Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) měl v končící topné sezoně velké štěstí, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS místopředseda ANO Karel Havlíček a souhlasil s ním i bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. Roli prý sehrály relativně příznivé teploty, vysoký podíl ruského plynu v zásobnících i přerušení provozu některých firem. Reagovali tak na šéfa rezortu, podle nějž Česká republika zimu z energetického hlediska zvládla dobře a dokázala se zbavit závislosti na Rusku.
„Pan ministr Síkela měl pochopitelně štěstí. Zaplaťpánbůh za to, že byla dobrá zima,“ zhodnotil Havlíček slova svého nástupce na ministerstvu průmyslu a obchodu o úspěšném zvládnutí topné sezony. „Na závislost na Rusku nemá žádný vliv. Odebíráme plyn z Německa, a kvůli tomu, že nefunguje Nord Stream 1, k nám jde směska plynu z jiných zemí. To je víceméně záležitost Německa, ne České republiky,“ prohlásil místopředseda ANO ve Zprávách na CNN Prima NEWS.
K TÉMATU: Jsem jako bezúročná banka. Pavlína šetří energiemi, dodavatel jí přesto zdvojnásobil zálohy
Podobný komentář k tiskové konferenci ministra poskytl i Janeček: „Primárně jsme měli obrovské štěstí, teplota je determinující pro spotřebu plynu. Také je potřeba říct, že domácnosti šetřily pět až deset procent spotřeby, zbytek byl v průmyslu. Ten byl v některých oborech ze značné části ochromen. Není to jenom teplota v místnostech, ale jde i o technologický plyn, a ty firmy prostě nefungovaly.“
„U pana Síkely bych vypíchl zcela zásadní nepravdu – že jsme zvládli zimu bez ruského plynu. Zásobníky byly naplněny primárně ruským plynem,“ tvrdil Janeček. Dodejme, že ministr na tiskové konferenci prohlásil, že do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska od začátku letošního roku, a že za uplynulý rok se České republice podařilo zbavit se závislosti na ruském plynu.
Naplnění zásobníků bude komplikovanější, ale je reálné
Plnění zásobníků bez ruského plynu na další sezonu bude podle Janečka komplikovanější. „Kvůli přepravním cestám a kapacitám terminálů. Ani nehovořím o rozdílnosti ve složení plynu. Jsou tady technické problémy, na které jsme nebyli připraveni,“ vysvětlil.
I tak je ale podle něj reálné k 1. listopadu zásobníky naplnit na 90 procent, jak vyžaduje nařízení Evropské unie. V současné době jsou zásobníky naplněny více než z poloviny, podle odborníka se jedná o „vynikající předpoklad“. Vláda by však prý měla začít provádět konkrétní kroky, aby předešla budoucím problémům. „Například aby koupila zásobníky plynu pod vlastní kontrolu či aby se zaměřila na ceny směrem k emisním povolenkám. Je tu celá řada věcí, které vláda neudělala a udělat by je měla,“ doplnil.
K vládě se kriticky vyjádřil i opoziční poslanec Ondřej Knotek (ANO). „Vláda reagovala pozdě a mizerně, některé firmy to stálo existenci. Že jsme se dokázali zbavit ruského plynu, je iluze. Zásobníky jím byly do jisté míry naplněny a LNG ruský plyn je dál importován do Evropy. Zdaleka nemáme vyhráno a vláda musí být velice opatrná,“ zhodnotil ve Zprávách na CNN Prima NEWS.
Síkela: Situace je optimistická
„Nikdo z nás si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá,“ řekl na tiskové konferenci Síkela. Přípravu na ty další vidí optimisticky, zásobníky jsou prý naplněné asi třikrát více než loni touto dobou. Spotřebu plynu se podle něj podařilo snížit o 15 procent ve srovnání se stejným obdobím uplynulého roku. Zároveň zdůraznil, že Česko se dokázalo zbavit závislosti na ruském zemním plynu a od začátku letošního roku přicházely přes Německo veškeré dodávky buď z Norska, či Belgie a Nizozemska.
Druhou dobrou zprávou je to, že spotřebu plynu v 🇨🇿 se daří nadále snižovat i oproti loňskému, již úspornému roku. Od začátku roku jsme za 11 týdnů ušetřili už 400 milionů kubíků plynu, to odpovídá spotřebě za květen.
— Jozef Síkela (@JozefSikela) March 20, 2023
Za zodpovědný přístup ke spotřebě plynu proto děkuji. pic.twitter.com/KTKtHkZKbm
Omezení závislosti na plynu z Ruské federace představovalo pro Síkelu od loňské invaze na Ukrajinu velké téma. V rámci těchto snah například jeho resort ve spoluprací se společností ČEZ vyjednal loni v červenci přepravní trasy pro Českou republiku z LNG terminálu v Nizozemsku. „O LNG je teď logicky velký zájem a Česko, které nemá moře, si pro potřeby energetické bezpečnosti a zajištění dodávek plynu pro své občany a podniky potřebuje zabezpečit kapacitu v některém z přímořských států. A to se nám nyní ve spolupráci se skupinou ČEZ povedlo,“ uvedl tehdy ministr.