Senát v čele se svým předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) není jedinou komorou Parlamentu, která usiluje o cestu na Tchaj-wan. Tento ostrov ČR oficiálně neuznává kvůli politice jedné Číny. Ve Sněmovně ale existuje neoficiální skupina přátel ČR a Tchaj-wanu. Ta už, podobně jako Vystrčil, pocítila nelibost čínské strany ohledně návštěv tohoto ostrova.
Skupina má 25 členů napříč sněmovními stranami, kromě SPD a KSČM, a na podzim plánuje další cestu na Tchaj-wan.
„Skupina není oficiální, ale dělá totéž, co ostatní skupiny tohoto charakteru. Udržuje vztahy s ambasádou, což v tomto případě není úplně ambasáda,“ řekl pro CNN Prima NEWS poslanec ODS Marek Benda, který je v čele tohoto uskupení od roku 2006 a ostrov již navštívil několikrát. V Česku Tchaj-wan ambasádu nemá, její roli ale do značné míry plní Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v ČR.
Předseda Senátu Vystrčil dostal oficiální pozvání na Tchaj-wan
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dostal oficiální pozvání na Tchaj-wan. O své plánované cestě jednal ve středu s vedoucím Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR Kche Liang-žuejem. Cesta se uskuteční od 29. nebo 30. srpna do 5. září.
Členové skupiny měli odcestovat v druhé polovině května kvůli inauguraci tchaj-wanské prezidentky Cchaj Jing-wen. Kvůli pandemii koronaviru se ale cesta nekonala. „Měl jsem plán, že budu na ostrově v druhé polovině května s celou delegací Sněmovny v rámci inaugurace paní prezidentky. Nakonec nic nelétalo a poslal jsem jen inaugurační pozdrav k jejímu znovuzvolení,“ řekl Benda. „Cesta se možná uskuteční v průběhu podzimu, bude záležet na epidemiologické situaci ve světě,“ dodal. Cesta by se měla konat odděleně od plánované cesty předsedy Senátu Vystrčila. Ten ji chce uskutečnit na přelomu srpna a září.
Benda, který už na ostrově v roli poslance několikrát byl, pro CNN Prima NEWS popsal, že i on zažil kvůli těmto cestám nelibost z čínské strany. O tomtéž se ve velkém mluví v případě Vystrčila i jeho předchůdce Jaroslava Kubery (ODS), který jako první o cestě v roli předsedy Senátu na Tchaj-wan mluvil.
Kuberu varovala ambasáda
Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS) v lednu dostal na Pražském hradě dokument, v němž čínská ambasáda varovala před důsledky jeho mise na Tchaj-wan. Ten Čína pokládá za svou vzbouřeneckou provincii. Většina politiků označila chování čínské ambasády, které pokračovalo i vůči Vystrčilovi, za vměšování do suverénních českých záležitostí.
Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je strašně špatná, myslí si Václav Klaus
Dnešní svět je podle bývalého prezidenta střetem dvou supervelmocí, tedy USA a Číny. Čína je nepochybně velmoc a musíme pečlivě zvážit, jak se vůči ní chceme chovat. „Klukoviny jako mlátit lopatičkou do písku a křičet: ‚Já chci tohle, já chci ono,‘ to není racionální česká zahraniční politika,“ řekl Václav Klaus v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Mohou události v USA ohrozit znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem? Selhala Evropská unie v koronavirové krizi?
Dle vlastních slov se i Benda kvůli návštěvám ostrova setkal z čínské strany s „nelibostí“. „Zažil jsem bývalou vysokou představitelku čínské ambasády v Praze, která říkala: ‚Vaše cesta není v souladu se zahraničně politickým směřováním ČR.‘ Já říkal, že se domnívám, že je a ona o tom nerozhoduje. Takže, ano, zažil jsem jejich protestování,“ odpověděl Benda na dotaz CNN Prima NEWS.
Na dotazy ČTK k plánované cestě Vystrčila na ostrov, odpovídal čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min. Uvedl, že s výpravou nesouhlasí a že doufá, že česká strana dodrží závazek zastávat politiku jedné Číny. Tu Peking prosazuje dlouhodobě, přičemž se snaží o opětovné připojení ostrova k Číně. ČR, stejně jako celá Evropská unie a USA, politiku jedné Číny uznává.
Rakušan: Skupina čile funguje
Členem sněmovní skupiny přátel obou zemí je i předseda STAN Vít Rakušan. „Skupina funguje čile, míváme pracovní setkání či večeře,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Podle Bendy je zásluhou skupiny i speciální daňová legislativa schválená v posledním půlroce. „Slouží k úpravě dvojího zdanění mezi ČR a Tchaj-wanem. Je to deset let práce této skupiny, než se postupně dostal návrh ke schválení,“ dodal Benda.