Prymula o nadstandardní péči ve zdravotnictví
Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly by stát ve zdravotnictví klidně mohl zavést možnost připlacení za lepší péči. Klíčové prý však je nastavit standard kvality služeb dosažitelný pro každého. Smysl naopak nespatřuje v placení drobných poplatků za návštěvu lékaře.
Zdravotnictví se podle Prymuly ve své podstatě od dalších sektorů tolik neliší. Osobně by se proto nebránil zavedení možného příplatku za lepší služby, které minulý týden navrhl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Zdravotnické komodity mohou mít nějaké nadstandardy. Setkáváme se s tím všude. Je to možný zdroj financí do zdravotnictví. Já s tím problém nemám,“ vyjádřil se bývalý ministr v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Pro úspěšné fungování systému s různou úrovní kvality péče je však podle něj důležité vytvoření dostatečného standardu dostupného pro všechny.
Zavedení poplatků při návštěvách lékaře by podle bývalého ministra nebylo dobrým krokem. Příspěvky do zdravotnického rozpočtu ve výši několika desítek korun za schůzku s doktorem by prý byly pouhou „kapkou v moři“ a problém s podfinancováním systému by nevyřešily. K podobnému rozhodnutí zároveň podle Prymuly nedojde, protože k němu chybí politická vůle: „Byla to politicky třeskutá záležitost, která ovlivnila jedny z předchozích voleb. Nemyslím, že bude velký zájem zavést poplatky na tak nízké úrovni.“
Síť zdravotnických zařízení je příliš hustá
Namísto poplatků by prý mohla systém finančně podpořit zejména jeho restrukturalizace. „Máme hustou síť zdravotnických zařízení a problémy s personálem. Je obtížné to v takovém rozsahu udržet. Náklady jsou vyšší, než by musely být,“ vysvětlil Prymula. Řidší síť s udržením dostupnosti služeb by podle něj mohla pomoci současný stav vyřešit.
Problém s přetížeností systému je podle něj způsoben do jisté míry i četností návštěv lékařů, která je u Čechů podstatně vyšší než v západních zemích. Jako možnou inovaci v tomto ohledu Prymula zmínil využití dalších možností komunikace: „Neříkám, že by lidé nechodili k lékaři. Dnes je ale možné svůj zdravotní stav komunikovat ‚telemedicínsky‘ a odstranit návštěvy, které nejsou nezbytné.“