Situací kolem koronaviru v Česku se zabývají i německá média. Poukazují na to, že se dlouho zdálo, že sousedé pandemii zvládají, nyní to ale vypadá jinak. Zavřou se zase hranice do Česka? Ptají se pak redaktoři v jednom z hlavních článků na webu německé televize a rozhlasu MDR. Tato stanice vysílá na území bývalé NDR, ve spolkových zemích Sasko a Durynsko při hranicích s Českem.
Situace se podle Němců obrátila. Zatímco v březnu své hranice zavřela česká vláda, nyní o tomto kroku přemýšlí ta německá a ještě více saská – samozřejmě kvůli neustále narůstajícímu počtu nakažených koronavirem v Česku. „Ano, může se to stát. Rozhoduje se každý den. Bude záležet na vývoji v Česku. Označení Prahy za rizikovou oblast je předstupněm a dalším krokem může být uzavření hranic,“ informuje web MDR, který přichází též s vysvětlením, že večírky a popíjení na ulicích si vybírají svou daň.
Dánsko dává ČR červenou. Mezi rizikové oblasti zařadily hlavní město Belgie i Německo
Dánsko zařadilo Českou republiku na seznam rizikových zemí kvůli vysokému nárůstu počtu případů nákazy koronavirem. Od dnešních 24:00 SELČ budou do Dánska vpuštěni jen z ČR jen ti, kdo mají k cestě pádný důvod. Turisté nikoliv. Informovalo o tom dnes české ministerstvo zahraničí a dánský tisk.
Není jediný, který se problematice v Česku věnuje. Činí tak nejen všechna média z příhraničních oblastí, ale i ta s celoněmeckou působností.
Respektovaný list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) „věnoval“ Česku dokonce samostatnou reportáž s titulkem: Ze vzorného žáka problémovým dítětem. Autor Niklas Zimmermann v něm připomíná, že se v Česku nyní objevuje denně tolik nových případů jako nikdy předtím a že hlavním centrem nákazy je hlavní město Praha. A to i přesto, že Češi na jaře svými opatřeními udávali směr v Evropě. To však již padlo a vyprchalo.
FAZ dává současný vývoj do kontrastu s prvním červencem letošního roku, kdy lidé slavili konec protipandemických opatření. A připomíná, že tehdy se sešlo u půl kilometru dlouhého stolu na Karlově mostě na dva tisíce Pražanek a Pražanů. „Je to určitý způsob oslavy života,“ cituje autor textu organizátora happeningu Ondřeje Kobzu.
Deník Augsburger Allgemeine poznamenává, že se dlouho zdálo, že Česko pandemii nemoci COVID-19 zvládá dobře, nyní ale rychlé šíření infekce přinutilo českou vládu jednat.
Oranžovou barvu má šest okresů, na noc zavřou restaurace. Většina Česka zezelenala
Na vládním pandemickém semaforu aktuálně svítí už šest oranžových regionů. Kromě Prahy do druhého stupně rizika přeřadili hygienici také Beroun, Kladno, Prahu-východ, Kolín a Uherské Hradiště. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Dalších 40 okresů má nově zelenou barvu, minulý týden jich bylo deset.
O bujarých oslavách v Praze, kam kvůli zavřeným diskotékám v Německu mířili i mladí Němci, německá média informovala již během léta. Večírky se očividně kvůli vysokému riziku nákazy nelíbily ani německým úřadům, které nyní podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ocenily, že Česko otevírací dobu pražských nočních podniků omezilo.
Bavorská rozhlasová a televizní společnost Bayerischer Rundfunk informovala, že Česko zaznamenává rekordní nárůsty počtu infikovaných. Věnuje se také tomu, že stále není jasné, kolika českých pendlerů se omezení v podobě nutného negativního testu dotkne. Český premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu krátce před německým rozhodnutím řekl, že zanesení Prahy na rizikový seznam se pendlerů týkat nemá.
Německá média se zmiňují o tom, že kvůli zařazení Prahy na tzv. index mohou Němci bezplatně zrušit své rezervace výletů do českého hlavního města. Shodně k tomu dodávají, že pro pražské provozovatele hotelů, restaurací a dalších živností závislých na turismu je německé rozhodnutí další ránou.