Část indické veřejnosti znepokojil způsob, jakým americké úřady zacházely s deportovanými ilegálními migranty. Ti pro americkou stanici CNN popsali tvrdé podmínky během letu z USA do Indie. Podle svědectví byli během celého 40 hodin dlouhého letu mimo jiné spoutáni na zápěstích i kotnících. V Indii se v reakci na to rozhořely protesty proti premiérovi Naréndru Módím, který amerického prezidenta Donalda Trumpa, zastánce tvrdého postupu proti nelegálním migrantům, v minulosti označil za „pravého přítele“.
Indičtí zákonodárci ve čtvrtek demonstrovali před místním parlamentem kvůli zacházení amerických úřadů s deportovanými nelegálními migranty. Někteří měli na sobě pouta a jiní se vysmívali přátelství mezi Trumpem a indickým premiérem Naréndrou Módím. Na jiném místě v Novém Dillí členové mládežnického křídla hlavní indické opoziční strany spálili Trumpovu podobiznu, informuje americká CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Nový velvyslanec v Česku? Trump má jasno. Podnikatel s titulem z Harvardu spravuje miliardy
Protestující tak reagovali na svědectví nedůstojného zacházení s deportovanými Indy. Ti mimo jiné vypověděli, že museli mít během celého 40 hodin dlouhého letu z USA do Indie na rukou i nohou pouta. Ta jim američtí celníci nesundali ani během mezipřistání na tichomořském ostrově Guam, kde se doplňovalo palivo.
„Žádali jsme vojenské úředníky, aby nám pouta sundali, abychom se mohli najíst nebo si dojít na záchod, ale zacházeli s námi hrozně a bezohledně,“ uvedl pro CNN Akashdeep Singh, který byl jedním z více než 100 deportovaných Indů.
„Na to, jak se na nás dívali, nikdy nezapomenu. Na záchod jsme šli s pouty na rukou. Těsně před přistáním sundali pouta ženám. Nám je sundali až po přistání místní policejní úředníci,“ dodal 23letý mladík. „Chovali se k nám jako ke zločincům. Když jsme se pokoušeli vstát, protože nám kvůli poutům otékaly nohy, křičeli na nás, abychom si zase sedli,“ řekl Sukhpal Singh.
Kritika z vrcholných míst
Že byli deportovaní Indové spoutáni nejméně při nástupu do letadla, vyplývá i z amerických zdrojů. Na video publikovaném na síti X to zachytil šéf americké pohraniční stráže Michael Banks.
USBP and partners successfully returned illegal aliens to India, marking the farthest deportation flight yet using military transport. This mission underscores our commitment to enforcing immigration laws and ensuring swift removals.
— Chief Michael W. Banks (@USBPChief) February 5, 2025
If you cross illegally, you will be removed. pic.twitter.com/WW4OWYzWOf
Zacházení s indickými občany část veřejnosti popudilo. Kromě protestujících jej kritizovali také někteří vrcholní političtí představitelé, kteří zároveň upozornili na nedávné Módího prohlášení, ve kterém Trumpa označil za „opravdového přítele“.
Kuldeep Singh Dhaliwal, předseda vlády indického státu Pundžáb, kde letadlo s deportovanými lidmi přistálo, Módího vyzval, aby „nyní využil svého přátelství k vyřešení problému“. „Indové si zaslouží důstojnost a lidskost, ne pouta,“ uvedl podle webu ABC News opoziční zákonodárce Rahul Gandhi.
Migrantů z Indie přibývá
Počet Indů, kteří nelegálně překračují hranice USA, za posledních několik let rapidně vzrostl. Zatímco v období let 2018 a 2019 do země takto vstoupilo 8 027 osob, v letech 2022 až 2023 jich bylo už 96 917, uvedl web CNN.
Zejména mladí Indové se do Spojených států vydávají s vidinou pracovních příležitostí. Jejich domov a nejlidnatější zemi světa totiž tíží pracovní krize a mladí lidé tam nevidí svou budoucnost. „Šel jsem za prací, za lepším životem, za lepší budoucností,“ popsal Sukhpal Singh.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trump chce převzít Pásmo Gazy. Vidí v něm druhé Azurové pobřeží, Palestince by rád odsunul