Protesty v Německu (zdroj: CNN Prima NEWS)
Německá policie rozpustila v Berlíně demonstraci namířenou proti koronavirovým opatřením. Na akci dorazilo přes osm tisíc lidí – několik desítek jich policisté zadrželi. Důvodem shromáždění bylo středeční hlasování poslanců o nouzové brzdě. Ta vládě umožní zavádět opatření bez ohledu na postoje spolkových zemí.
Centrum Berlína zaplnilo několik tisíc lidí. Policisté nařídili demonstraci rozpustit. Účastníci akce totiž nedodržovali bezpečnostní opatření ani povinnost zakrývat si tvář rouškou. Strážníci proto v některých případech zakročili.
Ukončení protestů se neobešlo bez střetů s policií, která použila pepřový sprej. Policisté zadrželi podle agentury DPA přibližně 200 lidí.
Zatímco se policisté snažili demonstranty zpacifikovat, německý parlament hlasoval o tom, kvůli čemu vyšli do ulic. Zákon o potírání infekčních chorob umožní vládě přijímat opatření napříč celým Německem nehledě na postoj spolkových zemí.
„Pokud budeme jednotní a přijmeme potřebná opatření, přes tuto těžkou a doufejme že poslední část pandemického maratonu se brzy dostaneme,“ sdělil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Návrh zákona podpořilo 342 poslanců, proti se vyslovilo 250, a byl tak schválen.
Tato novela ale nemá odpůrce jen mezi lidmi, kteří ve středu vyšli do ulic. „Pokud kancléřka mluví o tom, že nemůžeme o věcech kolem viru jednat, brzy uslyšíme, že nejde jednat o klimatu a že restrikce, které přijímáme dnes, budou vhodné i pro svět zítřka,“ říká šéf opoziční strany AfD Alexander Gauland.
Policisté byli připravení
Policie očekávala několik tisíc demonstrantů, které neodradilo ani to, že úřady některá protestní shromáždění zakázaly. Již ráno se před oficiálním začátkem protestu u Braniborské brány na dohled od parlamentu sešlo několik stovek lidí. K dohledu nad pořádkem ve vládní čtvrti, která je uzavřená, bylo povoláno dalších 2200 policistů.
Na bulváru vedoucímu k Braniborské bráně byla ohlášena akce pro asi 500 lidí, počet účastníků ale podle policie překonal osm tisíc.
Strážci zákona během dopoledne opakovaně vyzývali demonstranty, aby dodržovali vzájemný odstup a aby nosili roušky, mnozí však pokynů nedbali. Situaci policie odpoledne označila za ohrožení veřejné bezpečnosti a nařídila protest rozpustit.
Do Berlína organizátoři na středu svolali vícero demonstrací. Zatímco protesty u Braniborské brány či před prezidentským zámkem Bellevue úřady umožnily, shromáždění na břehu Sprévy u Spolkového sněmu povolení nedostalo.
Zákon o potírání infekčních chorob parlament novelizoval již loni v listopadu, kdy proti úpravě demonstrovalo přinejmenším 10 tisíc lidí. Protesty u Braniborské brány tehdy přerostly v násilnosti, policie následně dav několik hodin rozháněla vodními děly.
Zavřou se obchody i školy
Kontroverze vyvolává i nyní předložený návrh novely. Úprava po schválení umožní spolkové vládě zatáhnout v jakémkoli německém regionu za nouzovou brzdu. Nyní taková pravomoc náleží spolkovým zemím, které se těší vysoké míře autonomie.
Brzdu chce vláda aktivovat, jakmile v oblasti bude déle než tři dny 100 nových případů na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období. Znamenat má automatické omezení nočního vycházení v době od 22:00 do 5:00 ráno, obchody neprodávající zboží denní potřeby by měly zavřít při sedmidenním průměru nad 150 případů na 100 tisíc obyvatel a při hodnotě nad 165 by školy přešly na on-line výuku.
Návrh na uzavření škol původně počítal až se sedmidenním průměrem nad 200, konzervativní unie se ale dohodla na přísnějším výkladu. Ten učitelské svazy stále považují za příliš mírný, naopak spolkové země mají výhrady. Například pro Sasko by to nyní znamenalo uzavření škol ve většině okresů. Aktuální průměr v Německu je 160,1 případu, řada okresů ale přesahuje i hodnotu 300 a třeba durynský okres Saale-Orla se blíží k hodnotě 500.
Policie v Berlíně rozpustila demonstraci proti novele infekčního zákona. Zdroj: AP