Čínská technologická společnost Huawei může začít opatrně slavit. Německo totiž nebude vydávat plošný zákaz na kteréhokoli dodavatele komponent pro výstavbu telekomunikačních sítí páté generace. Jejich vhodnost bude posuzovat Spolkový úřad pro informační bezpečnost (BSI) na základě katalogu bezpečnostních požadavků vypracovaného v součinnosti se Spolkovou síťovou agenturou.
Katalog bezpečnostních požadavků se má v dohledné době stát součástí německého telekomunikačního zákona. A bude stanovovat jasná kritéria pro posouzení, zda je dodávaná technologie bezpečná, či nikoli. To má být v kompetenci Spolkového úřadu pro informační bezpečnost (BSI - Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik).
Jenže i když dodavatel tímto testem projde, nemusí mít ještě vyhráno. Legislativa upravující informační bezpečnost totiž počítá ještě s jedním filtrem, kterým je politická důvěryhodnost. Její posouzení bude mít v kompetenci Úřad spolkové vlády, Spolkové ministerstvo zahraničí, Spolkové ministerstvo vnitra a Spolkové ministerstvo hospodářství. Pokud kterýkoli z těchto úřadů vyjádří nad konkrétním dodavatelem pochybnost, může ho z dodávky komponent pro 5G sítě vyloučit.
Pompeovi navzdory
Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung je ale taková možnost ve vztahu k Huawei prakticky vyloučena. Deník totiž s odkazem na dobře informované zdroje uvedl, že nikdo z vlády takový krok nezvažuje. Frankfurter Allgemeinge Zeitung rovněž připomněl, že z Úřadu spolkové vlády i ministerstva vnitra v minulosti opakovaně zazněly hlasy proti vylučování společnosti Huawei z tendrů na budování 5G sítí. „Jsem proti vylučování jakéhokoli produktu z trhu jen proto, že by se mohlo něco stát. Jsem proti jakýmkoli globálním i selektivním obchodním restrikcím. Pokud by čínští dodavatelé byli vyloučeni, rozvoj (5G) sítě by byl opožděn o několik let,“ uvedl letos v lednu spolkový ministr vnitra Horst Seehofer (CSU).
Huawei se stal největším prodejcem smartphonů na světě, sankcím navzdory
Čínská společnost Huawei Technologies se ve druhém čtvrtletí navzdory americkým sankcím stala díky odbytu na čínském trhu největším prodejcem chytrých telefonů na světě. Dodala 55,8 milionu přístrojů. Ukázala to data, která ve čtvrtek zveřejnila analytická společnost Canalys. Čínský podnik tak na druhé místo odsunul jihokorejského rivala Samsung Electronics, který trhu smartphonů kraluje už několik let. Třetí je americká společnost Apple.
Jak se tedy zdá, na postoji Německa vůči Huawei nezměnilo nic ani červencové rozhodnutí britského premiéra Borise Johnsona o vyloučení této čínské společnosti z možnosti podílet se na výstavbě 5G sítí v jeho vlasti. Je zároveň jistou ironií osudu, že spolkový kyberbezpečnostní úřad s rozhodnutím nevylučovat plošně jakéhokoli dodavatele v době, kdy se na cestu po Střední Evropě vydal americký ministr zahraničí Mike Pompeo, přičemž otázka informační bezpečnosti je jedním z témat, která chce během série svých návštěv se zástupci jednotlivých zemí probírat.
Dá se říci, že Německo coby aktuálně předsednická země Evropské unie nastavilo precedent pro ostatní členy evropské sedmadvacítky. Ta byla a stále je v přístupu k technologické společnosti Huawei poměrně rozpolcená. Není však vyloučeno, že se pozice jednotlivých zemí změní, a to na tu či onu stranu. Nedávno to ostatně předvedla Francie, která dlouhou dobu zastávala strategii plošný zákaz Huawei neudělovat, jenže koncem července rozhodla, že Číňanům neobnoví povolení 5G sítě budovat poté, co jim v roce 2028 vyprší. Francouzská státem vlastněná síť Orange se ještě předtím přiklonila k nákupu komponent pro 5G sítě od společností Nokia a Ericsson.
Evropská fronta americko-čínské obchodní války
Naopak na straně Číňanů dosud stojí Španělsko, Maďarsko nebo Švédsko. Oproti tomu Polsko či Dánsko již daly najevo, že se bez Huawei hodlají obejít. Rumunsko, Lotyšsko, Estonsko, ale i Česká republika podepsaly memoranda, v nichž vyjadřují ochotu s Washingtonem na bezpečnosti svých 5G sítí spolupracovat.
Česká pozice ve vztahu k Huawei je ale do značné míry definována již od prosince 2018, kdy Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE. „Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu,“ uvedl tehdy NÚKIB. „Na zmíněném varování před některými technologiemi se v tuto chvíli nic nemění. Je i nadále závazné pro subjekty spadající do kompetence NÚKIB, respektive pod Zákon o kybernetické bezpečnosti,“ uvedl koncem května pro CNN Prima NEWS mluvčí NÚKIB Radek Holý.
Británie zakazuje používat technologie Huawei při stavbě sítí 5G
Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace (5G) technologie čínské firmy Huawei. V parlamentu to dnes oznámil ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Pokud operátoři některé komponenty už využili, musejí je do roku 2027 odstranit.
Podle odborníků by ale bylo chybou se Huawei coby dodavatele 5G sítí vzdát. Podstatným rozdílem mezi 5G a staršími generacemi je totiž schopnost spojovat datové toky pomocí různých frekvenčních úseků. „Proto je důležité stavět komplexní řešení pro všechna přidělená pásma. To z evropských firem umí Ericsson a částečně Nokia. Korejský Samsung nepodporuje starší generace 2G a 3G. Vyřazením jednoho významného dodavatele postavíte operátory do velmi špatné vyjednávací pozice. Většina z nich už nyní pracuje s více dodavateli. Politika nejméně dvou výrobců má chránit síť před výpadky dodávek a následky případného bankrotu dodavatele,“ řekl CNN Prima NEWS Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu. Podle Rejzka je americké tažení proti Huawei pouze jednou z front pokračující obchodní války mezi USA a Čínou.