Nejvyšší správní soud v Brně zprostil kárné žaloby bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Žalobu podala v létě ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová (za ANO) kvůli Zemanovu postupu v restituční kauze rodu Czerninů. Navrhovala v ní snížit státnímu zástupci plat. Zeman ve svém závěrečném návrhu uvedl, že ve schůzkách se soudcem Janem Czerninem neviděl nic závadného. Podle soudu nešlo o kárné provinění.
Podle předsedy senátu Petra Mikeše Zeman po subjektivní stránce podjatý nebyl. Senát také nemá pochybnosti, že by dovolání ve věci dopadlo zcela stejně, pokud by se Zeman z procesu vyloučil.
Zeman rezignoval na funkci nejvyššího žalobce ke 30. červnu, mezi důvody zmínil i tlaky ze strany Benešové. Nahradil jej dosavadní náměstek Igor Stříž. Zeman je nyní řadovým žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství v analytickém a legislativním odboru.
Podle Benešové měl Zeman k restituční kauze, v níž podal trojici dovolání, osobní vztah, přitom neupozornil na svou možnou podjatost. Správně tedy prý měl rozhodnutí o dovolání delegovat na některého z náměstků.
„Po provedeném dokazování musím odkázat na kárnou žalobu, která jednoznačně hodnotí chování bývalého nejvyššího státního zástupce jako nevhodné,“ uvedla v závěrečném návrhu Benešová s tím, že šlo o jasný střet zájmů a že se Zeman angažoval ve věci, ve které se angažovat neměl.
„Nejde o trest, on překročil své pravomoci a velmi dobře si toho musel být vědom. Je to neomluvitelné,“ dodala. Zeman k trojímu setkání s Czerninem před kárným senátem v závěrečné řeči zopakoval, že cílem schůzek bylo, aby se dvě strany sporu posadily k jednomu stolu a dohodly se.
Uvedl, že se snaží tímto způsobem řešit spoustu věcí. „Ve schůzkách s panem Czerninem jsem neviděl nic závadného,“ řekl Zeman. Kárný senát může ukládat za různé prohřešky státním zástupcům důtky, případně jim snížit plat až o 30 procent na dva roky.
V krajním případě je trestem odvolání z funkce. Řádný opravný prostředek neexistuje, lze pouze podat ústavní stížnost, která však nemá odkladný účinek.