Očkování v Česku se během léta zadrhlo. Zatímco některé západní státy, které mají proočkováno kolem 80 procent populace, mohou rušit covidová opatření, Česko se kvůli skokově rostoucím číslům chystá zavádět přísnější pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohou za nízkou proočkovanost v Česku především dezinformace, které byly šířeny rovněž některými politickými subjekty.
Česká republika má plně naočkováno přes 56 procent populace, což je pod průměrem Evropské unie.
„Očkování jsme propagovali a mluvili o něm dlouhodobě. Do července u nás očkování fungovalo, kdy se očkovalo denně i sto tisíc lidí. Problém nastal někdy v srpnu, kdy zájem o očkování klesl. Všichni se snaží maximálně vysvětlovat, ale bojujeme proti dezinformacím,“ řekl Vojtěch na dotaz CNN Prima NEWS.
Očkování se podle něj stalo zbraní v předvolebním boji. „Bojovali jsme i proti některým politickým subjektům, které si na dezinformacích postavily kampaň, což není v ostatních státech zvykem. Ty v médiích a ve Sněmovně dělaly několik měsíců kampaň proti očkování a považuji to až za nemorální,“ vysvětlil ministr.
Odmítá však, že by vláda nečinila všechny potřebné kroky k propagaci vakcinace. „Ta doba byla velmi složitá i pro nás tím, že to bylo předvolební období, ale zmíněné subjekty se naštěstí do Sněmovny nedostaly, takže už nemají takový prostor. Spousta lidí tím samozřejmě byla ovlivněná. Každý den dostávám zprávy od lidí, kteří těm dezinformacím věří. Vysvětlujeme, že máme spoty i na celostátních televizích,“ tvrdí Vojtěch.
Odpovědnost dnes podle něj leží především na občanech, kteří by měli opatření dodržovat a především pak zvážit očkování, pokud se pro něj ještě nerozhodli. „Je to na každém, už to není jenom o vládě. Systém je připraven a je to skutečně o individuální odpovědnosti, zda se jednotlivec naočkovat nechá,“ sdělil dosluhující ministr zdravotnictví.
Nová opatření máme právně podchycená, slibuje Vojtěch
Skrze horšící se situaci však vláda zavádí nová přísnější opatření. Mezi nimi třeba kontrolu systému OTN například v restauracích, což bylo již v minulosti označováno jako sporný krok. Vojtěch se však nebojí, že by nová pravidla znovu zrušil Nejvyšší správní soud.
„Dnes už kontrola OTN probíhá na hromadných akcích. Bavili jsme se o tom s kolegy právníky, tak pokud to probíhá na jiných akcích, neměl by být problém, aby to probíhalo také v hospodách a restauracích. Právníci v tom problém nevidí,“ vysvětlil ministr pro CNN Prima NEWS.
Nejnovější spor, který soud řešil, podle něj dokázal, že již ministerstvo zvládá opatření právně obhájit. „Jak vidíme u nejnovější zprávy, v některých sporech jsme u Nejvyššího správního soudu úspěšní, jako momentálně ve sporu o uznávání protilátek. Ukázali jsme, že jsme schopní vyargumentovat naše postoje,“ doplnil Vojtěch.