Výsledky kontrol cen potravin České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jsou horší, než se očekávalo. Při jednání meziresortní komise k vysokým cenám potravin to na Twitteru uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj dochází k masivnímu porušování potravinového práva a rovněž zákona na ochranu spotřebitele, a to včetně nekalých obchodních praktik.
Kontroly mají podle Nekuly pokračovat. Úřady jich v minulých dvou týdnech provedly přes 250. Ceny potravin a nealkoholických nápojů v březnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply o 23,5 procenta.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Richterová: Sazba 14 procent DPH je nepřijatelná. Z vlády ale neodejdeme
„Uvítal bych, pokud by se řetězce namísto prodeje mnohdy předraženého zboží a potravin občanům soustředily na plnění základních podmínek prodeje. Tedy aby dbaly na dodržování hygieny v prodejnách, správné deklarování cen a aby zajistily, aby po prodejnách neběhaly myši a například SZPI nemusela uzavírat prodejny,“ uvedl Nekula na tiskové konferenci.
Vedoucí právního oddělení ČOI Vlastimil Turza uvedl, že ze 417 kontrol, které dělal úřad společně se SZPI či samostatně, se v 91 případech zjistilo porušení zákona. Nejčastěji se týkalo poctivosti prodeje, kdy obchodníci účtovali za zboží vyšší cenu, než byla na cenovce. Kontroly podle něho zjistily i porušování pravidel u slevových akcí, když řetězce porušovaly povinnosti uvádět nejnižší cenu za posledních 30 dnů.
Paroubek o úsporách: Státní úředníci by se neměli „vraždit“. Pilip je z vlády zklamaný
Vláda dělá všechno pro to, aby si znepřátelila jednotlivé skupiny obyvatelstva. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl expremiér Jiří Paroubek. Společně s dalším hostem – bývalým ministrem financí Ivanem Pilipem – hodnotil, jak se vláda vypořádává s ekonomickou krizí. Pilip konstatoval, že kabinet zatím v domácí politice, na rozdíl od té zahraniční, nenaplňuje očekávání.
Meziresortní skupina se ve čtvrtek na ministerstvu sešla podruhé. Nekula již dříve řekl, že ceny potravin naznačují, že obchodníci zneužívají svého postavení na trhu. Zástupci obchodu obvinění z nepřiměřeného růstu cen odmítají, podle nich jsou za něj zodpovědní především zemědělci a potravináři.
Cena vajec i másla klesla
Podle Nekuly intenzivní kontroly vedou k tlaku na ceny. Jako příklad uvedl, že podle týdenního hlášení v polovině března průměrná cena vajec klesla proti předchozímu období o desítky haléřů, když se dříve přitom podle něho objevovaly názory, že budou vejce na Velikonoce stát až deset Kč. Doplnil, že u másla se od prosince 2022 snížila cena za kostku z 53,40 Kč na 42 Kč. „V těchto dnech se dá ve slevových akcích pořídit kostka másla za méně než 30 Kč,“ uvedl. Podle Nekuly klesají i ceny nesezonního zboží, což potvrzuje, že prostor na snížení cen na trhu je. „Někteří zkoušeli vyšponovat ceny na maximum a otestovat si práh bolesti,“ doplnil ministr.
Nekulovým cílem je dosáhnout zdravého konkurenčního prostředí. Tento týden také zopakoval, že vláda nechce nijak narušovat trh například stanovováním maximálních cen.
Pracovní skupina vznikla po dohodě vlády pod vedením ministerstva zemědělství. Jsou v ní také zástupci ministerstva financí a obchodu, Národní ekonomické rady vlády (NERV) a zástupce Úřadu vlády. Členem je i jeden z poradců premiéra Petra Fialy (ODS).