reklama

Neměli jsme žádný případ covidu, hlásá mikrostát u Anglie. Kníže se přirovnává k Harrymu

Vítejte v knížectví Sealand, které leží na bývalé vojenské plošině u pobřeží Anglie a vzdoruje britské vládě i koronaviru. Svémocně vyhlášený mikrostát se může pochlubit, že během pandemie nezaznamenal jediný případ nákazy. Faktem ovšem je, že stálé obyvatelstvo tvoří pouze dva lidé.

reklama

„Neměli jsme žádné případy covidu. V tuto chvíli si myslím, že jsme jedna z mála zemí na světě, která to může říct,“ chlubí se samozvaný kníže Sealandu Liam Bates.

Bývalá základna pro protiletadlové dělostřelectvo měla být po druhé světové válce zbořena, to se ale nikdy nestalo. Liamův dědeček v roce 1967 vycítil příležitost. Plošiny se zmocnil a prohlásil ji za nezávislé knížectví Sealand. A jeho potomci v ní vládnou do dnešního dne.

„Myšlenkou Sealandu je ukázat, že existuje i jiný způsob života. Že se můžete vydat na svou vlastní cestu. Nemusíte jít a najít si práci od devíti do pěti a spadnout do té rutiny, kterou dělá 99,9 procenta lidí,“ vysvětluje Bates.

Státní vlajka, ústava, ale také šlechtické tituly – Sealand má vše a knížete může udělat i z vás. Prodej šlechtických titulů na internetu je totiž pro obyvatele mikrostátu důležitým zdrojem příjmů. A tak se můžete stát lordem Sealandu za necelých 900 korun. „Mám americkou snoubenku a mám staršího bratra Jamese, takže jsem něco jako princ Harry,“ tvrdí Bates.

Plošina se od roku 1987 nachází v britských vodách, Spojené království se ji nepokusilo dobýt. „Rádi se tváří, že neexistujeme, a doufají, že jednoho krásného dne se sbalíme a vypadneme. To se samozřejmě nikdy nestane,“ ujišťuje samozvaný kníže.

Některé místnosti Sealandu jsou pod hladinou moře a neustále je slyšet šplouchání vln. Batesovi mají i přes netradiční podmínky svůj domov rádi a věří, že další generace půjdou v jejich šlépějích.

Tagy:
Anglie nákaza koronavirus COVID-19 případ plošina kníže Sealand mikrostát knížectví

Hlavní zprávy

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

reklama

Domácí zpravodajství

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama