CNN Prima News reforma

reforma

Výpis příspěvků ke štítku „reforma“

Šafránková: Reformu důchodů zase zrušíme. Nezodpovědné, namítla Pivoňka Vaňková

Podle Pavly Pivoňky Vaňkové (STAN) je současný vládní návrh penzijní reformy splněním předvolebních slibů. Opoziční poslankyně Lucie Šafránková (SPD) by však preferovala prosazení vizí SPD. Obě političky v pořadu 360° na CNN Prima NEWS zároveň zkritizovaly návrhy ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky o zvýšení odvodů bezdětným.

PŘEHLEDNĚ: Změny, které přináší důchodová reforma schválená vládou. Na co se připravit?

Vláda v úterý schválila návrh zákona s reformou penzí. Důchodová novela, která obsahuje jedenáct opatření, počítá s navyšováním důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižováním výpočtu nových důchodů, minimální penzí ve výši 20 procent průměrné mzdy či dřívějším důchodem za práci v rizikovém prostředí. Normu dostane Sněmovna. Jaké změny by začaly platit v případě schválení novely poslanci, senátory a prezidentem? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Jurečka mrzačí důchodový systém, míní Hrnčíř. Třicet let se nic nedělo, reagoval Kohajda

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) předvádí mrzačení důchodového systému, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Jurečky se ale zastal člen sněmovního rozpočtového výboru Michael Kohajda (za KDU-ČSL), který podotkl, že za posledních 30 let se v reformě penzí neudělalo nic lepšího. Hnutí ANO podle něj zradilo voliče, jelikož nepředložilo protinávrh. Ekonomka Ilona Švihlíková vedle toho kritizovala, že se debata zužuje na zvyšování věku odchodu do důchodu, ale penzijní systém je přitom daleko komplexnější.

Havlíček: Vidle do reformy důchodů neházíme, vláda lže. Pojďme jednat, řekl Jurečka

Do jednání o důchodové reformě jsme vidle nehodili, odmítl místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) nařčení ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že hnutí ANO se nehodlá stát spoluviníky průšvihu a že vláda lže a opozici vydírá. To ale Jurečka odmítl a označil to za dětinské. Opozici opět vyzval k jednání a kritizoval bojkotování schůzky s prezidentem. Prý si nepamatuje, že by za 30 let nějaký politik zrušil schůzku s hlavou státu.

Pavel přiostřil kritiku ANO kvůli důchodům. Hnutí návrhy neukázalo, termíny nedodrželo, řekl

Prezident Petr Pavel se bude nadále snažit zprostředkovat jednání o důchodové reformě, nevyloučil kulatý stůl se zástupci tripartity a s odborníky. Mohlo by se uskutečnit na přelomu května a června, řekl na tiskové konferenci. V pondělí se sešel s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) poté, co minulý týden zrušilo svoji účast na další schůzce k reformě penzí hnutí ANO. Jurečka potvrdil, že návrh důchodové reformy předloží vládě 30. dubna. Sněmovna by ji mohla finálně projednat o prázdninách, Senát v září či říjnu, míní. Ministr zároveň uvedl, že opět osloví zástupce ANO a SPD k jednání, čas hledat shodu podle něj je do druhého čtení ve Sněmovně.

Konec jednání s Hradem? Nemají plán, sepsul Fiala hnutí ANO. Vrchol ledovce, dodala Pekarová

Hnutí ANO nemá žádný alternativní plán. Umí jen bořit a strašit lidi, vzkázal ostře premiér Petr Fiala (ODS) směrem k opozičnímu uskupení, které zrušilo účast na pondělním jednání o důchodové reformě na Hradě. Opoziční hnutí se hájí slovy, že vládní pětikoalice opakovaně prohlašovala, že chce prosadit změny v penězích bez ohledu na jednání s opozicí. Prezidenta Petra Pavla přístup hnutí ANO zklamal.

Eurokomisaře nominujeme my, zdůraznil na sněmu STAN Rakušan. Varoval před populisty

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nepochybuje o svém nároku nominovat českého kandidáta na eurokomisaře. Je ochotno se o tom bavit, ale dohodu považuje za jasnou, řekl na republikovém sněmu hnutí v Olomouci jeho předseda Vít Rakušan. Zároveň varoval, že se v Česku snaží k vládě dostat nebezpeční populisté a na politické scéně sílí extrémní proudy.

Kdo „lhal“ o dohodě k reformě penzí? Bartošek vinil ANO, Dostálová zmínila chybu v komunikaci

Ohledně schůzky prezidenta Petra Pavla, ministra práce a sociálních věcí a zástupců opozičního hnutí ANO panují neshody. Na tiskové konferenci Pavel oznámil, že je shoda na navyšování věku odchodu do penze, hnutí ANO ale nyní takovou dohodu popírá. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vinil ANO ze lži, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálové (ANO) to ale odmítla s tím, že došlo k chybě v komunikaci. Shodli se však, že debata je důležitá.

O českých Oxfordech si můžeme nechat zdát, říkají experti. Navrhují školné a další reformy

České univerzity se vytrácí ze žebříčků nejlepších vysokých škol světa, zatímco srovnatelné státy jako Rakousko či Portugalsko jsou na tom výrazně lépe. O reformách se zatím pouze mluví. Národní ekonomická rada vlády (NERV) proto navrhuje řadu změn včetně zavedení školného či reformy struktur škol. Podle dalších expertů je potřeba, aby se zvýšila náročnost škol a učilo na nich podstatně více expertů.

Juchelka k diskusi o penzích: Pro vládu jsme fíkový list. Tak přijďte s návrhy, vyzvala Vaňková

Hnutí ANO dávalo pozměňovací návrhy k důchodové reformě, ale vždy jsme skončili jako fíkový list, který přikryl PR pana ministra práce, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Reagoval tím na nový návrh zákona k důchodové reformě, který v pátek představil místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je hezké kritizovat, měli jste osm let na to, abyste připravili vlastní reformu, ohradila se místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

Pospíšil: Farmáři nepotřebují levicový diktát z Bruselu. Mícháte vše dohromady, opáčil Kolaja

Nepotřebujeme levicová pravidla z Bruselu, dotace by si měly rozdělovat národní vlády. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle jeho kolegy z Evropského parlamentu Marcela Kolaji (Piráti) jeho strana jen nechce, aby dotace mířily pouze agrobaronům. Europoslankyně Dita Charanzová i Pospíšil podle něj míchají Green Deal a reformu Společné zemědělské politiky.

Parkování v Praze je příliš levné, tvrdí Hřib. Naznačil, jaké změny magistrát chystá

Parkování v Praze potřebuje změny, je totiž příliš levné, což mimo jiné přispívá k nedostatku dostupných míst, uvedl v pořadu 360° náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). Městské části v lednu připomínkovaly návrh reformy Zón placeného stání. Na základě jejich zpětné vazby spatřuje Hřib jako možnosti budoucích úprav změny pravidel pro parkování v modrých zónách či jejich výraznější zdražení.