Nejvyšší hora Mount Everest povyrostla o 86 centimetrů, tvrdí Čína a Nepál

Mount Everest je o 86 centimetrů vyšší, než se uvádělo

Nejvyšší hora světa Mount Everest je o 86 centimetrů vyšší, než se doposud uvádělo. V úterý to společně uvedly Čína a Nepál, na jejichž hranici horský velikán leží. Nová oficiální výška byla stanovena na 8848,86 metru.

O výšce Mount Everestu se vedly debaty od roku 2015, kdy Nepál postihlo zemětřesení o síle 7,8 stupně, které připravilo o život tisíce lidí a změnilo krajinu této himálajské země. Satelitní data naznačovala, že Mount Everest, u nějž se doposud uváděla výška 8848 metrů, se mohl kvůli otřesům půdy zmenšit.

To ale vyvrátily expedice Číny a Nepálu. Nepálská výprava na horu vystoupala v roce 2019, čínská letos a v úterý představitelé obou zemí zveřejnili závěry. Podle nich je Everest o 86 centimetrů vyšší, než se dosud tvrdilo.

„V tomto historickém okamžiku, poté, co jsme změřili a společně zpracovali údaje z průzkumů našich dvou zemí, jsem rád, že se mohu připojit k vaší excelenci ve výšce 8848,86 metrů a představit ji jako novou oficiální výšku hory,“ uvedl nepálský ministr zahraničí Pradeep Gwayali.

Výšku 8848 metrů naměřili indičtí vědci v 50. letech minulého století, ke stejné hodnotě později dospěli i Nepálci. Čína uváděla výšku 8444 metrů, přičemž za rozhodující považovala skalnatý vrcholek hory bez sněhové čepičky. Američané z bostonské Národní zeměpisné společnosti zase v roce 1999 satelitním měřením dospěli k výšce 8850 metrů.

Tagy: