidé v nedostatku lékařů a sester, dlouhých čekacích lhůtách a vysokých doplatcích na léky. Podle odborníků by řešením mohlo být větší zapojení zdravotních sester s vyšším vzděláním, což v rozhovoru pro CNN Prima NEWS potvrdil i lékař a poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL).
Povinná školní docházka na osm let na základní škole, ovšem s navazujícími dvěma lety na střední? S návrhem velké reformy školství přišla poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), která nyní k tomuto tématu iniciovala kulatý stůl se zřizovateli škol a odborníky na vzdělávání. Zákonodárkyně si od změny slibuje plynulejší přechod mezi vzdělávacími etapami. Kritici však namítají, že změny by byly implementovány ve špatné chvíli.
Poslanci schválili reformu sociálních dávek na základě návrhu ministerstva práce a sociálních věcí. Ta předpokládá zavedení nové jednotné dávky státní sociální pomoci místo nynějších příspěvků a doplatků na bydlení, příspěvků na živobytí a dětských přídavků. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) na začátku jednání zdůraznil, že cílem je to, aby si lidé udrželi základní pracovní návyky a vyplatilo se jim jít pracovat.
Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová přirovnala vládní důchodovou reformu k Putinově reformě v Rusku. Fialův kabinet podle ní ožebračuje lidi tím, že je nutí pracovat až do věku 67 let, řekla pro CNN Prima NEWS. Argumentuje tím, že věk dožití ve zdraví je v Česku podle Eurostatu 61 let. Pokud by se SOCDEM dostala do Sněmovny, případně do vlády, zavedené změny by zrušila, ponechala by jen úpravu vdovských důchodů. Jaká je ve skutečnosti Putinova reforma a jaké důchody v Rusku lidé berou?
Svět se mění rychleji, než jsme byli zvyklí. Už nesmíme váhat, Evropané ztratili příliš mnoho času, řekl premiér Petr Fiala (ODS) ve své videozdravici na Central Europe Conference v Londýně. Před českými a slovenskými studenty uvedl, že Evropu nečeká jednoduché období, a zdůraznil, že je potřeba větších investic nejen do obrany, ale také udržitelných energetických zdrojů. „Proto nás čekají zásadní, někdy i nepříjemné reformy. Neméně důležitá je schopnost zachovat si společenský konsensus,“ dodal předseda vlády.
Kvůli zbrojení chtějí zvyšovat daně, nařkl Starosty v pořadu Co na to vaše peněženka poslanec Martin Kolovratník (ANO). Jeho slova ve vysílání CNN Prima NEWS okamžitě odmítla poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN). Zdůraznila, že současná vláda provádí reformy, ke kterým se předchozí vlády neodvážily.
Novými školskými reformami se Ukrajina snaží ještě více vzdálit od svého sovětského vzdělávacího dědictví a zároveň připravit mladé generace na hrozbu pokračující války ze strany agresivního souseda. Děti se učí nejen ovládat drony a zacházet se zbraněmi, ale vzdělávají se také v historii a geopolitice, píše web The Kyiv Independent.
Hnutí ANO řeší další spor s vládou – část důchodové reformy zamíří k Ústavnímu soudu. Co opozici vadí? V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se názorově střetnou místopředseda Poslanecké sněmovny z hnutí ANO Karel Havlíček a předseda KDU-ČSL Marek Výborný (KDU-ČSL).
Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsal, v jaké fázi je digitalizace stavebního řízení. Mluvil také o tom, proč by systém nastavený jeho předchůdcem Ivanem Bartošem nikdy nefungoval, o podpoře bydlení či reformě antimonopolního úřadu. Řekl také, že nejslabším místem vlády je komunikace.
Agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na A3. Rozhodnutí odráží rozsáhlé institucionální problémy země v prostředí politického napětí, uvedla v pátek agentura v prohlášení. Výhled ratingu pak změnila z negativního na stabilní, což znamená, že ho v nejbližší době nehodlá měnit. Hodnocení dluhu země ale zůstalo v pásmu střední vyšší kvalita.