Před silvestrem se v českém pohraničí ve velkém prodává pyrotechnika, která je v sousedním Německu zakázaná. Na tržištích v Potůčkách se například prodávají výrobky, které mají takovou sílu, že před jejich používáním odborníci varují. Na tento problém upozorňuje i německý deník Bild.
Blíží se Silvestr, a zatímco v Německu plakáty varují před nelegální pyrotechnikou, jen pár metrů za hranicemi v českých Potůčkách se nebezpečné produkty prodávají prakticky bez omezení. Na zdejších tržnicích jsou k vidění pyramidy z rachejtlí a výbušnin, které jsou v Německu zakázané. Zákazníci, často i mladiství, si levně pořídí smrtící nálož, která může způsobit tragédii, varuje deník Bild.
ČTĚTE TAKÉ: Když na Silvestra přišel krutý mráz: Nebylo tehdy čím topit, děti nešly do školy, vzpomínají Češi
Přibližně za sto korun v Potůčkách koupíte pyrotechniku třetí kategorie, která je v Německu dostupná jen pro profesionální pyrotechniky. „Není to nebezpečné, jen hlasité,“ ujišťuje prodejce původem z Vietnamu, zatímco vystavuje další balíčky petard. Podle německého zemského kriminálního úřadu (LKA) však tyto výrobky mohou způsobit vážná zranění i smrt. „Stačí chvíle nepozornosti a prst nebo i celá ruka mohou být pryč,“ zdůraznila mluvčí Silvaine Reicheová.
Vážná rizika
Zvláštní kapitolou v nabídce pochybných trhovců je DumBum 170 Limited. Tento černý válec obsahuje 100 gramů výbušniny, což je přibližně šestnáctkrát více, než povoluje německá legislativa. Petardy v Německu smějí obsahovat maximálně šest gramů. Zvuková hladina výbuchu DumBumu dosahuje 170 decibelů, což může osobám v blízkosti vážně poškodit sluch. Tato pyrotechnika spadá i u nás do nejvyšší, čtvrté kategorie, kterou smí manipulovat pouze odborníci s licencí.
Používání nelegální pyrotechniky však nepředstavuje hrozbu pouze pro samotné uživatele. Výrobky bez certifikace CE mohou explodovat nepředvídatelně, a to nejen při zapálení. Špatně skladované rachejtle mohou způsobit požár nebo samovolnou explozi. Každý rok skončí v nemocnici desítky lidí s těžkými popáleninami, ztrátou končetin nebo poškozením zraku a sluchu.
Aby se zabránilo tragédiím, německá policie posiluje kontroly na hranicích a nasazuje i civilní hlídky. „Odchytí ale jen malou část,“ tvrdí mladík, který si právě na české tržnici koupil balení petard.
Legislativa v Česku se má změnit
Zatímco v Německu jsou pravidla pro používání a prodej pyrotechniky velmi přísná, v Česku byla donedávna relativně volnější. To by se však mělo změnit s příchodem nové legislativy, která zpřísní prodej a použití těchto výrobků. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) budou obchodníkům, kteří prodají pyrotechniku osobě bez odborné způsobilosti, hrozit pokuty nebo až tříletý zákaz činnosti.
Zákon se zaměřuje i na omezení používání pyrotechniky v blízkosti veřejných prostor, jako jsou parky či školy. Dozor nad dodržováním pravidel budou mít na starosti Česká obchodní inspekce a státní báňské úřady. Nová legislativa by měla zlepšit bezpečnost nejen během silvestra, ale také v průběhu celého roku.
Na nutnost zpřísnění dohledu nad pyrotechnikou na našem území upozorňoval již loni rakouský ministr vnitra Gerhard Karner. Reagoval tak na případ z hornorakouského okresu Steyr, kde policie zadržela šestnáctiletého chlapce se zakázanou pyrotechnikou. Chlapec tehdy uvedl, že předměty, které postrádaly potvrzení o bezpečnosti a neměly označení v němčině, mu přivezla matka z Česka.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Přichází nejdražší silvestr historie. Češi se nebudou omezovat, za co utratí nejvíc?