Berlín, Hamburk, Mnichov nebo Kolín nad Rýnem. Ani v jednom ze čtyř nejlidnatějších měst Německa se ženy necítí bezpečně. Podle výzkumu organizace Plan každá pátá dotázaná přiznala, že se setkala s obtěžováním, sledováním nebo vyhrožováním.
Tisíc dam a dívek ve věku od 16 do 71 let ze čtyř největších německých měst odpovídalo v digitálním on-line dotazníku. Kromě toho na mapách jednotlivých metropolí ženy vyznačovaly místa, kde se cítí bezpečně, kde nebezpečně anebo kde prožily nějakou nepříjemnou situaci.
Výsledky výzkumu okomentovala vedoucí organizace Plan v Německu Maike Röttgerová: „Naše anketa a průzkum jasně dokazují, že slečny a paní se denně setkávají v německých velkoměstech se sexuálním obtěžováním, pronásledováním, výhrůžkami a nadávkami.“ Tím podle Röttgerové ztrácejí právo na to se svobodně a bezpečně pohybovat po městě, tedy také chodit do práce či školy, navštěvovat přítelkyně anebo si jen tak vyjít ven.
S výrazným náskokem se dívky a paní cítí nejméně jistě na ulici. Následují veřejné dopravní prostředky a parky. Nejčastěji pojmenovanými příčinami nejistot jsou setkání se skupinami osob, které popíjejí alkohol nebo konzumují drogy, špatně osvětlené ulice a parky, stejně jako oblasti, v nichž by se nedovolaly pomoci v nesnázích.
V Hamburku tkví největší nebezpečí podle průzkumu kolem hlavního nádraží a také na Reeperbahnu, tedy v ulici plné nevěstinců, peep-show, barů či divadel se sexuální tematikou. Mapa Kolína nad Rýnem měla jedno nebezpečí – oblast oválného náměstí Neumarkt vedle nákupní pasáže.
V Berlíně ani jedna z dotázaných neukázala na okolí hlavního nádraží, které patří k největším v Evropě. Nebezpečnými místy podle nich jsou Alexanderplatz, tedy nejvyhlášenější a nejznámější náměstí v bývalé východní části Berlína s televizní věží, a Friedrichshain, ležící také ve východní části, který je znám svou punkovou a alternativní atmosférou. Hlavně parky, a především ten rozlohou největší s názvem Anglická zahrada, patří mezi nejméně oblíbená místa osamocených obyvatelek Mnichova na jihu země.
Po vyhodnocení průzkumu vyplynulo ještě jedno zásadní zjištění. Každá pátá účastnice se stala obětí násilí, sledování nebo hrozeb. „Navíc ještě mnoho slečen a paní kvůli studu takové prožité trauma nepřizná,“ doplnil Mirko Streiber, vedoucí Zemského kriminálního oddělení z Hamburku. Sice se po proniknutí hnutí #MeToo z USA do Německa leccos změnilo, ale podle Streibera je ještě plno prostoru pro zlepšení.
Organizace Plan se hodlá zasadit o zlepšení podmínek ve městech, zaměří se na vyjednávání o lepším osvětlení nebo o přebudování těžko přehledných, tmavých a nevzhledných zákoutí. „Ale podobně důležité je, aby se změnil pohled veřejnosti a obecný názor především mužů, protože ti si stejně jako mladí chlapci pořád myslí, že dotírání na ženy je v pořádku,“ popsala Röttgerová. Stereotypy a diskriminace patří mezi nejvýznamnější faktory, proč se ženy na ulicích německých velkoměst necítí bezpečně.
Organizátoři studie sami upozornili na to, že nešlo o tzv. reprezentativní výzkum, cílem bylo předložit pohled na bezpečnostní situaci v německých velkoměstech. Ale vzhledem k vysokému počtu účastnic a srovnatelnosti výsledků má anketa přece jen určitou vypovídající hodnotu, doplnili její autoři.