V Česku se změnily barvy na epidemiologickém semaforu
Na vládním pandemickém semaforu aktuálně svítí už šest oranžových regionů. Kromě Prahy do druhého stupně rizika přeřadili hygienici také Beroun, Kladno, Prahu-východ, Kolín a Uherské Hradiště. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Dalších 40 okresů má nově zelenou barvu, minulý týden jich bylo deset.
Ve druhém oranžovém stupni rizika nákazy koronavirem jsou čtyři středočeské okresy, hygienici proto od pondělí 14. září nařídí noční omezení provozu v restauracích a barech v celém kraji. Kromě něj bude platit i na Uherskohradišťsku, které je rovněž v druhém stupni rizika. Informovala o tom mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.
Restaurace a bary ve Středočeském kraji a v okrese Uherské Hradiště tak budou muset zavřít mezi půlnocí a šestou ranní. Důvodem podle hygieniků je, že v těchto provozovnách se nákaza šíří masivněji než jinde.
Do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, se nově posunuly regiony napříč republikou s výjimkou slezských. Místo dosavadních deseti je takových oblastí 40.
„Nejzatíženějšími regiony jsou Praha a Středočeský kraj, kde se objevuje počátek komunitního šíření. Ohniska nákazy evidujeme také v ostatních regionech, kde jsou však zdroje nákazy dohledatelné a virus se nešíří komunitně, uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Rekordní počty odhalených pozitivních případů z posledních dnů podle ministerstva zdravotnictví korespondují s velkým objemem prováděných testů. „Nárůst počtu pozitivně diagnostikovaných osob se týká většiny okresů, nejde již o omezený počet jasně popsaných klastrů nebo ohnisek nákazy,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Ve většině okresů jsou ale podle něj záchyty sporadické.
Zeleně jsou nově zbarvené okresy Benešov, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Nymburk, Rakovník, České Budějovice, Český Krumlov, Písek, Strakonice, Tábor, Plzeň-město, Plzeň-jih, Rokycany, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Litoměřice, Louny, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Hradec Králové, Náchod, Trutnov, Chrudim, Pardubice, Svitavy, Jihlava, Pelhřimov, Žďár nad Sázavou, Brno-město, Brno-venkov, Olomouc, Prostějov.
Nejrizikovější jsou hromadné a společenské akce
Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, činí aktuálně 1,35. „Stále jde tedy o kontrolované šíření nemoci, lineární, nikoli exponenciální,“ dodal Dušek.
Za pozitivní označuje i to, že plošně nejsou zasaženy zranitelné skupiny obyvatel. Lidé přes 65 let tvoří asi deset procent záchytů, v případě lidí přes 75 let je to méně než pět procent. Většina nově diagnostikovaných pacientů nemá příznaky nebo má lehký průběh nemoci.
Praha, která byla v posledním týdnu jediným oranžovým regionem na mapě, zůstává podle ministerstva nejvýznamnějším lokálním ohniskem. Tamní pozitivní testy tvoří zhruba čtvrtinu z celé ČR. Z větší části se týkají mladší a střední generace. V případech, kde se podařilo objasnit zdroj nákazy, je nejčastější přenos viru v rodině, na pracovišti, na společenských akcích či ve sportovních klubech. V hlavním městě podle hygieniků nevznikají výraznější ohniska.
Za nejrizikovější označuje ministerstvo hromadné akce a společenské soukromé akce. „Apeluji proto na všechny občany, aby zvážili jejich návštěvu a dodržovali základní hygienická pravidla,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle ministerstva zdravotnictví mají kapacity nemocnic velkou rezervu a dostačují pro aktuální vývoj nákazy.